Irak’taki Rambolar başka filmler çeviriyor

ABD’nin Irak’taki Ebu Garib cezaevinin eski komutanı Janis Karpinski, işkenceyi belgeleyen fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından mayıs 2004’te verdiği ifadede, ABD ordusu tarafından tutuklanan 11 yaşındaki bir çocuğa rastladığını söyledi.

ABD Sivil Haklar Birliği tarafından duyurulan ifadesinde Karpinski, çocuğun hangi sebeple tutuklandığını ve çocuğa ne olduğunu bilmediğini belirtti.

Karpinski, genç yaştaki mahkumları ziyaretinde, 8 yaşında gösteren bir çocuğa rastladığını, 11 yaşında olduğunu söyleyen çocuğun, annesini görmek istediğini ve ağlayarak telefonla annesini aramak istediğini belirtti.

ABD’li askeri yetkililer, işkence olduğunu kanıtlayan fotoğraflarda herhangi bir çocuğa rastlanmadığını söylerken, 14 yaşındaki bir tutuklunun tecavüze uğradığı iddia ediliyor.

Soruşturma çerçevesinde, altı görgü tanığının verdiği ifadelerde, Ebu Garib’deki sivil bir soruşturma memurunun, sarhoş olduktan sonra 17 yaşındaki bir kız tutukluyu hücresinden çıkardığı bilgisi de yer alıyor.

Dört kişinin, kızı, göğüslerini açmaya zorladığı ve öpmeye çalıştıkları, ancak olaydan ceza almadan kurtuldukları belirtildi.

Karpinski ifadesinde ayrıca, sonradan Irak’ta iki numaralı komutan olan Tümgeneral Walter Wodjakowski’nin, 2003 yazında kendisinden, masum olsalar dahi daha fazla tutuklunun serbest bırakılmamasını istediğini iddia etti.

Janis Karpinski, Wodjakowski’nin, ”masum bile olsalar, 15 bin sivili tutuyor olmamız umurumda değil. Savaşı kazanıyoruz” dediğini ileri sürdü.

LYNNDIE’NİN MAHKEMESİ MAYIS’TA
Irak’taki Ebu Garib cezaevindeki Iraklı çıplak tasmalı mahkumla objektiflere verdiği pozla işkence skandalının simgesi haline gelen ABD’li asker Lynndie England’ın mayıs ayında mahkemeye çıkarılacağı açıklandı.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, Ebu Garib cezaevindeki tutuklulara kötü davranmak, düzen ve disipline zarar verici ve uygunsuz davranışta bulunmakla suçlanan 22 yaşındaki England’ın 3 mayısta ABD’nin Teksas eyaletindeki Fort Hood askeri üssünde yargılanacağı belirtildi.

Kadın asker, 2004 nisan sonunda cezaevindeki Iraklı tutuklulara kötü muamele ve işkence yapılırken çekilen ve çoğunlukla cinsel içerikli fotoğraflarda başrolde görünüyordu.
Lynndie England, ekim ayında işkence skandalında suçlu bulunarak 10 yıl hapse mahkum edilen ABD’li asker Charles Graner’den bir erkek bebek dünyaya getirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.