Irak’taki seçimi “öbür kukla” kazandı

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı nihai sonuçlara göre eski Başbakan İyad Allavi’nin lideri olduğu Irakiye Koalisyonunun, 91 sandalye elde ederek genel seçimlerin galibi olduğu bildirildi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, başkent Bağdat’taki yeşil bölgedeki El Reşid otelinde düzenlediği basın toplantısında, 325 sandalyeli parlamento için 7 mart 2010 tarihinde yapılan genel seçimlerin nihai sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, eski başbakan İyad Allavi başkanlığındaki Irakiye Koalisyonu 91, Başbakan Nuri El Maliki başkanlığındaki Hukuk Devleti Koalisyonu 89, Şii olan Irak Milli İttifakı 70, Kürt Koalisyonu 42, Sünni olan Irak Uzlaşma Cephesi 6, İçişleri Bakanı Cevad Bolani’nin başkanı olduğu Irak Birliği Koalisyonu 4, Kürt Değişiklik Hareketi 8, Kürt İslam Birliği 4 ve Kürdistan İslami Cemaati 2 sandalye elde etti.

Allavi, Sünni çoğunluğa sahip olan Ninova (Musul), Kerkük, El Enbar (Ramadi), Diyale (Bakuba) ve Salahaddin illerinde birinci olurken Nuri El Maliki de, şii olan Basra, Babil, Kerbela, Vasıt, Necef ve Musenne de birinci çıktı.

Irak parlamentosundaki 325 sandalye için 6 bin 200 aday, 167 partiden oluşan 12 koalisyon ve 74 parti yarıştı.
Bu arada, Irak illerinin sandalye dağılımı parti ve koalisyonlara göre dağılımı şöyle:

Bağdat 70 (Hukuk Devleti 26, Irakiye 24, Şii olan Irak Milli İttifakı 17, Sünni olan Irak Uzlaşma Cephesi 1, 2 sandalye de kotayla Hristiyanlar ve Sabiiler’e tahsis edildi), Ninova 34 ( Irakiye 20, Kürt İttifakı 8, Irak Uzlaşma Cephesi 1, Irak Milli İttifakı 1, Irak Birliği 1 ve 3 sandalye de kotayla Hristiyanlar, Şebekeler ve Yezidilere tahsisi edildi), El Enbar 14 (Irakiye 11, Irak Uzlaşı Cephesi 2 ve Irak Birliği 1), Salahaddin 12 (Irakiye 8, Irak Uzlaşı Cephesi 2, Irak Birliği 2), Diyale 13 (Irakiye 8, Hukuk Devleti 1, Irak Milli Birliği 3, Kürt İttifakı 1 ve Kanun Devleti 1), Kerbela 10 (Hukuk Devleti 6, Irak Milli İttifakı 3 ve Irakiye 1), Necef 12 sandalye (Hukuk Devleti 7, Irak Milli İttifakı 5), Babil 16 (Hukuk Devleti 8, Irak Milli İttifakı 5 ve Irakiye 3), Vasıt 11 (Hukuk Devleti 5, Irak Milli İttifakı 4 ve Irakiye 2), Misan 10 (Hukuk Devleti 4, Irak Milli İttifakı 6), Zikar 18 (Hukuk Devleti 8, Irak Milli İttifakı 9 ve Irakiye 1), El Kadisiye 11 (Hukuk Devleti 4, Irak Milli İttifakı 5 ve Irakiye 2), El Musenne 7 (Hukuk Devleti 4 ve Irak Milli İttifakı 3), Basra 24 (Hukuk Devleti 14, Irak Milli İttifakı 7 ve Irakiye 3), Kerkük 13 (Irakiye 6, Kürt İttifakı 6), Dohuk 11 (Kürt İttifakı 9, Kürt İslam Birliği 1 ve 1 sandalye kotayla Hristiyanlara tahsis edildi), Erbil 15 (Kürt İttifakı 10, Reform Hareketi 2, Kürt İslam Birliği 1, Kürdistan İslami Cemaati 1 ve 1 sandalye kotayla Hıristiyanlara tahsis edildi) ve Süleymaniye 17 (Kürt İttifakı 8, Değişiklik 6, Kürt İslam Birliği 2 ve Kürdistan İslami Cemaati 1).

HERKESLE ÇALIŞACAĞIM

Genel seçimlerin galibi İyad Allavi, hükümeti kurmak için bütün taraflarla çalışacağını bildirdi.

Seçim Komisyonunun sonuçları açıklamasından kısa süre sonra Irak televizyonu El Şarkıya’ya açıklamalarda bulunan Allavi, ”Kazansın kazanmasın, bütün partilerle, gelecek hükümeti kurmak için çalışacağım. Bu, Irak halkının güvenliği ve istikrarına doğru ilerlemek adına bir isteğin, bir kardeşliğin kanıtıdır” ifadesini kullandı.

Allavi, ayrıca, ”Irak bütün komşularıyla, Kuveyt, Suudi Arabistan, Türkiye, Ürdün, Suriye ve İran ile içişlerine karışmadan, olumlu ilişkilerin devamı temelinde, kardeşlikle el sıkışmaya da hazırdır” diye konuştu.

SONUÇLAR NİHAİ DEĞİL

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, rakibi İyad Allavi karşısında yenilgiye uğradığının açıklanmasının ardından, bu sonuçların nihai olmadığını belirtti.

Yenilgisini kabul etmeyen Maliki, Seçim Komisyonun sonuçları açıklamasının ardından düzenlediği basın toplantısında, sonuçların nihai olmadığını savundu ve ”tabii ki bu sonuçları kabul etmiyoruz” ifadesini kullandı.

SEÇİMLER ÖNEMLİ DEMOKRATİK BİR AŞAMA

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ”Irak’taki seçim süreci, ülkenin demokratik gelişimi bakımından önemli bir aşamadır” denildi.

Bakanlık sözcüsü Philip Crowley, ”Irak halkını ve hükümetini kutluyoruz. Bu, Irak’ın demokratik gelişimi bakımından önemli bir aşamadır” ifadesini kullandı.

Öte yandan, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Christopher Hill ve Amerikan birliklerinin Komutanı Orgeneral Ray Odierno, seçimlerde yoğun usulsüzlük yapıldığına dair bir kanıt bulunmadığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × four =