İran ‘Halep zaferini’ kutluyor

İran, Suriye hükümetinin 2012 yılından bu yana silahlı muhalif grupların elinde bulunan Halep’in doğusunu neredeyse tamamen geri almasını kendisi açısından büyük bir zafer olarak görüyor.

İranlı yetkililer ve basın organları, Halep’in geri alınmasını “kentin kurtuluşu” olarak tanımlıyor. Yapılan açıklama ve yorumlarda, İran’ın Suriye hükümetine yönelik desteğinin devam edeceği vurgulandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu hafta içerisinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı telefonla arayarak, Halep’te elde edilen kazanımlardan dolayı tebrik etti.

İran Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Ruhani’nin Esad’a, “Halep zaferi, Suriye’nin en büyük ikinci kentinin yeniden halkın kontrolü altına girdiği anlamına geliyor ve direnen, tek yürek olmuş Suriye halkının teröristlere ve destekçilerine karşı büyük bir başarı elde ettiğini gösteriyor” dediği belirtildi.

Ruhani, görüşmede Halep’in geri alınmasının “nihai zaferin müjdecisi” olduğunu da ifade etti.

Suriye ordusu, Temmuz ayında 2012 yılından bu yana silahlı muhalif grupların kontrolü altında bulunan Doğu Halep’i tamamen kuşatmış ve Kasım ayında başlattığı büyük taarruz sonucu kentin yüzde 98’ini ele geçirmişti.

Kalan bölümlerde silahlı savaşçıların ve ailelerinin tahliye işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte kentin tamamı da Suriye yönetiminin kontrolüne geçmiş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.