Şirince Matematik Köyü’ne destek çağırısı

Şirince Matematik Köyü’ne destek çağırısı

0
PAYLAŞ

Amerika, Avrupa ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden matematikçilerin para almadan ders verdiği Matematik Köyü’nden yararlanmak üzere başvuran öğrencilerin büyük bölümü yazokulunun ücretini ödeyecek durumda değil. Ancak Matematik Köyü’nün temeli hiçbir öğrencinin maddi sorunlar nedeniyle reddedilmemesi esasına dayandığı için, dışarıdan desteğe ihtiyaç duyuluyor.

Bu yıl özellikle TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)Matematik Köyü’nün sunduğu 7 projenin 7’sini de reddetmesi üzerine, halk desteğine ihtiyaç daha da artmış durumda.

Matematik Köyü’nün Kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin, bir yandan TÜBİTAK’ın bu tavrını “Olacak şey değil. Bu TUBİTAK ne işe yarar?” sözleriyle karşılarken, diğer yandan da “Bes kuruşsuz da kalsak bu yazokulu yapilacak. Sanki bugüne kadar yaptıklarımızı devlet desteğiyle mi yaptık! Turkiye’nin dort bir yanindan liseli ve universiteli gencler Matematik Koyu’ne gelecekler ve olağanüstü güzel bir dünyayla tanışacaklar. Bu olacak!” diyerek, bu projenin gerçekleşmesi için kararlılığını dile getiriyor.

Nesin Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre bir öğrencinin bir haftalık maliyeti her şey dahil 350 TL dolayında.
Yaz okuluna parasal destekte bulunmak isteyenler için Nesin Vakfı’nın açtığı hesap numarası şöyle:

Nesin Vakfı, İş Bankası,
Parmakkapı Şubesi,
şube kodu: 1042,
Hesap no: 0687054
IBAN TR170006400000110420687054

Yazokulu hakkında bilgi için:
Liselilere Yazokulu: http://matematikkoyu.org/lise2010
Universitelilere Yazokulu: http://matematikkoyu.org/tmd2010
Koy hakkinda genel bilgi: www.matematikkoyu.org

BİR CEVAP BIRAK

2 × three =