Irlanda’da Kadınların Noeli Nollaig na mBan Cakarta’da kutlandı!

Bir Christmas’ı, eski yılı daha geride bıraktık, önümüzde 17 Şubat’da kutlanacak olan Çin yeni Yılı var ki o da yeni yıl kadar ses getirir buralarda. Bir kez daha havai fişekler ışıklar saçar gecenin karanlığında, şenlendirir bu buğulu şehri! Bütçesine göre herkes patlatır havai fişekleri irili ufaklı , kapısının önünde bile!

Jakarta’ da yaşayınca altı Resmi Dinin kutsal günlerini ve bayramlarını daha yakından takip etme fırsatı oluyor. Müslüman nüfus çoğunlukta olsa da tüm resmi dinlere ait kutsal günler resmi tatildir! Aynı zamanda bu çok dinli çevrede her dinden arkadaşlar da bu takibe katkıda bulunup renk katar.

Ocak ayının ilk haftasonu davet edildiğim sıcacık, genç bir diplomatın evinde eski bir gelenekle yeni tanıştım.Tanıştığım yalnızca gelenek değildi; güzel, candan, başarılı kadınlar da vardı!

Jakarta’da nisbeten yeni, yalnızca 2014 den beri hizmet veren İrlanda Büyükelçiliği’nden 1. sekreter Carol Staunton Jakarta’daki dairesinde dünyalı bir avuç kadına İrlandalı Kadın Christmas’ını tanıttı, anlattı, yaşattı! Nollaig na mBan !

Yakından tanıyınca keşke bizde de olsaymış böyle bir adet dedim.

Anlaşılan o ki bayramlar, kutlamalar nerede, hangi dinde olursa olsun en çok yük kadınların üzerinde! Tüm hazırlıkları kadınlar yapar. Sözgelimi bizde bayramlarda sarmalar sarılır, baklavalar açılır, ev temizlenir, sonra misafirler ağırlanır, iş hiç bitmez kadın için ..”Bayramlar tatil oldu, herkes artık tatile gidiyor, ne sarması ne baklavası” dediğinizi duyar gibiyim ama bu ne kadar bir kesim ki! Bence yine de bayramını evinde, köyünde kutlayan büyük çoğunluk ve çalışan, yorulan yine kadınlar!

İşte İrlanda’da benzeri bir durum varmış, Noel’de en çok yorulan kadınlarmış! Özellikle eskiden gün boyu çiftlikde çalışıp gelip üstüne Noel hazırlıklarını yaparlarmış.

Geleneksel Küçük Noel -Kadınların Noeli – Nollaig na mBan buradan çıkmış ama ne zaman çıkmış kesin tarih bilinmiyor!.

Her yıl 6 Ocak’ta Noel süslemelerinin resmi olarak kaldırıldığı Noel’in en son gününde ülke çapında 25 Aralık’taki Chirstmas kutlaması için tüm hazırlıkları yapan ve yorulan kadınların bu çabalarına karşılık en azından bir gün onları dinlendirmeyi, ödüllendirmeyi amaçlayan küçüçük bir kaçamak! Tüm ev işlerini erkekler yapıyor, kadınlar ayaklarını uzatıp dinlenirken çaylarını yudumluyor, keklerini yiyor, isterse başka içecekler de içebiliyor.

İrlanda’da kulaktan kulağa yeni nesillere geçen geleneğin şekli son 10 yıldır biraz değişmeye başlamış. Malum erkekler bu işten de kaytarmaya başlamış anlaşılan! Gelenek nerdeyse tarihe karışacak! Kadınlar buna izin verir mi vermez! Destek yine kadından kadına ! Son yıllarda 6 Ocak’ta kadınlar bu özel günü yaşatmak adına kutlamak için en azından evden çıkıp bir arkadaşlarına gider, çayını içer, bari birbirlerini dinlendirirmiş. Ya da dısarda buluşup, brunch yapar, her şeye rağmen bu geleneği yaşatmaya çalışır o gün ellerini işe sürmezlermiş!

Genç İrlandalı diplomat Carol da ülkesinden uzakta bu geleneği tanıttı, yaşattı. Kadın arkadaşlarını bir kaç saattliğine de olsa tüm işlerinden, sorumluluklarından kopardı. Jakarta’ya 38. kattan bakan küçük dairesinde eğlendirdi, dinlendirdi. İrlanda Büyükelçisinin eşinin yaptığı ekmekle kendi yaptığı tas kebabımızı andıran sulu yemeğini sundu, kadınlar tanış olduk,sohbet ettik.

Alman diplomat Kath ve 38 yıldır Jakarta’da yaşayan , artık bir Endonezyalı olan İrlandalı Pat ile sohbet ederken, sanki bir yerlerden tanıdık, bir cift kara gözün uzaktan bana içten gülümsediğini farkettim. Onlarla sohbeti bitirip genç kadının yanına gittiğimde “Merhaba” demesiyle neden tanıdık geldiğini ve bana gülümsediğini anlamış oldum, tanıştık. Beni annesine benzetmiş, Türk olduğumu anlamış, kan çekti yani!.

Gencecik Elif hem Türk hem İngiliz. Londra’da doğup büyüyen genç kadın bir Türk ailenin başarlı kızı. Diplomatik kariyerinde ilk görev yeri Jakarta İngiliz Büyükelçiği olmuş. Gurur duydum, mutlu oldum kendisiyle bu özel kadın gününde tanışmaktan..

Gülseren Tozkoparan Jordan

21 Ocak 2018 Cakarta /Endonezya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here