İşçi ölümlerini anlatan ‘Babamın Kanatları’ filmi Antalya’da yarışacak

İşçi ölümlerini anlatan ‘Babamın Kanatları’ filmi Antalya’da yarışacak

0
PAYLAŞ
‘Babamın Kanatları’
‘Babamın Kanatları’
YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Adana Film Festivali’nin ödül şampiyonu olan Kıvanç Sezer’in ilk uzun metraj filmi ‘Babamın Kanatları’, 53. Uluslararası Antalya Film Festivalinde yarışacak. Önümüzdeki aylarda vizyona girecek olan filmin Antalya’daki gösterimine oyuncular ve yönetmen de katılacak. İşçi ölümlerini beyazperdeye aktaran film, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim’in çaresizlik içindeki hikâyesini anlatıyor.
 
Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan 51. Karlovy Vary Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde geçtiğimiz Temmuz ayında dünya prömiyerini yapan film, sonrasında 23. Adana Uluslararası Film Festivali’nde ulusal yarışma bölümünde yarıştı. Festivalden, ‘Yılmaz Güney En İyi Film’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Kurgu Ödülleri’ olmak üzere toplam 7 ödülle dönen Babamın Kanatları filminin başrollerini ise usta oyuncu Menderes Samancılar’ın yanı sıra Musab Ekici, Kübra Kip ve Tansel Öngel paylaşıyor.
 
İNŞAAT İŞÇİSİ İBRAHİM’İN ÇARESİZLİK İÇİNDEKİ HİKÂYESİ
Senaryosu da filmin yönetmeni olan Kıvanç Sezer’e ait olan Babamın Kanatları, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim’in çaresizlik içindeki hikâyesini anlatıyor. Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim için yaşamdaki en değerli şey uzaktaki ailesidir. Yeğeni Yusuf ise yükselme hırsıyla dolu genç bir işçidir ve amcasının durumunu anlamaktan uzaktır. Çalışma şartlarının giderek zorlaştığı bu toplu konut şantiyesinde kendini giderek daha değersiz hisseden İbrahim’in zihninde şu soru daha belirgin hale gelir: Geride ailesine bırakacağı ne vardır: Yaşamı mı, ölümü mü?
 
İşçi ölümlerine değinen ilk film olma özelliğini de taşıyan filmin dağıtım hazırlıkları çerçevesinde meslek odaları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapılıyor.
 
MÜHENDİSLİKTEN SİNEMAYA UZANAN YOLDA GENÇ BİR YÖNETMEN
1982 Ankara doğumlu olan Kıvanç Sezer, Ege Üniversitesinde Mühendislik eğitimi aldıktan sonra İtalya’ya gitti ve Bologna’da Sinema Kurgusu eğitimi aldı. Çeşitli kısa film ve belgesellerde yönetmenlik ve kurguculuğun yanı sıra televizyon için yapı­lan belgesel projelerinde görev aldı. Yönetmenliğini yaptığı ‘Turabdin’in Çocukları’ Bologna Gianandrea Muti belgesel yarışmasında üçüncülük ödülü ka­zandı. 2011 yılında ise senaryosunu yazıp yönettiği ‘Kaç Para’ filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ‘Gösterim’ bölümüne seçildi. 2012 yılından beri üzerinde çalıştığı uzun metraj sinema projesi olan Babamın Kanatları ile 51. Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışmaya seçildi.
 
Babamın Kanatları tanıtım filmini izlemek için:

BİR CEVAP BIRAK

two × five =