‘İslam karşıtı’ oldu diye partisinden ayrıldı

Birleşik Krallık Bağımsızlık Parti­sinin (UKIP) eski lideri Nigel Farage, İslam karşıtı bir çizgiye kaydığı ge­rekçesiyle partisinden istifa etti.

Farage, Daily Telegraph gazetesi için kaleme aldığı makaleyle 2006- 2009 ve 2010-2016 yıllarında lider­liğini yaptığı UKIP’ten istifa ettiğini duyurdu.

Farage, kendi döneminde göç­men ve Avrupa karşıtı politikalarla öne çıkan UKIP’in yeni lideri Gerard Batten’ı partiyi İslam karşıtı bir çiz­giye taşıdığı için eleştirerek “İslam konusunu saplantı haline getirmiş durumda. Sadece İslami aşırıcılığı değil, İslam’ın kendisini saplantı ha­line getirdi. UKIP, haçlı seferi yap­mak için kurulmuş bir parti değildi.” ifadelerini kullandı.

Batten’ın aşırı sağcı aktivist Tommy Robinson’ı danışmanı yap­masını da eleştiren Farage, UKIP li­derinin Pegida’nın İngiltere şubesi­nin kurucuları arasında yer alan ak­tivisti de saplantı haline getirdiğini kaydetti.

UKIP Eylül ayında gerçekleştir­diği son kongresinde İslam karşıtı politikalar içeren bir manifesto yayımlamıştı. Manifestoda Müs­lümanlara özel hapishaneler açıl­ması, göçmenlere yönelik güven­lik incelemelerinin sıkılaştırılması ve ülkedeki ırkçılık karşıtı yasaların kaldırılması isteği yer almıştı.

UKIP, 2015 genel seçiminde yüzde 12,6 oy almış ancak parla­mentoya bir milletvekili sokabil­mişti. Oyu 2017’de yapılan erken se­çimde yüzde 1,8 düşen parti, parla­mentoda hiç sandalye kazanamadı.

UKIP, yürüttüğü kampanyayla 2016’da yapılan Brexit referandu­munun mimarları arasında sayılı­yor. Farage ise referandum sıra­sında Brexit taraftarlarının önde gelen isimleri arasında yer almıştı.

Farage, son dönemde ABD Baş­kanı Donald Trump ile kurduğu ya­kın ilişkiyle de gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.