Isparta’da lavanta devrimi!

Üreticilerin ilgisi kurumları da hakete geçirdi. Bir yandan fide üretmek için çalışmalar sürerken, diğer yandan Tarım Bakanlığı traktör ve ekipman desteği sağlamak için kolları sıvadı. Yılda 5 ton lavanta yağının üretildiği bölgedeki üreticiler, ürüne verilen desteğin arttırılmasını talep ediyor.

HOBİ OLARAK LAVANTA ÜRETMEYE BAŞLADI ÜNÜ ÜLKE DIŞINA TAŞTI

Emekli olunca Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünde lavanta üretimine başlayan Ziya Doğan, bölge köylerine bu konuda öncülük yapıyor. Ancak bölgenin lavanta ile tanışması 1970’lerin başında Fransa’dan getirtilen fidelerle olmuş. Kıraç ve susuz arazilerde yetişebilen lavanta üretiminin yanısıra arıcılık da yapan Doğan’ın lavanta balının ünü ülke dışına taşmış. Lavanta ve bal üretimine ilişkin çabalarını geçtiğimiz yıl kamuoyuna duyurduğumuz Ziya Doğan, aradan geçen zaman içinde yaşamının bir hayli hareketlendiğini söylüyor. Konuyla ilgili haberimizin ardından TRT başta olmak çeşitli televizyon kanalları, gazete ve dergiler Kuyucak’taki mora boyanmış lavanta tarlalarını ekran ve sayfalarına taşıdığını anlatan Doğan, lavantaya gösterilen ilgiden memnun olduklarını söylüyor.

‘İTHAL YAĞ İLE REKABET ETMEK İÇİN ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ’

Kuyucak’ın yanısıra Aydoğmuş ve Güneykent gibi civar köylerde de lavanta üretimine başlandığını belirten Ziya Doğan, lavantaya olan ilginin hızla arttığını söyledi. Gül ve lavanta gibi bölgede yetiştirilen aromatik bitkilere yapılan desteğin arttırılması durumunda üreticinin geleceğe daha güvenle bakabileceğinin altını çizen Doğan, “üretici lavantayı genellikle yaş olarak satıyor. Yaş lavantanın kilosu 75 kuruş, ancak kurutulduğu zaman 5,5- 6 lira civarında alıcı buluyor. İki yıl önce bu fiyat 3,5 lira civarındaydı. Kurutulmuş lavantanın fiyatında önemli bir artış oldu. Ancak en büyük sıkıntı kozmetik ve kimya sanayinde, daha ucuz olduğu gerekçesiyle ithal lavanta yağının kullanılması. Bu durum bölgedeki lavanta yağı stokunu arttırıyor. Yerli üretilen lavanta yağı, üretici desteklenirse ithal olanıyla rekabet edecek duruma ulaşabilir. Arpa ve buğday gibi ürünlerle kıyaslandığında lavantada destekleme oranları çok düşük kalıyor. Bu konuda yetkililerden bir çözüm bekliyoruz” diye konuştu.

LAVANTA İÇİN DİKİM VAKTİ

Lavanta için bölgedeki uygun dikim zamanının Mart ve Nisan ayları olduğunu söyleyen Doğan, ‘çelik’ olarak adlandırılan fidelerinin Şubat’ın son günlerinde de dikilebileceğini belirtiyor. Lavanta balına olan talebin de hızla arttığını kaydeden Doğan, büyük bal markalarının bu konuda talepleri olduğunu ancak kendi olanaklarıyla üretim yapmayı sürdüreceğini dile getirdi.

ÜRETİCİLER İÇİN KİTAPÇIK HAZIRLANDI

Türkiye’nin gül bahçesi olarak anılan Isparta’daki lavanta heyecanı kurumlara da yansımış durumda. Eğirdir’de bulunan Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü (MARİM) uzmanları, bölgede lavanta üretimine talebin artmasıyla birlikte “Lavanta Yetiştiriciliği” adıyla bir kitapçık hazırlayarak üreticilerin hizmetine sundu. Ziraat Yüksek Mühendisi Hasan Aslancan ve Peyzaj Yüksek Mimarı Rafet Sarıbaş tarafından hazırlanan kitapçıkta, tohumdan hasada lavanta üretimine ilişkin detaylı bilgiler aktarılıyor.

LAVANTA İÇİN BAŞVURULAR ARTIYOR

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan MARİM uzmanı Peyzaj Yüksek Mimarı Rafet Sarıbaş, lavanta yetiştiriciliği konusunda kuruma çok sayıda başvuru olduğunu belirterek, bu alandaki en büyük sorunun sağlıklı fideye ulaşılamaması olduğunun altını çizdi. Lavanta üretiminde dekar başına 2 bin adet fide dikilmesinin uygun olacağının altını çizen Sarıbaş, “on dekarlık arazide lavanta yetiştirmek isteyen bir üreticinin yaklaşık 20 bin fideye ihtiyacı var. Ancak şu anda bu kapsamda fide ihtiyacını karşılayacak bir üretimin olduğunu sanmıyoruz. Dolayısıyla fide konusunda bir karmaşa da var” bilgisini verdi.

FİDE ÜRETMEK İÇİN KOLLAR SIVANDI

Eğirdir MARİM olarak lavanta fidesi üretme yönünde çalışmalar yaptıklarına değinen Sarıbaş, 2013 yılı itibariyle bu konuda çiftçilerden gelen talepleri değerlendirdikten sonra yılda yaklaşık 200 bin fide üretmeyi hedeflediklerini söyledi. Lavanta’nın yalnız bitki olarak değil arıcılık için de önemli olduğuna değinen Sarıbaş, üreticilerin bunu da dikkate almalarını önerdi.

BAKANLIKTAN TRAKTÖR VE DONANIM DESTEĞİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ise aralarında lavantansın da bulunduğu tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ve işlenmesine traktör dahil pek çok makine ve ekipmanla destek sağlıyor. TKDK Isparta İletişim Sorumlusu Barış Sağdıç, çiftçilere yönelik aromatik bitki yetiştiriciliği kursu açıldığını belirterek bölgedeki potansiyelin arttığını kaydetti. Üreticilerin projeyle kuruma başvurmaları durumunda uygun görülen projelere traktör dâhil çeşitli donanım desteği sağlandığını söyleyen Sağdıç, “üreticiyle yapılan sözleşme çerçevesinde yüzde 50’ye varan oranlarda hibe desteği sağlanmaktadır. Üreticinin ilgisi oldukça yüksek. 9. çağrı döneminde çok sayıda başvuru bekliyoruz” dedi.

LAVANTA TURLARI UZAK DEĞİL

Isparta’da yaklaşık 3 bin dekarlık alanda lavanta üretimi yapılıyor. Bu üretimden elde edile yağ miktarı ise 5 ton civarında. Hoş kokusuyla, gıdadan parfüme birçok alanda kullanılan lavanta yağı, gül yağının ardından Isparta için alternatif bir ürün olma özelliği taşıyor. Fransa’nın güneyinde bulunan Rhone Vadisi ve Provence bölgesindeki lavanta tarlalarına düzenlenen turlarla her yıl on binlerce turisti ağırlıyor. Alternatif tatil arayan deniz, güneş ve kum yorgunları ve doğa tutkunları için Haziran ayında başlayan gül turizminin ardından Isparta, hasat zamanı olan Temmuz ayında lavanta tutkunlarını da kendine çekecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.