İstanbul’da salgın alarm seviyesinde! Doluluk oranı yüzde 100’e yaklaştı

Türkiye’nin korona virüsü salgınında tüm vakaları açıklamaya başlaması, dünya basınında yankı buldu. AP ajansı ‘Türkiye’nin yeni virüs verileri uzmanların en kötü korkularını teyit ediyor’ başlıklı bir haber yayımladı.

Türkiye’nin korona virüsü salgınında tüm vakaları açıklamaya başlaması, dünya basınında yankı buldu.

AP ajansı ‘Türkiye’nin yeni virüs verileri uzmanların en kötü korkularını teyit ediyor’ başlıklı bir haber yayımladı. Ajansa konuşan Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Ebru Kıraner, İstanbul’da yoğun bakım doluluk oranının yüzde 100’e yaklaştığını söyledi.

Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarının tamamının açıklanmaya başlanması dünya basınında da yankı buldu. Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), “Türkiye’nin yeni virüs verileri uzmanların en kötü korkularını teyit ediyor” başlıklı haberinde, ‘ülkenin alarm verici bir vaka artışıyla karşı karşıya olduğu, sağlık sisteminin hızla tükenmekte olduğu’ yorumunu yaptı.

‘İSTANBUL’DA KRİTİK HASTALARA YER BULMAK ZORLAŞIYOR’
AP’ye konuşan Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Ebru Kıraner, İstanbul’daki yoğun bakım doluluk oranının neredeyse yüzde 100’e yaklaştığını söyledi.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanı’nın yoğun bakım doluluk oranını yüzde 70 olarak vermesine rağmen, İstanbul merkezli Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Ebru Kıraner kentteki yoğun bakım yataklarının neredeyse tamamen dolu olduğunu, doktorların durumu kritik olan hastalara yer bulmakta zorlandığını söyledi. Kıraner, hemşire eksikliği yaşandığını ve mevcut personelin çok yorgun olduğunu ekledi.”

‘ÇOCUKLARI, HEMŞİRELERİ DOKUZ AYDIR MASKESİZ GÖRMEDİ’
Kıraner AP’ye demecinde “Yoğun bakım hemşireleri marttan beri normal hayatlarına dönemedi. Çocukları onların yüzlerini aylardır maskesiz görmedi” ifadelerini de kullandı.

‘EN AZ ETKİLENEN ÜLKELERDEN BİRİYKEN…’
AP’nin haberinde yeni verilerin ‘sağlık kuruluşlarının ve muhalefet partilerinin uzun zamandır şüphelendiği’ bir durumu teyit ettiği belirtilirken, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükümeti bir u-dönüşü yaparak, bu hafta sadece semptomları nedeniyle tedavi gören hastaların değil, tüm pozitif korona virüsü testlerinin sayısını açıklamaya yeniden başladı. Bu da günlük vaka sayısını 30 binin üzerine çıkardı. Türkiye yeni vakalarla bir anda, Avrupa’da en az etkilenen ülkelerden birinden, en çok etkilenen ülkelerden birine dönüştü” denildi.

‘TTB İÇİN SÜRPRİZ OLMADI’
Haberde, “Bu durum, hükümetin önceki verilerinin salgının boyutunu gizlediği ve şeffaflık eksikliğinin vaka artışına katkıda bulunduğu yönünde aylardır uyarıda bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) için sürpriz olmadı. Ancak TTB, bakanlığın verilerinin, kendilerinin günde 50 binlik yeni vaka tahminlerine kıyasla hâlâ düşük olduğunu söylüyor” ifadeleri kullanıldı.

FİNCANCI: MÜKEMMEL BİR FIRTINA
AP’ye konuşan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise hastanelerdeki doluluk oranlarının yükseldiğini, sağlık çalışanlarının çok yorgun düştüğünü ve filyasyon ekiplerinin temasların izini sürmekte zorlandığını söyleyerek, “Bu, mükemmel bir fırtına” dedi. Fincancı, mevcut önlemleri yetersiz gördüğünü de vurgulayarak, “Bilimin ideal süre olarak gördüğü dört hafta olmasa bile, en az iki haftalığına tam kapanmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

AP’nin haberinde, TTB’nin geçtiğimiz aylarda ‘hükümetin verilerini ve salgına karşı verilen tepkiyi sorguladığı için Erdoğan ve milliyetçi müttefiklerinin saldırısına maruz kaldığı’ da belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.