İtirazlara rağmen TOKİ: Salda Gölü’ne Millet Behçesi yapılacak!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE- Türkiye’yi ayağa kaldıran Salda Gölü’ne millet bahçesi konusunda geri adım atmayan TOKİ,  kazanan firma ile sözleşme imzalanarak millet bahçesinin yapımına başlanacağı açıkladı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin Salda Gölü’nde yapılması planlanan millet bahçesi ihalesi bugün İstanbul’da gerçekleştirildi. Kamuoyunda büyük bir tepkiyle karşılanan millet bahçesi ihalesiyle ilgili TOKİ’nin yaptığı açıklamada, 7  istekli firmanın teklif sunduğu projenin yapılacak değerlendirmenin ardından hayata geçirileceği kaydedildi. “Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü gelecek nesillere bütün güzelliğiyle aktarılacak” ifadelerine yer verilen TOKİ’nin açıklamasında, yapılacak değerlendirmenin ardından kazanan firma ile sözleşme imzalanarak millet bahçesinin yapımına başlanacağı duyuruldu.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, hem doğal sit alanı hem de sulak alan olarak koruma altında. Bir bölümü tabiat parkı ilan edilen göl çevresinde aynı zamanda bir de turizm alanı bulunuyor. Ancak tüm bu koruma statülerine rağmen son yıllarda yönetim planı hazırlanmadan yoğun bir kullanım baskısına maruz bırakılan Salda Gölü, geçtiğimiz Mart ayında ÖÇK alanı ilan edildi.

Hemen ardından ise Salda Gölü kıyısında bir millet bahçesi yapılacağı açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ ise geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile 31 Temmuz tarihinde millet bahçesi projesinin ihaleye çıkarılacağını açıkladı.

YEŞİLOVALI 5 VATANDAŞ İPTAL DAVASI AÇTI

Kamuoyunun büyük tepkisini çeken ve Yeşilovalı 5 vatandaşın da iptali için yargıya taşıdığı millet bahçesi projesinin ihalesi bugün gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde TOKİ’nin yaptığı açıklamayla ihalenin ayrıntıları netleşmeye başladı.

‘FİRMA İLE SÖZLEŞME İMZALANIP MİLLET BAHÇESİNİN YAPIMINA BAŞLANACAK’

TOKİ’nin açıklaması şöyle: “Salda Gölü’nün daha kullanışlı hale getirilmesi, yoğun ziyaretçi baskısının alan üzerinde oluşturduğu tahribatı azaltmak ve ziyarete gelen vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla yapılacak millet bahçesinin ihalesi 31 Temmuz günü (bugün) gerçekleştirildi. Milet bahçesindeki donatılar, Salda Gölü kumsalına yaklaşık 300 metre mesafede olup, günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal donatılar yer alacak. Böylelikle günübirlik kullanımdaki kirlilik önlenerek, doğal doku korunarak Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü gelecek nesillere bütün güzelliği ile aktarılacak. İhaleye 7 istekli firma teklif vermiş olup değerlendirme sürecinin ardından kazanan firma ile sözleşme imzalanıp millet bahçesinin yapımına başlanacak.”

Önceki haberSalda Gölü’ne millet bahçesine iptal davası!
Sonraki haberTOKİ’nin Salda Gölü ihalesine suç duyurusu!
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.