ENDONEZYA… Jakarta’nın Hristiyan Valisi AHOK kafir olmakla suçlandı!

ENDONEZYA… Jakarta’nın Hristiyan Valisi AHOK kafir olmakla suçlandı!

1
PAYLAŞ

Geçen Cuma günü 14 Ekim’ de Jakarta caddelerinde yine büyük bir gösteri vardı! Cuma namazından sonra başlayan, ciddi güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen protesto gösterisine onbin civarında Radikal İslamcı beyaz giysi ve fesleriyle katıldı.

Protesto edilen Jakarta Valisi Basuki Tjahaja Purnama, nam-ı diğer kısaca Ahok idi.

2017 yılı Şubat ayında yapılacak Jakarta Vali seçimlerine yeniden aday olan Ahok din düşmanlığı ile suçlanıyor ve aday olması protesto ediliyor, kazara secilmiş Hristiyan birinin tekrar Vali olmaması gerektiği vurgulanıyordu. Zaten başından beri Hristiyan ve Çin kökenli azınlıktan olması nedeniyle büyük tepkiler alan Ahok’un son zamanda halk arasında söylediği bir söz bardağı taşırmış ve bu gösteriye neden olmuştu.

Vali Ahok kastetmediği bir şekilde yorumlanan ve tamamen yanlış anlaşılan sözlerini Jakarta yakınlarında bir adaya yaptığı ziyaret sırasında balıkçılarla sohbeti esnasında sarfetmişti.

Seçim anketlerinde mevcut üç adaydan en önde gideni olarak görünen Vali Ahok Eylül sonunda gerçekleşen ziyarette balıkçılara “Eğer aranızda benim gibi müslüman olmayan birine oy vermenin günah olduğunu düşünen varsa benim için sorun değil, vermeyin, ama bilin ki kandırılıyorsunuz! insanların bana oy vermesini engellemek için Kuran’ı kendi çıkarlarına göre kullanıyorlar” demişti.

Allah’a ve İslam dinine hakaret ettiği gerekçesiyle aralarında Endonezya Ulema Komisyonu da dahil birçok İslami Kuruluştan tepki alan bu sözlerinden sonra Vali Ahok yanlış anlaşıldığını dile getirdi. Ahok “ Benim sözlerimden alınan bütün müslümanlardan özür diliyorum. Kesinlikle ne müslümanları ne de Kuran’ı incitecek bir söz söylemek istedim. Ayrıca müslümanlara ayrımcılık yapan bir politika da sürdürmüyorum” dedi. Göreve geldiği 2014 yılından beri kendi yönetiminde bir çok İslam okulunun açılmasına izin verdiklerini ve bir çok cami yaptırdıklarının da altını çizdi.

Gösteri sırasında Ahok karşıtı slogan atan göstericiler Ahok’un kafir olduğunu, Jakarta’ya Hristiyan değil Müslüman Vali istediklerini, çoğunluğu müslüman olan şehrin bir kafir tarafından yönetildiğini, şeriat yasalarına göre Ahok’un yaptığı saygısızlıktan dolayı ipe gitmesi gerektiğini haykırdı.

Görüşüne başvurduğumuz ve isminin açıklanmasını istemeyen Müslüman bir öğretim görevlisi Ahok’un ülkede hem Hristiyan hem de Çin asıllı olması nedeniyle iki azınlıktan birden geldiği ve iki kere dezavantajlı durumda olduğunu belirtti. Laik bir ülke olan Endonezya’da halkın Ulema’ya güç verdiğini Ulema’nın ise bu gücü rüşvet de dahil yanlış kullanmaya eğilimli olduğunu dile getirdi. Hükümetin Anayasaya zararı dokunmadığı sürece buna ses çıkarmadığını belirten Akademisyen Ulema’nın duygusal davranarak her fırsatta aktivistleri sokağa döktüğünü ancak etraftaki fakirliğe karşı duyarsız kaldığını vurguladı. Ahok’un elbette din düşmanı olmadığını belirten uzman Ulema görüntüsü altındaki bazılarının Ahok’u istemediğini çünkü Vali Ahok’un yolsuzluk ve rüşvetle nasıl mücadele ettiğini bildiklerini ve O’ndan korktuklarını ifade etti. Laik bir ülke olan Endonezya’da azınlıklar dahil herkesin seçme ve seçilme hakkını olduğunun insanlar tarafından iyi anlaşılmadığını, lider olarak illâ ki müslüman birini görmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Endonezya’da son sayımlara göre 240 milyon nüfusun yüzde sekseni müslüman. Kalan yüzde yirmi Hristiyan, Katolik, Budist, Hindu ve Konfüçyonist’lerden oluşuyor.

Bu 6 dinin tamamı resmi din olarak kabul edilen ülkede tüm farklılıklara karşın aynı çatı altında birleşmek ve birlik olmak millet için en önemli hedef “Bhinneka Tunggal Ika” deyimi ile dile getiriliyor bu hedef… Eski Java dilinden alınan deyim “Farklılıklar içinde Birlik olmak” anlamında…

Vali Ahok 2012 yılında Başkan Joko Widodo Vali seçilirken Vali yardımcısı olarak seçildi. Joko Widodo’nun 2014 yılında Başkanlık seçimlerini kazanması üzerine Ahok otomatik olarak Jakarta Valiliğine atandı. Ülkenin ikinci Hristiyan Valisi ve Çin azınlıktan gelen ilk Vali.

Göreve geldiğinden bu yana çok farklı ve dobra bir yönetim tarzı ile gündemden hiç düşmeyen Ahok her zaman Radikal İslamcıların hedefi oldu. 2 yıl önce Valiliğe atanacağı zaman olmasın diye çok gösteriler yapıldı, tepki gördü. Herşeye rağmen sonunda kabullenildi. Çünkü yaptıkları ile öne çıktı.

Vali Ahok aşırı kalabalık nüfusu, kirli havası ve berbat trafiği olan Jakarta’yı daha temiz, düzenli, alternatif toplu taşım araçları olan, trafik sorunu çözülmüş, yolsuzluktan arındırılmış daha yaşanılır temiz bir başkent yapma hedefine doğru hızla ilermekte. Şubat ayında yapılacak seçimlerde rakiplerinden birisi önceki Başkan Susilo Bambang Yudhoyono’nun oğlu diğeri ise ülkenin en zenginlerinden biri.
Jakarta nüfusunun çoğunlu müslüman olmasına karşın yapılan anketler Ahok’un rakiplerden önde gittiğini ortaya koymakta. Kendisini seven ve destekleyen, çoğunluğu gençlerden oluşan bir grup “Ahok’un Arkadaşları” adı altında tamamen gönüllü olarak seçim çalışmalarına katkıda bulunmakta.

1 YORUM

  1. Gülseren hanım Endonezya yazılarınızı takip edeceğim. Başarılar dilerim.
    Endonezya’yı yalan dolan, palavra keserek anlatan lâklik düşmanı din sömürücülerine karşı
    sadece gerçekleri yazmamız yeterlidir. Sadece ne gördüğümüz yazalım o yeter.
    Ülkmeizin de buna ihtiyacı vardır. Ben Endonezlerden lâikliği öğrendim. Kadınlara saygı duymayı öğrendim. Sizin de bir hanım olarak medeni cesaretinizi takdir ediyorum. Selâmlar.

BİR CEVAP BIRAK

three × five =