Jeremy Corbyn bizim topluma seslendi

DAY MER’in 8 Haziran’dan bu yana çeşitli etkinlikler süren 27’nci Kültür ve Sanat Festivali 3 Temmuz Pazar günü Park Şenliği ile sona erdi

Clissold Park’ta ücretsiz olarak halka açık gerçekleşen şenliğe 10 bine yakın toplum üyesi ve farklı kültürlerden Londralılar katıldı.

Türkiye’den Şevval Sam’ın konuk sanatçı olarak sahneye çıktığı Park Şenliği’nde Sudden Exit, MusicAvesta ve Canan Sağar da sahne aldı.

Park şenliğinde Anadolu kültüründen ürünlerden Londra’daki demokratik STK’lerin tanıtım yaptığı rengarenk tezgahlar da katılımcıların ilgi odağı oldu. Havanın alışılmışın dışında ilk kez güneşli olması, çocukların da Park Şenliği’nde eğlenmelerini sağladı.

JEREMY CORBYN ALKIŞLANDI

Park Şenliği programında yer almamasına karşın Jeremy Corbyn geçen yıl olduğu gibi sahneye çıkarak çoşkulu ve bol alkış alan bir konuşma yaptı.
AB Referandumu’nda Brexit taraftarlarının göçmen düşmanlığı kampanyasını ağır bir dille eleştiren Corbyn, “Biz tam tersine farklı tültürleri bir zenginlik olarak görüyoruz. Ülkedeki bütün toplumla hep birlikte daha yaşanılabilir bir dünya kurabiliriz” dedi.

Corbyn, Avrupa ve Birleşik Krallık’ın savaş politikasının göçmen sorunu yarattığını vurgulayarak, “Biz barıştan ve insan haklarından yana bir dış politikayı savunuyoruz” diye konuştu.

Muhafazakar iktidarın ülkedeki sorunların çüzümünü için kesintileri çare görmesini eleştiren Corbyn şöyle devam etti:

“Biz ülkedeki bütün toplumların dayanışmasıyla açlığa, yoksulluğa, evsizliğe ve krizlere karşı savaşabiliriz. Kesintiler yeni kuşakların geleceğini ipotek altına alıyor. Bu gerçekten utanılacak bir politikadır. İşçi Parti daha yaşaınlır bir dünya yaratmak için iktidara adaydır…”

Park Şenliği’nde ayrıca EMEK Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da Türkiye’deki siyasi açmazı ve kanlı terörü iktidarın yanlış politikalarına bağlayarak, halkın her zamankinden daha çok birlik ve dayanışma içinde mücadeleye katılması gerektiğini öne sürdü. Gürkan karamsar bir Türkiye tablosu çizmesine karşın umutlu konuştu.

Haringey Belediye Başkanı Ali Özbek de topluma seslenerek eğitim ve bilime önem vermelerini istedi. Özbek ayrıca şenlik boyunca elinde taşıdığı yardım kumbarasıyla lösemili hastalara yardım topladı.

DAY MER Başkanı Aslı Gül ile tiyatro oyuncusu Mert Fırat kalabalığa seslendi. Gül ırkçı ve göçmen karşıtı politikaları eleştirirken Fırat, Hayat TV’nin sesini kısma çabalarına karşı dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.