“Kadın ve Edebiyat” tartışıldı

Prof. Dr. Belma Ötüş-Baskett’in konuşmacı olarak katıldığı, sosyolog, yapımcı ve yönetmen Semra Eren-Nijhar tarafından yönetilen toplantı yoğun ilgi gördü. Bir çok edebiyat sevenlerin de ilgi gösterdiği söyleşide Muavin Konsolos Gülcan Ökçün’ de konuklar arasındaydı.
Prof Dr. Belma Ötüş-Baskett sunumuna tarih boyunca kadınların edebiyatla hep ilgili olduklarını, dinletilerle, destanlarla edebiyatı canlı tutarak kültürü bir nesilden diğerine ilettiklerini, geçen zaman zarfında erkeklerin edebiyata sahip çıktığını ve erkeklerin birinci sınıf kadınların ise ikinci sınıf yazar olarak görülmeye başlandığını belirtti.

Ötüş-Baskett edebiyatta kadın-erkek ayrımının erkeklerin kadın yazarları kendilerine rakip olarak görmeye başladığı noktadan sonra, kadınların nasıl yazdığına dair araştırmalar yapıldığı ve bu çalışmalardan da bir sonuç alınmadığını vurgulayarak, kadınlar da erkek yazarlar gibi ‘mantık – duygu’ ayrımı yapmadan yazdıklarını dile getirdi.

“Kadın ve erkek yazarlar nasıl yazar”, olgusu üzerinde değilde, yazarların genel olarak sosyal ve toplumsal konumlarını göz önünde bulundurarak, hangi konulara eğildiklerini ve hangi konulara ışık tutmak istediklerini görmenin daha doğru olacağını söyleyen Ötüş-Baskett feminist akımında kadın edebiyatını etkilediğini ve şekillendirdiğini, kadınlar herşeyi nasıl isterse öyle yazarlar diyerek, dünya ve Turkiye edebiyatından örnekler vererek konuya açıklık getirdi.

Semra Eren-Nijhar, Prof.Belma Ötüş-Baskett’in kırk yılın üzerinde edebiyata verdiği emekten bahsederek, bu çerçevede kendisinden, öğrencilik yıllarından bahsetmesini istedi ve toplantı sonrası aksamın önemini dile getirerek Prof.Dr.Belma Ötüş-Baskett’in konuşmacı olarak bulunduğu bu toplantının aynı zamanda onun Edebiyata verdiği hizmetten dolayı bir kutlama aksamı olduğu nu söyledi.

Eren-Nijhar, Kıbrıs Türk Cemiyeti başkanı Mustafa Gençsoy’a teşekkür ederek, “Kadın Konulu Söyleşiler” grubunun bir sonraki toplantısının Ocak 2011’de “Kadın ve Sağlık’ olarak tekrar devam edeceğini belirterekb katılımcılara da “Kadın Konulu Söyleşiler” grubu adına teşekkur etti.

konumuz.kadin @yahoo.co.uk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.