Kadınlar öldürülüyor

Dün üç kadın kardeşimizi kaybettik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam bugün çıkıp kamuoyuna hiçbir sorun yok konuşması yaptı. Öldürülen kadınlar için “çok üzgün” olduğunu, “koruma altındaki kadınların öldürülmediğini” söyledi. Ayşenur İslam bugüne kadar kadınların hayatta kalması için hiçbir görevini yerine getirmedi, şimdi ise televizyona çıkıp koruma altında öldürülen kadın yok diyerek yalan söylüyor.

Gerçek şudur: koruma altında kadın kardeşlerimiz öldürülüyor, kadın cinayetleri artıyor. Çünkü Türkiye’de kadından sorumlu bir bakan yok. Kadınların öldürülmemesi için var olan koruma yasası dahi uygulanmıyor. Ceza yasasında kadın katillerine caydırıcı bir yasal düzenleme yapılmıyor. AKP kamuoyuna sürekli “sorun yok” diyerek bir uyutma politikası uyguluyor. Yeni yargı paketinde AKP, kadın cinayetlerinde caydırıcı ceza getireceğine dair bize söz vermesine rağmen kadının adının dahi olmadığı bir yargı paketi çıkarttı. Şimdi de 2014 yılının ilk altı ayında 139 kadın kardeşimizi kaybetmemize rağmen Ayşenur İslam koruma altında kadınlar öldürülmüyor diyor. Sadece bizim tanıdığımız 12 kadın kardeşimiz koruma başvurusu yapmış olduğu halde öldürüldü. Bu kadınlardan 7’si için koruma tedbir kararı uygulanmaktaydı, 5’i ise koruma talep ettiği halde koruma dahi alamayarak öldürülmüştü. Ayşenur İslam buna ne diyecek?

Bakanlığın nasıl oluyorsa koruma isteyen kadınlardan hiç haberi olmuyor!

Ayşenur İslam konuşmalarında sık sık koruma altında öldürülen kadınlarla ilgili “o korumayı emniyetten istemiş bakanlıktan değil, bizim haberimiz yoktu” demesiyle karşılaşıyoruz. Öncelikle kendisine de hatırlatmak isteriz ki 6284 sayılı kanun gereği bir kadının emniyete, valiliğe, savcılığa ya da bakanlığa başvurması tüm bu kurumları sorumlu tutmaktadır. Kadın koruma yasası zaten bu kurumlar arasındaki koordinasyonu öngörmektedir. Ayşenur İslam Çağlayan Adliyesi önünde yanında koruması bulunmasına rağmen öldürülen kadın kardeşimiz için de bizim bakanlığımızın haberi yoktu dedi. Eğer Bakanlığın koruma talebinde bulunan kadınlardan haberi yoksa, bu onun görevini yapmadığının bir kanıtıdır.

Toplumumuz kadın cinayeti gerçeğini benimsiyor ve tepki veriyor. Ayşenur İslam kadınlar için kılını kıpırdatmazken, ara ara Ayşenur İslam alıyor mikrofonu cinayetlerden sorumlu olduğunu reddediyor, kadın cinayeti yok diyor. Bundan önce Ayşenur İslam’ın yaptığı açıklama öldürülen üniversite öğrencisi Özge Gündoğan’la ilgiliydi. Özge iki kez koruma başvurusunda bulunmuş olmasına rağmen, Ayşenur İslam bakanlığımızın haberi olmadı diyerek yine yalan söylemişti.

Dün kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizden Dilek Balsak koruma başvurusunda bulunmuştu. Ancak aldığı tehditler nedeniyle başvuruyu geri çekti. Eğer hükümet kadınları korumak için görevini yerine getirseydi, indirimlerin önünü açarak kadın katillerine cesaret vermeseydi, Dilek Balsak şikayetini korkup geri çekmeyecekti.

İstanbul’da ve İzmir’de öldürülen diğer iki kadın kardeşimiz de boşanmak istediği için öldürüldü. Kadınların boşanmak istediği için, çalışmak istediği için kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldüğü bir ülkede siyasi hükümet, kadın cinayetlerinin önünü almak için yasada bile bu gerçeği tanımaya engel oluyor.

Ayşenur İslam hiçbir görevini yerine getirmediği halde televizyonda timsah gözyaşları dökerek “üzgün” olduğunu söyleme hakkı yoktur. Kadın cinayetleri artarak devam ederken “kadınlar öldürülmüyor” demeye hakkı yoktur. Ayşenur İslam bugün bir kez daha kamuoyuna yalan söylemiştir. Tüm kamuoyunu kadın cinayetleriyle ilgili gerçekleri açığa çıkarmak için bu konuyu gündem etmeye çağırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.