Kanun Festivali’nden Kısa Bir Not

Başka örnekleri belki vardır, ama ben ilk kez karşılaşıyorum. Müzik ve müziğe emek verenler. Müzik, sadece bir konser veya benzeri bir etkinlik değil. Sabahdan geceye süren müzik her an var.

Kanun üstadları, akademisyenler ve kanun yapımcılarının katkıları ve katılımları ile üç gün boyunca kanun ve müzik. Tabii, kanun baş köşede.

Ankara’da, cuma günü sabahı başladı ve dün gece de sona erdi. Ülkemizde, dinlediğimiz kanun üstadlarının neredeyse tamamı oradaydı. Genç kanun icracılarını tanımak da işin bir başka yönü. Ustalar ve ustalaşma yolunda ilerleyenler.

Uluslararası alanda, bir çok ülkeden gelen kanun sanatçıları da vardı. Onlar da dinlendi, izlendi.

Sadece, kanun sanatçıları değil, ağacı o hale getiren kanun yapımcıları da vardı. Bir başka ilginç yön.

Hangi ağaçdan yapılıyor, ne kullanılıyor. Önceden nasıldı, şimdi nasıl. Yeni denemeler. Güzel tınılar nasıl oluşacak arayışlar. Dinlerken kaptırıp gidiyorsunuz kendinizi. Ne denli ayrıntılı özellikleri varmış, ne denli bir emek ve ince bir duyarlılıkla tınılara ulaşma sevdası.

İlk Festivali izleyemedim, bilgim de yokdu. Böyle kapsamlı bir Festival olabileceğini de hiç düşünmemiştim. Ayrıca, sadece Müzik yok ki. O müzik nasıl oluşuyor. Güfteciden, besteciye, kanunu yapanlardan icra edenlere.

Bir başka güzellik vefa ve saygı da hep yineleniyor. Yitirdiğimiz genç kanun sanatçılarını anmadan tutun da, kanun yapan ustalara kadar, sempozyum boyunca isimleri hep gündemde.

Bazı oturumlar da, Necati Yıldızdoğan, Halil Karaduman, Julien Jelaledddin anısına düzenlenmiş

Çalıştaya katılanlara baktım. Değişik ülkelerden gelen sanatçılar, kanun icra eden müzisyenler, Üniversite de bu sanatın eğitimini sürdüren icracı ve akademisyenler. Genç kanun sanatçıları ve öğrenciler. İlk günün akşam üzeri bile geç saatlere kadar ilgi ile izlenen, anlatı ve tartışmalar.

Aralara da, çay kahve molası değil, dinletiler konulmuş. Kanun icracıları sahnede onar dakikalık bir zaman dilimi içinde, kanunları icralarını gerçekleştiriyorlar. Üç akşam da, ayrıca konser programı.

Merak ediyordum. Ancak izleyemedim. Bir daha ne zaman izleyebilirim bilemiyorum. Festival için, sipariş verilen eserlerin de ilk icraları gerçekleştirildi.

Öncelikle bu düzenlemeyi, sırtında taşıyan diyelim, kanun sanatçısı, Tahir Aydoğdu’yu ve ekibi, Tahir Aydoğdu’nun şahsında kutlamak gerekiyor.

Ev sahipliğini yapan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ni, bu Festival ve Sempozyum’un gerçekleştirilmesine olanak sağladıkları için kutlamak gerekiyor.

İzlerken öğrendim. Üniversite bünyesi içinde, “Türk Musikisi Devlet Konservaturı” oluşturulmuş.

Bir başka sürpriz benim için, Konya Selçuk Üniversitesi’nde asistan olduğu dönemlerde tanıdığım, bilimsel çalışmalarını takip ettiğim, izlediğim, bu üniversite’nin kuruluşu sırasında, Hukuk Fakültesi Dekanlığı’nı da yapan Prof.Dr. Fatih Uşan’ın, bir başka yönünü ve görevlerini de öğrenmiş oldum. Konservatuarın müdürlüğünün yanı sıra, Rektör Yardımcılığı görevine de gelmiş olması nedeniyle, buradan da açık olarak kutluyor ve başarılar diliyorum.

Yeni tasarlanan kanunun tanıtımına ilişkin özelliklerinin aktarıldığı bir Çalıştay’ı izledim. Celalettin AKSOY’un anlatımını izlerken, öğrenirken, detaylardaki inceliği hayranlıkla karşıladım. Kanun yapımcısı İbrahim BAKIM ve bu tasarlanan kanunu icra eden, B.Reha SAĞBAŞ’ın açıklamalarını da ilgi ile izledim.

İki kısa dinleti. İki genç kadından kanun dinletisi. Azerbeycan’lı Tarana ALİYEVA ve İran’lı Marjan MAHRABAN. Değişik bir tını zenginliği.

Ve ilk günün akşamı, konserde yer alan sanatçılar. Ayşegül Kostak TOKSOY, Atsuko SUETOMİ, Göksel BAKTAGİR, Aysu SODİQOVA, Halil ALTINKÖPRÜ, Deniz GÖKTAŞ ve Ruhi AYANGİL.

Atsuko SUETOMİ, Japon kadın sanatçı, Koto’su ile Göksel Baktagir Kanun’u ile bir ikili oluşturup kısa bir dinleti sundular. Koto ve Kanun, Türkiye ve Japonya. Müzik dil, din ülke ayırımı yapmıyor. Güzel tınıları birlikte oluşturuyorlar.

Üç gün boyunca 36 saati aşan bu Festival ve Sempozyum’dan benim izlediğim sadece üç buçuk saatin kısa bir notu bu yazımız. İçerik, diğer dinletiler, yapılan sunumlardan kısa bir an sadece.

Emek verenlere, katkıda bulunanlara, içtenlikle teşekkürler ve devamını getirmelerini dileyelim.

Sipariş edilen eserlerin icrasını da bundan sonra merakla bekleyeceğim.

İstanbul. 5 Ekim 2015. Pazartesi. ismail.bayer1@yahoo.com
© 2015 Microsoft Terms Privacy & cookies Developers English (United States)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.