Kara Fatma

Gonca Elmas Akay, Kurtuluş Savaşı’nın ilk Türk kadın subayı Fatma Seher’in tarihe damgasını vuran kahramanlık öyküsünü, unutulmuş bir kahramanı gün yüzüne çıkarıyor.

Arka Kapak…

“Bu kahramanlık öyküsünü yazmaya başlarken ellerim titredi. Büyük bir kahramanı layıkıyla yazabilmek, onu tarihin tozlu sayfalarından çıkartıp sizlerle buluşturmak kolay değildi. Savaş yıllarının yetersiz arşivi korkmama neden olsa da beni yıldırmadı. Çünkü Türk Edebiyatı Kurtuluş Savaşı’nda çarpışan bir kadın subayın hayatını konu alan bir romandan mahrumdu.

Ben bir tarih kitabı yazmadım. Kendimi Fatma Seher’in yerine koyup onunla özdeşleştirdim. Bu, benim Fatma Seher’im. Tarihin karanlıkta kalmış, dillenmemiş sayfalarında kendi kahramanımı yazdım. Unutulmuş gerçek bir kahramanı gözümden, yüreğimden sizlere aktarmaya çalıştım. Fatma Seher’in tekrar canlanıp aramıza hak ettiği gibi bir kahraman olarak katılacak olmasında benim de bir payım olursa bundan onur duyarım.

Anlı şanlı tarihimizin, cephelerde çarpışıp rütbe alan ilk Türk kadın subayı olan Fatma Seher Hanım, kahramanlıklarıyla tarihe damgasını vurmuştur. İzmit, Gemlik, Bursa bölgelerinde Kuvayı Milliye askeri olarak çarpışan, oğlu ve kızıyla canını siper eden Fatma Seher Hanım, Büyük Taarruz’da üsteğmen rütbesini almış, savaştan sonra bağlanan maaşını Kızılay’a bağışlamıştır.”

Gonca Elmas Akay

Gonca Elmas AKAY, Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu.Uzun yıllar muhtelif bankalarda üst düzey yönetici olarak görev yaptıktan sonra çeşitli senaryo ve hikayelere imza attı. 2009’da “Konak” adlı gençlik filminin yapımcılığını üstlendi. Gençlere uyuşturucu konusunda mesajlar veren film, 11. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Emek Ödülü’nü, Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Birinci romanıyla cephelerde savaşan ilk kadın subayımız olan Kara Fatma’nın yaşadıklarını yüreğimizin derinliklerinde hissetmemizi amaçlayan Gonca Elmas Akay, edebiyat dünyamızı bir ilkle tanıştırmanın heyecanıyla, ara vermeden, ilkbaharda çıkacak olan ve kadınlara dair hikayelerin yer aldığı ikinci romanını kaleme almaya başladı. Evli ve bir çocuk annesi olan yazar, birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü danışmanlık hizmetlerinde bulunduğu gibi halen akaryakıt ve turizm sektöründe iştigal eden şirketler grubunda da faaliyetlerine
devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.