Kararı aynı hâkim verdi

Emniyet görevlilerine yönelik düzenlenen 22 Temmuz operasyonu ile ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Emniyet görevlileri hakkında “gözaltı” ve “tutuklama” kararlarını veren hâkimler arasında yer alan Bekir Altun’un, aynı zamanda Selam Tevhid örgütü ile ilgili kararları veren hâkim olduğu ortaya çıktı. Altun’un, örgütle ilgili verdiği yaklaşık 150 kararın içinde teknik takip kararlarının da olması dikkat çekti.

KARAR SKANDALI

22 Temmuz operasyonuna yönelik “tartışmaların” ardı arkası kesilmiyor. Operasyon hâkimlerinden İslam Çiçek’in adının karıştığı ve kamuoyunda “kaç İsmail skandalı” olarak nitelendirilen olayla ilgili tartışmalar sürerken operasyonun bir başka hâkimi olan Bekir Altun’la ilgili de “izin” tartışması çıktı. 1. Sulh Ceza Hâkimi Bekir Altun’un, polislerin tutuklanmasındaki en büyük etken olarak gösterilen Selam Tevhid örgütüne yönelik “teknik takip” izinlerini veren hâkim olduğu belirlendi. Bu durum, operasyonla ilgili tartışmaların daha da büyümesine yol açtı.

TEKNİK TAKİP DE VAR

Bekir Altun’un, Selam Tevhid örgütüne yönelik soruşturma kapsamında verdiği izinler arasında, telefon dinleme talepleri, teknik takip talepleri, hesap izleme taleplerinin de bulunduğu belirledi. Bu çerçevede, hükümete yakın medya kuruluşlarında yayınlanan listede yer alan bazı isimlerle ilgili yapılan teknik takip izinlerinin de aynı hâkim tarafından verildiği tespit edildi. Yani, polisleri tutuklayan hâkim ile suç olarak kabul edilen teknik takibi yapan ismin aynı olduğu belirlendi.

HÂKİM AÇIKLANMAMIŞTI

Selam Tevhid örgütüne yönelik yapılan teknik takipler ilk etapta hükümete yakın medya kuruluşlarında yayınlandı. Bu çerçevede ilk etapta, örgütün bahane edilerek 7 bin kişinin dinlendiği ortaya atıldı. Ancak daha sonra bu sayı önce 2 bine daha sonra da bine geriledi. En son ise dinlenen kişi sayısının 200-300 olduğu öne sürülmüştü. Bu süreçte, dinleme kararlarını veren hâkimlerde tartışma konusu oldu. Hükümet üyeleri ve hükümet yakın medya kuruluşları bu konudaki eleştirilere rağmen, izinleri veren hâkim hakkında bir açıklama yapmadılar. Bugün gelinen noktada, açıklamanın niye yapılmadığı da ortaya çıkmış oldu. Soruşturmayı ise savcı İrfan Şahin yürütüyor. Şahin, Selam Tevhid örgütüne yönelik dosya hakkında takipsizlik kararı verdi.
HÜSEYİN ÖZAY / TARAF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.