Karayılan çekilme tarihini açıkladı

İmralı’da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Nevruz’da yaptığı “sınırdışına çekilin” çağrısının ardından PKK’lıların ne zaman çekileceği merak konusu olmuştu.

Abdullah Öcalan’ın mektubunu Kandil’e götüren heyette yer alan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çekilmenin 25 Nisan’da başlayacağını söylemişti.

Bu gelişme üzerine, basın mensupları, PKK’lıların çekilmesine yönelik açıklamanın yapılacağı Kandil’e akın etti.

Aralarında Anadolu Ajansı’nın da bulunduğu 100’e yakın yerli ve yabancı gazeteci, Erbil’den karayoluyla Kandil’e gitti. “Kandil Belediyesi” denilen yerde bir süre bekletilen gazeteciler, PKK’lılar tarafından basın toplantısının düzenleneceği yere götürüldü.

MAYIS’IN İLK HAFTASINDA

PKK’nın Kandil Sorumlusu Murat Karayılan, yaptığı açıklamada, PKK üyelerinin 8 Mayısta çekilmeye başlayacağını söyledi.

Karayılan, çekilmenin en kısa sürede ve kademeli olarak yapılacağını dile getirdi.

PKK üyelerinin Kuzey Irak’a geleceğini belirten Karayılan, “herhangi bir bombardıman ya da çatışma yaşanmaması gerektiğini” vurguladı.

TELEFON VE KAMERA YASAĞI

Bu arada, PKK mensupları, canlı yayın araçlarının bölgeye girişine izin vermedi. Bunun üzerine araçlar geri döndü. Açıklamanın yapılacağı yere cep telefonları da alınmadı. (Yağız ŞENKAL-ntvmsnbc)

KARAYILAN’IN 6 MADDESİ

Karayılan sürecin kesintiye uğramaması için 6 madde açıkladı

1 – Gerilla güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

2 – Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup, gerillanın hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

3 – Geri çekilmede güçlerimizin gelip üsleneceği yer Güney Kürdistan (Irak Kürdistanı)’dır. Güney Kürdistan’a çekilecek olan gerilla güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.

4 – Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon,bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır

5 – Gerilla güçleri çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, Kürdistan’da herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir.Bununla birlikte,geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce Önderliğimize mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

6 – Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkan sunacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + five =