Kaş’ta edebiyat heyecanı başladı

‘BİRBİRİMİZLE KONUŞABİLMEYİ HEDEFLEDİK

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Emine Yavuz, mütevazı koşullarda ve gerçek bir imece ruhuyla ortaya çıkarılan şenliğe ilçe halkının verdiği desteğin en önemli dayanakları olduğunu söyledi. Edebiyatın, toplumların kendi kendisiyle konuşabilmesinin ve iletişim kurabilmesinin en önemli araçlarından biri olduğununj altını çizern Yavuz, ülkenin içinden geçtiği süreçte böylesi bir iletişime çok ihtiyaç duyulduğu kanısıyla yola çıktıkları şenlik boyunca başta köylerde öğrenim gören çocuklar olmak olmak üzere Kaş’taki edebiyat ve sanat tutkunlarıyla ‘konuşabilmeyi’ hedeflediklerini dile getirdi.

KAŞ’IN İNSAN HAZİNELERİ

Kaş’ı ‘özel’ kılan en önemli etkenin, içinde yaşattığı insan hazineleri olduğunu vurgulayan Yavuz “her biri ayrı bir kitap konusu olabilecek bu insan hazinelerini, bu hazinelerin kıymetini en iyi anlayacak olan ülkenin ‘insan sarrafı’ aydınlarıyla buluşturabilmek bu yıl da en büyük ödülümüz olacak” dedi.

ULUSAL KÜLTÜRÜN ÖNEMİ

Şenliğin açılışında konuşan Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, edebiyatın ve kitabın önemine değinerek, küresel kültüre katkı yapabilmenin yolunun yerel ve ulusal kültürün özümsenmesinden geçtiğinin altını çizdi. Kaş Belediye Başkanı Abdullah Gültekin de, kültür ve sanat yönünde son yıllarda önemli adımlar atan ilçenin bu yönünün daha da gelişeceğini belirterek, “bu tür organizasyonlara her zaman destek vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

BİR HAFTA SÜRECEK

Açılış töreninin ardından Kamile Yılmaz’ın kadına yönelik şiddeti ele alan söyleşisiyle devam eden şenliğin bu yılki konhukları arasında, Prof. Dr. Erol Manisalı, Prof. Dr. Emin Gürses, Banu Avar, Hasan Kıyafet, Cihan Demirci, Prof. Dr. Çetin Yetkin, Savaş Ünlü, Nurettin Gönen, Salih Mercanoğlu, Gülsüm Cengiz ve Eren Erdem gibi isimler bulunuyor. Bir hafta sürecek olan şenlik boyunca çok sayıda panel ve konferansın yanısıra okul söyleşileri, sergiler ve tek kişilik gösteriler gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.