“Katar’ın doğru yolu bulacağını umuyoruz”

Katar, Körfez ülkelerinin taleplerine resmen olumsuz yanıt verdi. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar’ın kararından üzüntü duyduklarını bildirdi.
Suudi Dışişleri Bakanı, “Katar’a siyasi ve ekonomik ambargolar sürecek. Katar’a karşı yeni adımlar uygun zamanda atılacak. Umarız Türkiye tarafsız kalır” dedi.

Dört ülkenin hazırladığı ortak açıklamayı MısırDışişleri Bakanı duyurdu. Açıklamada “Katar‘ın doğru yolu bulacağını umuyoruz” denildi. Ambargo kararının Katar’ın sürekli diğer Arap ülkelerinin içişlerine karışmasından dolayı alındığı belirtildi.

katarSuudi Arabistan Dışişleri Bakanı, “Politikalarını değiştirmediği sürece Katar’a siyasi ve ekonomik ambargolar sürecek” dedi. Suudi Dışişleri Bakanı, taleplerine olumsuz yanıt veren Katar’a karşı atılacak yeni adımların uluslararası hukuka uygun olacağının da
altını çizdi, “Bu adımlar uygun zamanda atılacak”dedi.

Katar Dışişleri Bakanı El Sani ise Londra’da Doha yönetimine yönelik ablukayı ‘Açık bir saldırganlık ve hakaret’ olarak niteledi. Katar’a verilen listede talep edilenler arasında Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün ve El Cezire televizyon kanalının kapatılması da yer alıyordu.

TRUMP İLE SİSİ KATAR’I GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Donald Trump ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi arasındaki telefon görüşmesinde Katar ile ilgili krizin ele alındığı bildirildi.

Beyaz Saray’dan, Trump ile Sisi arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, başkanlık uçağı Air Force One ile Almanya’ya giderken yolda Sisi’yi arayan Trump’ın, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz hakkındaki son gelişmeleri değerlendirdiği belirtildi.

YAPICI MÜZAKERE ÇAĞRISI

“Başkan Trump, anlaşmazlığın çözümü noktasında tüm tarafları yapıcı bir şekilde müzakereye çağırdı” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, Riyad Zirvesi’nde alınan, terörizmin finansmanının durdurulması ve aşırılıkçı ideolojilerin itibarsızlaştırılması kararlarına bağlı kalınmasının vurgulandığı da kaydedildi.

Açıklamada, Trump ile Sisi’nin, Kuzey Kore tehdidine yönelik son durumu da ele aldığı ve bu ülkeye karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının tamamıyla uygulanması gerektiğine işaret edildi.

7-8 Temmuz tarihlerinde Almanya‘nın Hamburg kentinde yapılacak G-20 Zirvesi’ne katılacak Trump’ın, burada birçok devlet ve hükümet başkanı ile görüşmeler yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.