Kayseriye kardeş şehir önerisi

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Kıss Gabor ve Türkiye Macaristan İşadamları derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Vekili A.Serdar Altuntuğ’u Başkanlık makamında ziyaret etti. Başkonsolos, Kayseri’ye benzer özelliklere sahip Budapeşte’nin kuzeyinde tarihi, sanayi ve üniversite şehri olan Miskolc ile kardeş şehir önerisinde bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Vekili A.Serdar Altuntuğ’u Başkanlık makamında heyeti kabulünde; Başkonsolos Kayseri’de bulunmasının gerekçesisi ” Kayseri’nin akıllı, zeki, yatırımcı tüccar ve sanayicilerini Macaristan’a yatırıma davet etmeye geldim ” diyerek söze başladı. Sonrasında ticari ve ekonomik ilişkilerin yanında Macaristan’da Kayseri’ye benzer özelliklere sahip Budapeşte’nin kuzeyinde tarihi, sanayi ve üniversite şehri olan Miskolc ile kardeş şehir önerisinde bulundu.

Kardeş şehir olunduktan sonra bir çok ilişkide arkasından gelecektir dedi. Başkan Vekilide Türkiye ile Macaristan arasında kadim geçmişimizden gelen ortak bağlarımız bulunmaktadır. Bu ilişkileri daha da geliştirmek için her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Kardeş Şehir teklifinizedev teşekkür ederiz. Birçok şehirle kardeşlik ilişkimiz bulunmaktadır. Macaristan ile de düşünebiliriz dedi.

Osman Şahbaz’da Kayserimiz ile Macaristan’dan bir şehrin kardeşlik ilişkisine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Görüşme sonrasında Başkonsolos Kıss Gabor ve TÜMİŞAD Başkanı Osman Şahbaz’a Altuntuğ birer plaket takdim etti.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Köseoğlu’nu Başkanlık makamında ziyaretinde Başkonsolos kendisinide bir ekonomist ve uluslararası firmaları yönettiğini, Kayseri’deki sanayicileri Macaristan’da görmekten büyük mutluluk duyacağını, Macaristan’da son seçimde iktidara gelen hükümetin yatırımcılara birçok kolaylık ve imkan tanıdığını söyledi.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz’da Macaristan’da 3450 adet yebancı sermayeli şirket bulunduğunu Kayseri menşeili firmalarında tam bu zamanda Macaristan’a yatırımlarının çok isabetli olacağını, gelir vergisinin %16 ve kurumlar vergisinin %10 olduğunu vurguladı.Özelliklede inşaat, tekstil, emlak, termal ve sağlık yatırımları için çok cazip olduğunu vurguladı.

Kayseri’den bir işadamının Macaristan’a gidip başarılı olduğunu görürse Kayseri’lilerin arkası gelir dedi. Köseoğlu ise KSO yönetiminde bu konuları değerlendireceklerini söyledi.

Başkonsolosa Sanayi Odasının plaketini takdim ettiler. Başkonsolos da “Sizlere dostum, fedakar, başarılı işadamı, Kayseri’li Osman Şahbaz’ı örnek gösteriyorum” diyerek, Önümüzdeki yıl içerisinde de Kayseride Macar Kültür Günleri düzenlemek istediğini bu konuda ortak çalışma yapmayı arzuladığını ifade etti.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Asaf Mehmetbeyoğlu ve yönetimi Başkanlık makamında Macar heyetini kabul etti. Kısa zaman önce Budapeşte’ye geldiğini Gül Baba Türbesini ziyaret ettiğini, Osmanlı eserlerinin Macaristan’da hala ayakta olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkonsolos’da 2013 yılı içerisinde Kayseri’de Macar Günleri düzenlemeyi önerdi. Ticari, kültürel, sanatsal ilişkilerin yoğunlukla ele alınacağı bu organizasyonu Kayseri’de yapmayı arzuladıklarını söyledi.

İkili ilişkilerin daha da gelişmesi için Kayseri’de fahri Konsoloslukda açabileceklerini söyledi. Macaristan’ı tanıtan bir kitap hediye ettiler.

TÜMİŞAD’ın hazırlamış olduğu plaketi takdim ettiler. Başkan’da Kayseri’de Macaristan’ı fahri konsolos olarak temsil edebilecek lüyakar sahibi birçok işadamının olduğunu vurguladı. Gelen tüm Macar heyetine Kayseri Kilimi hediye etti.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yard.Doç.Dr.H.Mustafa Palancıoğlu ve Yard.Doç.Dr. Fazıl Canbulut makamında heyete hazırlamış olduğu powerpoint sunum ile kısaca Kayseri’nin öncelikli yatırım konularını ve alanlarını heyete anlattı. Macar heyeti Genel Sekreterin bu hazırlamış olduğu sunumu hayranlıkla izledi. Kayseri’nin bu kadar gelişmiş ve yoğun bir sanayi yatırımının olduğunu duyduklarında şaşkınlıklarını gizleyemediler. En kısa zamanda Kayseri’ye yeniden daha geniş bir işadamı heyetiyle gelmeyi arzuladıklarını söylediler.

Palancıoğlu’da heyeti Kayseri’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görüşmeler sonrasında Macar heyeti Genel Sekreteri TÜMİŞAD Plaketini takdim etti.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü ziyarette Türkiye’deki en başarılı organize sanayi bölgelerinden bir tanesindesiniz diyarek konuşmasına başladı. 52 bin kişinin çalıştığını, 850 fabrikanın bulunduğunu, 180 km. lik asfalt yollarının bulunduğunu, her türlü ihtiyacının kendi içerisinde karşılayan bir yapının olduğunu söyledi.

Başkonsolos Gabor Kıss ise, böyle başarılı sanayiciler Macaristan’da da rahatlıkla yatırım yapabilir ve her türlü desteği de vermeye hazırız dedi.

Macar heyeti son olarakKayseri’de Boyteks üretim tesislerini genel müdür Önder Honi ile birlikte gazdi. Tesisin bu kadar temiz, teknolojik ve modern olmasını takdir ettiler. Bir çok inovarif ürünü görme imkanı buldu. Sonrasında Kayseri’den ayrılarak İstanbul’a döndü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here