Kaz Dağının görünmeyen yüzü!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE-“Ünye’ de Fatsa arası” siyanür havuzları kuruldu. Türkiye’nin fındık deposunda korkunç madenci tahribatı yaşanıyor…

Türkiye Kaz Dağlarının Çanakkale kesiminde Kanadalı altın madeni şirketinin katlettiği ağaçlara yanarken ülkenin dört bir yanında yaşanan benzeri yıkımlar Kaz Dağlarının görünmeyen yüzünü gösteriyor. Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Yukarı Bahçeler köyünde yöre halkının tüm tepkilerine rağmen 2015 yılında faaliyete başlayan siyanürlü altın madeni kestane ormanlarını ve tarım alanlarını yok ediyor. Ordu Çevre Derneği’nin verdiği bilgiye göre Fatsa ve Ünye ilçelerindeki altın madenleri 1140 dekar kestane ormanıyla 729 dekar tarım arazisini yok etti. Sular kirlendi, üretilen meyve ve sebzeler zarar gördü, bölgede heyelanlar meydana geldi. Mevcut altın madenlerine yenilerinin eklenmesi için bölgede sondaj çalışmaları sürdürülürken Ordu Çevre Derneği Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği yapan şirketin alanını genişletme girişimi üzerine sosyal paylaşım ile kampanya başlattı. Kampanya ile bölgedeki altın madenciliğinin yarattığı korkunç tahribatlarına dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

‘TÜM CANLILARIN YAŞAMI TEHDİT ALTINDA’

Fatsa ve Ünye topraklarında siyanürlü maden işletmeciliğinin yanında Maden Teknik Arama (MTA)’nın yaptığı sondajlardan anlaşıldığına göre yakında yeni maden sahalarıyla karşı karşıya kalınacağına dikkat çeken Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Ayrıca şu an siyanürle altın ayrıştırması yapan şirket yeni ÇED süreci ile alanını üç kat daha büyütmek istiyor. Sular kirleniyor, orman ve tarım arazileri yok ediliyor. Tüm canlıların yaşamı tehdit altında. Bu nedenle sosyal paylaşımlarla kamuoyu oluşturmak ve tehlikeye dikkat çekmek istedik. Pazartesi günü kampanyayı başlattık. Oldukça ilgi gördü. Şimdilik dört günlük kampanya yapıyoruz. Bunun yeterli olmadığını biliyoruz. Torağımızı, suyumuzu, yaşamımızı korumak için hukuksal ve fiili mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

FINDIKTA VERİM VE KALİTE DÜŞTÜ, SUYA EL BİLE SÜRÜLEMİYOR

Fatsa’nın Yukarı Bahçeler Engiz Mevkiinde 2015 yılında faaliyete başlayan altın madeni, bölgedeki ormanlara ve tarım arazilerine büyük zararlar veriyor. Altın madeninin bulunduğu bölgede yaşayan fındık üreticileri ağaçlardaki meyve veriminin düştüğünü, ürün kalitesinin de bozulduğunu söylüyor. Su kaynaklarının kirlendiğini de dile getiren köylüler, derelerden akan sulara ellerini bile sokamadıklarını dile getiriyor.

ŞİRKET KAPASİTE ARTIMINA GİDİYOR YENİ TAHRİBATLAR YOLDA

ORÇEV’in verdiği bilgilere göre Fatsa ve Ünye’deki altın işletmesi çalışma sahasını üç kat daha büyütmek için ÇED süreci başlattı. Mevcut tahribata 2040 dekarlık tarım alanı ile 1900 dekarlık alanı kapsayan kestane ormanının ekleneceği kaydediliyor.

‘DOĞAMIZ  ŞİRKETLERE KAZANÇ KAPISI OLARAK SUNULUYOR’

ORÇEV Yönetim Kurul Üyesi ve Ekoloji Birliği eş sözcüsü de olan Coşkun Özbucak,  “Toprağımızı, suyumuzu; sağlığımızı, geleceğimizi tehdit eden bu çalışmalar ülkenin her tarafında var. Doğamız, suyumuz yerli ve yabancı şirketlere kazanç kapısı olarak sunuluyor” görüşünü dile getiriyor.

‘TEHLİKE HER YERDE, ORTAK MÜCADELEYİ ÖRMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Fatsa-Ünye topraklarında yaşanan tehlikenin Kaz Dağlarından Munzur Dağlarına, Murat Dağından Artvin’e, Turgutlu’dan Sivas’a, Giresun’a kadar her tarafta olduğuna dikkat çeken Özbucak, “Bu nedenle Ekoloji Birliği olarak yerel soruları ortaklaştırarak ülke genelinde ortak mücadeleyi örmeye çalışıyoruz. Kaz Dağı, Murat Dağı, Munzur Dağı ve Fatsa ve Ünye de böyle kurtulacak. İzlenen maden, enerji politikalarının değiştirilmesi için de yapılması gerekenler bu mücadelenin içinde. Kampanyaları diğer çevre ve ekoloji mücadelesi verenlerle buluşturuyoruz” diye konuştu.

KADINLARIN TEPKİSİ ÜNYE’DEKİ SONDAJ ÇALIŞMASINI DURDURDU

Öte yandan yöre halkının ve sivil toplum örgütlerinin tepkilerine ve yürütülen hukuk mücadelelerine karşın Fatsa-Ünye arasında yeni ocaklar açılması amacıyla maden arama çalışmaları da sürüyor. Temmuz ayı başında Ünye’ye bağlı Şenyurt Mahallesi’ndeki arazide yapılmak istene sondaj çalışması, kadınların direnişiyle engellenmişti. Maden aramak için yapılan sondajların içme suyunu kirleterek içilemez duruma getirdiği de ortaya çıktı.

SONDAJLA KİRLETİLEN SULARA ‘İÇİLEMEZ’ RAPORU VERİLDİ

Ünye Şenyurt Mahallesi’nde yaşayan ve madencilik eğitimi alan Çağdaş Çelebi, “Sondaj nedeniyle sularımıza ‘içilemez’ raporu verilmesine rağmen ısrarla sondaj yapılmasına anlam veremiyorum. Sondaj çalışmalarını köylülerin engellemesinin ardından, Ünye Kaymakamlığı hukuki itirazlar sonuçlanana kadar sondaj çalışmalarının durdurulacağını bildirmişti. Ancak, sondaj çalışmalarının 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü yeniden başlatıldı. MTA’nın saha mühendisinin verdiği bilgiye göre Ünye Kaymakamlığı ağaçların kesildiği mevcut sondaj alanlarında çalışmaların devam etmesine izin vermiş durumda. Ünye Kaymakamlığı böylece MTA’ya, köylünün suyunu kirletmeye devam edebilirsiniz diyor. Bu kabul edilemez”diye konuştu.

‘BU SULARI YALNIZCA İNSANLAR İÇMİYOR’

Yapılan tahlil sonunda bu suların kullanılmayacağını dile getiren Çelebi, “Bu suları yalnızca insanlar içmiyor. İnekler, köpekler, kediler, kuşlar içiyor. Meyvelerimiz, sebzelerimiz bu sudan besleniyor. Sağlığımıza zararlı mı bilmiyoruz. Bu su kaynaktan çıkıyor, dereye katılıyor ve aynı zamanda da toprağa karışıyor. Oysa köylünün temiz su içmesine çözüm bulmaları gerekiyor. Kaynak su kendi kendini temizleyene kadar sondaj işlemlerinin durdurulması ve köylüye temiz su temin edilmeli ama nedense sondaja devam ettiriliyor” dedi.

YENİ MADEN YASASI MTA’YA İZİNSİZ SONDAJ YETKİSİ VERDİ

Daha önceki yasal düzenlemelerde su kaynaklarını, ormanları ve tarım alanlarını madencilikten koruyan maddelerin değiştirildiği maden kanunu, 2004 yılında yürürlüğe girmişti. 26 Haziran 2004 tarihinde yürürlüğe giren yeni maden kanununun 21. Maddesinde, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)ya izin ya da ruhsat olmaksızın arama faaliyeti yapabilme olanağı getirildi. Düzenlemenin ilgili maddesi şöyle:  “MADDE 21.- Maden Kanununun 47’nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: Madde 47.- Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü herhangi bir ruhsat veya izne gerek kalmadan, madencilik yapılabilecek bütün sahalarda, Kurumun yürüttüğü bir projeye bağlı olarak arama faaliyetlerinde bulunabilir.”

Önceki haberKasaplar Odasından Vali’ye Kesik Minare desteği!
Sonraki haberHayvancılıkta ürkütücü tablo!
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.