Kerry: Çözüm sürecini destekliyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD’li mevkidaşı John Kerry, Çırağan Sarayı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

1.5 saat süren basına kapalı görüşmenin ardından iki bakan, ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu-Kerry buluşmasının 3 ana başlığı vardı; Suriye’de iç savaş, İsrail’in özrü sonrası süreç ve terörle mücadele.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Suriye konusunu kapsamlı şekilde ele aldıklarını belirterek, ”En kısa sürede bir Suriye Dostları grubunun çekirdek toplantısı yapmanın gerektiği konusunda mutabık kaldık” ded

AFGANİSTAN’DAKİ SALDIRI

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise, ”İstanbul’da bulunmak benim için büyük ayrıcalık. Türkiye o kadar mükemmel bir hızla ilerliyor ki. Türkiye yeni dünyayı tanımlayan bir ülke. Çok zor bir 24 saat geçirdik. Özellikle ABD için. Çok cesur bir diplomatı Afganistan’da kaybettik. Terörizmin en korkunç yanlarından birini gördük. ABD terörizm karşısında korkak kalmayacak.

‘YILLARDIR SÜREN KAN GÖLÜ BİTEBİLİR’

Türkiye’de de on yıllardır devam ediyor. Son barış süreci Türk halkının hayatını değiştirebilir. Biz Türk hükümetinin çabasına hayranız. PKK’nın silahları bırakma çabasını destekliyoruz. Cesaret ve kararlılık gerekli. Yıllardır süren kan gölü bitebilir” şeklinde konuştu.

Kerry’nin konuşması sonrası Davutoğlu da Afganistan’da hayatını kaybeden ABD’li görevli için taziyede bulundu.

İSRAİL’İN ÖZÜR DİLEMESİ

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İsrail’in Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye’den özür dilemesi ve tazminat ödemeyi kabul etmesiyle ilgili, ”Türk hükümetine, zafer havası yaratmadığı için teşekkür ediyorum. Geçmişi geçmişte bırakmak gerekir. Özrün ardından yaşanacak süreci taraflar belirleyecek. İki ülke halkları açısından faydalı bir süreç başladı” ifadesini kullandı.

Davutoğlu ise, Mavi Marmara acısının telafi edilmesinin tüm tarafların dikkatli olmasına bağlı olduğu söyledi.

Dışişleri Bakanı, tazminat görüşmelerinin yapılacağını ve ortada işlenen bir suçun değerlendirmesi olduğunu söyledi; sonraki sürecin ise tüm Filistin’de hayat şartlarını iyileştirmek olduğunu belirtti.

KERRY, BAŞBAKAN İLE DE GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi sonrası Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme, 1 saat 25 dakika sürdü. Görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

9 KİŞİLİK GRUPTAN KERRY PROTESTOSU

Bu arada Başbakan Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı Kerry görüşmesini protesto eden gruba, polis müdahale etti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’ne gelmesinin ardından bir grup ofis önünde slogan atarak pankart açmak istedi.

Gruba müdahale eden emniyet güçleri, 9 kişiyi gözaltına aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × four =