Kesintilere karşı 750 binlik grev kalkanı

Hükümetin uygulamaya geçirdiği emeklilik reformu ile birlikte, emeklilik primi ödemelerinde yüzde üçe yakın bir artışın yaşanması bekleniyor.

Sendikalar, çalışanların maaşlarından kesilen katkıdaki artışa rağmen, emeklilik maaşlarının düşeceğini söylüyor.

Hükümet ise, emeklilik reformunun “vergi mükellefleri ve kamu sektörü” için adil olduğunu savunuyor.

Polisler de grevde

İngiltere ve Galler’deki devlet okullarının yaklaşık yarısı grevden etkilenirken, havaalanlarındaki pasaport kontrollerinden mahkemelere kadar birçok sektörde memurlar iş bıraktı.

Londra Emniyeti’nden yapılan açıklamaya göre, telefon çağrı merkezinde çalışan polislerin yüzde doksanının işe gelmemesi sebebiyle, hizmetlerde aksamalar yaşanıyor.

Gümrük memurlarının da greve katılımı nedeniyle İngiltere’nin havaalanlarında uzun kuyruklar oluşabileceği belirtiiliyordu; ancak Londra’nın iki büyük havaalanından gelen bilgiler ciddi bir beklemenin yaşanmadığı yönünde.

Parlamentoya yürüyüşKamu ve Ticari Hizmetler Sendikası (PCS) ve üç öğretmen sendikasının düzenlediği grevin yanısıra Londra’da büyük bir gösteri yürüyüşü yapılıyor.

Londra’daki yürüyüşte şu ana kadar herhangi bir şiddet olayı yaşanmadı.

Yürüyüşü izleyen BBC muhabiri Marie Jackson öğretmenler ve farklı kamu çalışanlardan oluşan kalabalık kortejin “karnaval havasında” olduğunu ancak hükümete verilen mesajın tepki yüklü olduğunu bildirdi.

“En önemli grev”

PCS sendikası lideri Mark Serwotka, PCS’in tarihindeki en önemli grevi düzenlediğini söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron dün yaptığı açıklamada, “Greve gitmek için güçlü bir neden olduğuna inanmıyorum. Sadece müzakereler sürdüğü için değil, grev kararının azınlıktaki bazı sendikalar tarafından alınmış olması nedeniyle de böyle düşünüyorum.” demişti.

Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Brendan Barber ise “Hükümetin kamu sektöründeki kesintileri göz önüne alındığında, grevlerin sürpriz olduğunu söylemek zor” dedi.

Kimi gözlemciler, hükümetin sendikalara karşı son günlerde sert açıklamalar yapmaktan çekindiğini, her bir bakanlık bünyesinde ayrı ayrı müzakereler yürüterek sendikaları bölmeyi planladığı görüşünde.

İngiltere’de kamu çalışanlarının bu eşgüdümlü grevi, uzun yıllardır görülmemiş bir eylem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here