İNGİLTERE… Kibir mi cehalet mi? Türkiye diplomasisine ince ayar lazım

PAYLAŞ

kavgaya dönüşmesiyle, dış gezilerde Erdoğan’ın güvenlik görevlilerinin adının karıştığı skandallar dizine bir yenisi daha eklendi.

Tanık olunan şiddeti ‘barışçı göstericilere yönelik acımasızca bir saldırı’diye niteleyen Vaşington Polis İdaresi Müdürü Peter Newsham, bu tür bir olayın başkentte hoşgörüyle karşılanamayacağını bildirdi.

Türkiye Büyükelçiliği ise yazılı bir açıklama yayınlayarak, olaylardan PKK ve ona yakın grupları sorumlu gösterdi. Cumhurbaşkanının konutta bulunduğu sırada, binanın yakınında izinsiz gösteri yapılmasına göz yumulamayacağını  savundu.

Anadolu Ajansı da, olaylara, Amerikan polisinin yetersiz kalmasının yol açtığını ileri sürdü.

Ülkenin en tanınmış Cumhuriyetçi Partili siyasetçilerinden Senatör John McCain, en öfkeli tepki gösterenlerin başında geldi.  “Burası, Amerika Birleşik Devletleri. Biz burada bu tür şeyler yapmayız. Böylesine haydutça bir davranışın mazareti olamaz,” diyerek, Türkiye Büyükelçisinin sınırdışı edilmesi çağrısı yaptı.

Kısa süre sonra da Türkiye Büyükelçisi Serdar Kılıç, Amerikan dışişleri bakanlığına çağrıldı.

Türkiye gibi uzun, güçlü ve onurlu bir diplomasi geleneğine sahip bir ülkenin, diplomasi normlarını böylesine kayıtsızca çiğniyor olması, yabancıları kuşkusuz şaşırtıyor.

Türkiye vatandaşlarını ise, üzmekle kalmıyor, ciddi şekilde küçük düşürüyor.

Demokratik normları tanımamak, anayasal sınırları ezip geçmek, Türkiye’de artık normal davranış biçimi oldu.

Türkiye’nin liderleri, Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanıyla ‘kalp kalbe karşı’ bir ilişki içinde olduklarına inanıyor olabilirler. Trump’ın, kendisi gibi düşünmeyenlere gösterdiği sabırsızlık ve öfkeyi, çevresini duymak isteklerini söyleyenlerle çevirmesini tanıdık bulabilirler.

İkili temaslar sırasında demokrasi, insan hakları gibi konuların gündeme bile gelmemesinden yürekleniyor da olabilirler.

Ama ‘evinizde ne yaparsanız yapın, beni ilgilendirmez’ tavrını, ‘benim başkentimde de kendi evinizdeki gibi rahat davranabilirsiniz’ mesajı olarak algılamak, kibir değilse, olsa olsa cehalettir.

Hele, Trump yönetimin, Türkiye için lobicilik yaptığı ve Rusya ile bağlarını şeffaf bir şekilde ortaya koymadığı suçlamasıyla soruşturulan Ulusal Güvenlik eski danışmanı Michael Flynn yüzünden her zamankinden ciddi bir krizin eşiğinde olduğu şu günlerde…

____________

YAZARIN DİĞER YAZILARI:
http://www.firdevstalkturkey.com

 

CEVAP VER