Kıbrıs görüşmeleri yeniden başlıyor

Kıbrıs müzakerelerinde sonuçsuz kalan görüşmeler yeniden başlıyor. Liderler gelecek ay bir araya gelme kararı aldı.

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades, Kıbrıs görüşmelerinin doğrudan ve yoğun bir şekilde yeniden başlayacağını ve tüm başlıkların çapraz bir şekilde müzakere edileceğini açıkladı.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Lider Anastasiades onuruna verilen yemekten sonra Başkanlık Sarayına dönüşünde açıklamalarda bulunan Anastasiades, 9, 10 ve 11 Ocakta Cenevre’de bir dizi görüşme gerçekleştirileceğini, 11 Ocak’ta toprak üzerine haritalar sunulacağını ve 12 Ocak’ta garantör ülkeler ve gerekli ilgili taraflarla Kıbrıs konusunda bir konferans toplantısının yer alacağını açıkladı.

Rum Lider şimdiden başlayarak 9 Ocak tarihine kadar gerek liderlerin gerekse müzakere gruplarının görüşmeye devam edeceklerini söyledi.

Dün akşamki yemek, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın, Ara Bölge’de bulunan bölgedeki evinde gerçekleştirildi. Yemekte, Spehar ve iki tarafın müzakerecileri Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami de hazır bulundu.

Rum Lider Anastasiades, bugüne kadar gerçekleştirilen müzakelerde kaydedilen ilerlemeye göz atıldığını ve karşılaştıkları sorunlar için bir öz eleştiride bulunduklarını ve yaratıcı bir görüşmeden sonra, müzakerelerin hemen yeniden başlamasına karar verdiklerini kaydetti.

Anastasiades devamla, “9 Ocakta Cenevre’de bir görüşme gerçekleştirilecek. 9, 10 ve 11 Ocak’ta arada kapatılmayan neler kaldığına bakacağız ve 11 Ocak’ta toprak üzerine haritalar sunulacak. 12 Ocak’ta ise, garantör güçler ve gerekli ilgili tarafların da katılımıyla bir konferans gerçekleştirilecek” dedi.

Bugünden başlayarak 9 Ocak tarihine kadar neler yapılacağıyla ilgili soruya Rum Lider, “Aradaki boşlukların doldurulması, görüş ayrılıklarının giderilmesi, tüm konuların ve altı başlığın çapraz bir şekilde ele alınması amacıyla müzakere heyetleri ve liderler arasındaki diyalogun yoğunlaştırılacağını” belirtti ve hedefin daha fazla ilerleme kaydedilmesi ve ya başarılı bir sonuca varılması ya da buna olanak yoksa herkesin kendi yoluna nasıl devam edeceğini bilmesi olduğunu vurguladı.

Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının kararlılığını yineleyerek Kıbrıs Türk tarafının da aynı tutumu sergilediğini söyledi ve en sonunda başarılı bir sonuca ulaşmak için bereketli bir zeminin oluşturulması dileğinde bulundu.

Çok taraflı konferansa kimlerin katılacağı ve buna Cenevre’de mi karar verileceği sorusuna, Rum Lider, BM tarafından yapılan açıklamayı hatırlattı ve hem bu açıklamada hem de kendisi tarafından yapılan açıklamalarda “bunun çok taraflı bir konferans” olacağını söylediğini hatırlattı.

12 Ocak’ta açık başlıkların kapatılmaması durumunda ne olacağıyla ilgili bir diğer soruya Anastasiades, “anlayacağınız gibi beklenen sonuca ulaşılmayacak” yanıtı verdi.

Anastasiades, “Şimdiye kadar kaydedilenlerden bildiğim kadar, konuların çoğunluğuna ulaşmak için olanak var ve üç günlük Cenvre görüşmelerinde bunları her iki toplumun yararı için tamamlamaya çalışacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.