KIBRIS’TAN… Merkel’in ‘İmtiyazlı Ortaklığı’ hayal oluyor

Almanya’daki seçimler 18 Eylül Pazar günü. Günler yaklaştıkça siyasi ortam ısınmaya başladı. Geçen ayki veriler ve seçimin favorileri  hızla değişiyor.
Yılın başında Hristiyan partilerin (sağ kesimin) lideri durumundaki Merkel,  Alman halkının hoşuna giden çıkışları, yükselen yıldızı ve “Türkiye için İmtiyazlı Ortaklık” önerisi ile çıkışa geçmişti.


Bazı politikacılar ve yorumcular, daha Ocak ayında Merkel’e Almanya’nın gelecekteki Başbakanı gözü ile bakmaya başlamışlardı.


Fakat Merkel bu başarısını devam ettiremedi. Seçimlere 5 hafta kala göstergeler oynamaya ve değişmeye başladı.  Merkez sağdaki Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) lideri Angela Merkel’in ilk kadın başbakan unvanı almasının tehlikede olduğu ortaya çıktı. Üst üste yaptığı gaflar, Merkel’in karizmasını çizdi. Doğu Almanya kökenli Merkel’in anketlerdeki oy oranı düşüşe geçmeye başladı.


Schröder ile TV’lerde tartışmaya çıkmaktan hep çekindi ve hiç çıkmadı. TV programlarına çıkmadıkça, gözden düşmeye ve halkın güvenini yitirmeye başladı. Bir kere düşüş başladı mı durdurmak çok zor. Aynı dağdan yuvarlanan kar topu gibi. Bir kere aşağı doğru yuvarlanma başladı mı, dur durak yok. Hem düşme hızlanıyor hem de, güvensizlik büyüyor.


Merkel’e son darbeyi CDU’nun kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) lideri Edmund Stoiber vurdu ve tam tabirle de Sağ Birlik Partilerinin iktidar düşlerinin içine etti.


Stoiber , geçen hafta bir parti toplantısında ülkenin doğusunun seçimlerde haddinden fazla rol oynadığını söyleyip, “Doğunun bir kez daha şansölyeyi belirlemesini kabul edemem. Başarısızlığa uğramışların Almanya’nın kaderini belirlemesi kabul edilemez” gibi, Doğu Almanları son derece aşağılayıcı bir tanım yaptı ve iktidar kuşu uçtu gitti.


Bu aptalca cümle CDU-CSU ile Hür Demokrat Parti’nin (FDP) toplam oy oranı yüzde 48’e indirdi ve sağ kaleyi onarılmaz şekilde yaraladı. Bu hafta bu oylar neredeyse yüzde 40’lara kadar indi.


Alman siyasetinin yükselen yıldızı olarak takdim edilen Hıristiyan Demokratların lideri Angela Merkel, kendi evi olan eski Doğu Almanya’da da düşüşe geçti. Son kamuoyu yoklamalarına göre, Merkel bu son hafta içinde tamı tamına yüze 13 oy kaybına uğradı. 


Merkel için aceleyle bu hafta için bir Doğu Almanya gezisi hazırlandı. Amaç uçan oyları tekrar toparlayabilmek. Eğer, Doğu Almanya’da Hıristiyan Demokratlar’a yönelik destek bu tempo ile devam edip buharlaşırsa, ki bu şimdi mümkün görülüyor, o zaman bu seçimleri Hıristiyan Birliği (CDU-CSU) kaybeder.


İlginç olan şu ki, Almanya’da yapılan bir araştırma, halkın önemli bir kesiminin Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Edmund Stoiber’in, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel’i seçim mücadelesinde desteklediğinden şüphe duyduğunu ortaya koydu.


Bu son derece ilginç bir gelişme. Halkın yüzde 47’si Stoiber’in Merkel’i fazla istekli olmadan desteklediğine, yüzde 34’ü ise Stoiber’in Merkel’e karşı faaliyet gösterdiğine inanıyor.


Son durum şöyle :
Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) : % 43
Sosyal Demokrat Parti (SPD) (Schröder’in partisi) : % 29
Hür Demokrat Parti (FDP) : % 7
Birlik 90/Yeşiller Partisi  (Claudia Roth’un partisi): % 10
Sol Parti (Oscar Lafontaine’in partisi ) : % 10


Koalisyon için ya ;
SPD + GP (Yeşiller) + Sol parti = % 49 olabilir,
ya da 
Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) + FDP = %50 olabilir.


Ama Kıbrıs’tan bakınca bu günden gözüken minare, Schröder’in Başbakanlığında SPD + GP (Yeşiller) + Sol parti koalisyonu olacağıdır. Bu da
Merkel’in Başbakanlığı ve “İmtiyazlı Ortaklığı” uçtu demektir…


______________


* Prof. Dr.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.