KKTC ekonomisi için atağa geçtiler

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası (İngiltere KTTO) arasında imzaladıkları  protokol ile iş hacmini yükseltecekler…

KTTO’da biraraya gelen KTTO Başkanı Turgay Deniz ve İngiltere KTTO Başkanı Dr. Muhammet Yaşarata ortak protokolu imzalayarak işbirliğinin iş hacmini yükselteceği ve sinerji yaratacağını söylediler. KTTO Başkan Yardımcısı Mehmet Eziç, İngiltere KTTO Başkan Yardımcısı Ahmet Dourmoush’un da hazır bulunduğu imza töreni sonrasında iki oda yöneticileri ilk toplantılarını gerçekleştirdiler.

İLK TOPLANTIDA İLK KARARLAR

İlk toplantıda; iki odanın Nisan’da Londra’da biraraya gelerek KKTC’ye direk charter uçuşları için imza kampanyasının başlatılması, derneklerin çatı örgütü İngiltere Türk Dernekleri Konseyi ile işbirliği anlaşması yapılması, KKTC’den İngiltere’ye direk ticaretin araştırılması ve KKTC hükümetiyle yakın çalışarak İngiltere’deki lobi faaliyetlerinin hızlandırılması gibi kararlar alındı…

“KAZAN-KAZAN PRENSİBİYLE HAREKET ETTİK”

Protokol imza töreninde konuşan KTTO Başkanı Turgay Deniz, “Kazan-kazan” prensibiyle iş yaptıklarını belirterek bu protokolün ülke ekonomisi ve iş dünyası açısından büyük kazanım olduğunu söyledi.

KKTC ekonomisini ileriye taşımak için iki odanın işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Deniz, protokol ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

“İNGİLTERE’DEKİ TOPLUMUN GÜCÜNÜ BURAYA TAŞIYACAĞIZ”

İngiltere KTTO Başkanı Dr. Muhammet Yaşarata da, İngiltere’deki toplum üyesi iş insanlarının KKTC ile güçlü bağları olduğu ve ekonomisininin gelişmesine de duyarlı olduklarını söyledi.

Yaşarata, İngiltere’deki Kıbrıslı Türk muhasebeciler arasında yaptıkları çalışmada, İngiltere’deki Kıbrıslı Türk işletmelerinin yaptığı yıllık cironun 5 milyar sterlinin üzerinde olduğunu vurgulayarak, “Böyle bir ciro KKTC’nin ‘Gayrisafi Milli Hasılası’ndan daha fazladır. Kıbrıslı Türklerin İngiltere’de 50 milyar sterlini bulan mal varlığı hesaplanmaktadır. Ayrıca İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk nüfusunun 300 bin’e yaklaştı öngörülüyor” dedi.

İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin ekonomideki varlıklarının siyasi güce de yansıdığını belirten Yaşarata şöyle devam etti:

“Yıllar içerisinde, Kıbrıs’lı Türklerin İngiltere’deki oluşturmaya başladığı siyasi gücü ile bir çok Belediyelerde Meclis üyelikleri kazanılmıştır. İngiltere’deki Belediye Meclis üyelikleri çok önem arzetmektedir. Belediyelerin ortalama nüfusları 200 binin üzerindedir ve belediyelerin İngiltere’deki ekenomik, siyasi ve sosyal alanlarda çok önemli yetkileri vardır…”

“İNGİLTERE’DE LOBİ DE YAPIYORUZ”

Başkan Yaşarata, İngiltere KTTO olarak lobi faaliyetleri de yaptıklarını vurgulayarak, “Bu çalışmalarımız toplumun gücünü de yansıtmaktadır. Toplum o kadar bir ilerledi ki siyasi bir güç olma yolundadır. Toplumun ekonomik gücünü Kuzey Kıbrıs’a da taşımak için çalışmalar yapacağız” dedi.

İngiltere’de KKTC’nin tanıtım ve pazarlama calışmalarının çok eksik olduğunu anlatan Başkan Yaşarata, “KKTC’yi İngiltere’de tanıtmak gerekir. Bu konuda KKTC’deki siyasilere görev düşmektedir” diye devam etti.

PROTOKOLDA NE VAR?

Protokol iş hacmini artırmak amacıyla iki oda üyelerinin işbirliği içinde ve eşgüdümlü çalışmalarını öngörüyor. Protokolda yer alan bazı maddeler şöyle:

– İki ülkedeki yatırım ve ticari fırsatları ortaklaşa değerlendirmek,

– KKTC’de üretilen ürünlerin İngiltere’de pazarlanmasında işbirliği yapmak.

– Ortak seminer, fuar ve şirket tanıtım faaliyetleri düzenlemek,

– KTTO İngiltere’deki toplumun KKTC’de emlak alımındaki sorunlarını çözümüne destek vermesi,

– İki oda üyesi şirketlerin karşılıklı tanıtımının yapılması,

– Ülkelerindeki yatırım ve ticari prosedürler konusunda danışmanlık hizmeti sunmak,

– Her iki oda faaliyetlerinden birbirini haberdar etmek amacıyla web sitelerini tanıtmak,

– İşbirliğinin verimli ve sürekli olmasını sağlamak için her iki tarafta bir koordinatör atamak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.