KKTC solu karıştı…

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir televizyon programında KKTC solunu eleştirdi. Bazı sol kesimlerin farkında olmadan Kıbrıslı Türk onurunu ve kimliğini, Rum yönetimini kabul ederek erittiğini belirten Talat, “Rüzgar iki yönden geliyor. Biz her ikisine de açığız ve gittikçe inceliyoruz, zayıflayıp küçülüyoruz” sözleriyle KKTC’deki bazı sol partilere gönderme yaptı.

Talat’ın sözlerini değerlendiren Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ikinci cumhurbaşkanı Talat’ın sözlerini yadırgadığını söyledi.
“Bizden destek istediğini unuttu”

“Beğenmediği sol çevrelerden destek istediğini unuttu. O sol partilerin kendisini nasıl desteklerini unuttu. O gün böyle açıklamalar yapmıyordu” diyen Çakıcı, CTP’nin siyaset yaptığı süre içinde Kıbrıslı Türklerin 60 anlaşmasındaki haklarını talep etmediğini anımsattı.

“CTP 60’daki haklarımızı talep etmedi”

Çakıcı, KKTC’ye uygulanan izolasyonlarda CTP’nin de payı olduğunu belirterek şöyle dedi: “60’dan kaynaklanan hakları talep etmek için ne CTP’nin ne de Talat’ın çabası olmadı. Onun için Kıbrıslı Türkler izolasyon altında kaldı. Onlarda memnun oldu. Bu nedenle geçmişte ABAD kararları çıktı. Futbolda ambargoyla karşılaştılar. Bunlar, UBP’nin, CTP’nin yaptığı, Talat’ın da içinde olduğu hatalar.”

“KOP’a üye olmamak CTP’nin stratejisiydi”

CTP’nin KOP’a (Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu)üye olmadığını, bunun bir strateji olduğunu dile getiren Çakıcı, “Hem ticarette, hem siyasette, hem he futbolda izolasyon altında kaldık” dedi. Kıbrıs Türk Halkının toplumsal haklarını talep edemediğini yineleyen Çakıcı, Rumların bu yasal konumu kullandıklarını belirtti.

“AB’nin başında bir Kıbrıslı Türk”

Çakıcı, bugün yapılacak bir anlaşma ile Kıbrıs Türk Halkının toplumsal haklarının daha ileriye taşınabileceğini vurguladı. Federal bir cumhuriyette Kıbrıslı Türk Başkanın olabileceğini, bundan 15 yıl sonra AB’nin başında da Kıbrıslı Türk’ün bulunabileceğini ifade eden Çakıcı, AB zirvesine katılmalarının önemini açıkladı.

“Bunlar avantaj”

“Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığında ne olacağını öğrenmek avantajdır. 1-2 yıl sonra anlaşma olursa bir sonraki dönem Kıbrıs Türk Tarafı AB dönem başkanı olabilir. O yüzden AB’yi takip etmemizde yarar var” ifadesini kullanan Çakıcı, muhafazakar ve önyargılı çevrelerin, AB zirvesi için Brüksel’e gidilmesini yanlış yorumladıklarını kaydetti.

“Kıbrıs Türk kimliğini korumak Talat’ın uhdesinde değil”

Kıbrıs Türk kimliğini korumanın, Talat’ın ya da UBP’nin uhdesinde olmadığını savunan Çakıcı, “Kıbrıs Türk kimliğini korumak sadece Talat’a ya da UBP’ye mi düştü? Madem bu kadar yargılıyor, niye bizden destek istedi” diyerek sözlerini tamamladı.

“Önce kendini sorgulasın”

Öte yandan Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Başkanı İzzet İzcan Mehmet Ali Talat’ın sözlerini üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, Talat ve CTP’nin önce kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi. “Kıbrıs Türk kimliği yok olma noktasına gelmiş ve Kıbrıslı Türkler kendi ülkelerinde azınlık durumuna düşmüşlerse bunda Sayın Talat başkanlığındaki CTP’nin büyük payı vardır” diyen İzcan, BKP’nin Kıbrıs Cumhuriyetini kabul ettiğini ancak, Kıbrıs Cumhuriyetinin, Kıbrıslı Rumların malı olmadığını vurguladı.

“Bizi peşmergelere benzetiyorladı”

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) yürütme kolu sekreteri Murat Kanatlı ise, Talat’ın açıklamalarının kendilerini hayrete düşürmediğini kaydetti. Mehmet Ali Talat’ın, Derviş Eroğlu’ndan farklı bir yol izlemeyeceğini bildiklerini ve YKP olarak farklı bir siyaset yaptıklarını savunan Kanatlı, “Bizi peşmergelere benzetiyorlardı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here