Kümes villalar çifte önergeyle meclise taşındı

SKANDALA GÖZ YUMAN YÖNETİCİLER YARGILANACAK MI?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlamaları istemiyle meclise yazılı soru önergesi veren Bulut, Kalamar koyunda denize sıfır tarımsal alan niteliğindeki arazide, kıyı yasası da ihlal edilerek yapılan 34 villanın açıkça yasalara aykırı olduğu uzman raporlarıyla da kanıtlandığını ve Kalkan Belediyesi’nin ruhsatların iptali için girişim başlattığını anımsattığı önergesinde, Bakan Bayraktar’a “İmarsız alanda ve kıyı yasası hiçe sayılarak yapılan villalara ruhsat veren yöneticiler hakkında yasal işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

‘TÜRKİYE’NİN SON KALESİNİ NASIL KORUYACAKSINIZ’

Önergesinde, Kalamar koyunu da içine alan bölgede, Patara’dan başlayarak Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ne uzanan sahilin; Türkiye’de yapılaşmadan korunabilmiş ve önemli biyolojik çeşitliliği barındıran alanlardan olduğuna değinen Bulut, “son beş yıldır bölgede ortaya çıkan kaçak yapılaşmalar hakkında ne gibi önleyici tedbirler alınmıştır?” sorusunu yöneltti.

‘TARIM ARAZİSİNDE YABANCIYA SATIŞ NASIL YAPILDI’

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede ise, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yurttaşların eşit biçimde yararlanmaları gereken kıyı alanlarında, ranta yönelik olduğu açıkça ortada olan böylesi bir girişime nasıl göz yumulduğunu sorgulayan Bulut, “Sahipleri arasında yabancı siyasetçi, akademisyenlerinde adının geçtiği iddia edilmektedir. Uluslararası emlak vurgununa dönüşen skandalın ardından bu villaların yıkılıp alanın rehabilite edilmesini düşünüyormusunuz? Yabancı kişilere tarımsal arazi satışının mümkün olmadığı yasalarımızdada açıktır. Söz konusu alanda adı anılan yabancı kişilere hangi yasaya dayanılarak parsel satışı yapılmıştır?” sorularına yanıt istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here