Konsey, Kıbrıs Türk kültürünü ikinci kez festival ile kutladı ve tanıttı

17 Haziran 2018, Pazar günü düzenlenen 2. Kıbrıs Türk Kültür Festivali, Britanya Kıbrıs Türk Toplumunun köklerini ve kültürünü gururla sahiplendiği için onlara bir kez daha unutulmaz bir deneyim yaşattı. Toplumun yoğun olarak yaşadığı Enfield bölgesinde gerçekleştirilen ve yalnızca Kıbrıslı Türklerden değil farklı kökenlerden binlerce katılımcıyı ağırlayan etkinlik, Britanya’nın Kıbrıs Türk toplumunu ulusal olarak temsil ettiğini açıklayan Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (Council of Turkish Cypriot Associations – CTCA UK) tarafından düzenlendi.

Konuklar arasında Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Lord Sheikh, Baroness Meral Ece, Milletvekilleri Iain Duncan Smith ve Joan Ryan, KKTC Londra Konsolosu Ülkü Alemdar, Enfield Belediye Başkanı Saray Karakuş, KKTC’den Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ve Serhan Kombos, İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Muhammet Yaşarata, Kıbrıs Türk Sanayıi Odası Başkanı Candan Avunduk, Kızılay temsilcileri Bülent Çıraklı ve Kemal Buba ile yirminin üzerinde belediye meclis üyesi vardı. Konuklar, kurdele kesim töreni ile etkinliğin açılışını gerçekleştirdiler.

Program, CTCA Başkanı Leyla Kemal’in konuşmasıyla devam etti. Kemal konuşmasında festival düzenleme amaçlarına şöyle değindi:

“Bu festival geçen sene ilk kez düzenlenerek bizim için önemli bir dönüm noktası olmuştu. Sonrasında sizlere bunun ikincisinin geleceği sözünü vermiştik ve sözümüzü tuttuk. Amacımız, bunun her sene düzenlenerek halkımızı bir araya getirmesi, kaynaştırması ve diğer toplumlara kültürümüzü tanıtmasıdır. Geleceğin büyükleri olan çocuklarımızın, İngiliz sistemine entegre olurken kültürlerini yaşatarak köklerini unutmamalarını sağlamaktır.”

Leyla Kemal’den sonra söz alan KKTC Londra Konsolosu Ülkü Alemdar, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin başarılarına değinerek, bunlardan birisinin de bu kültür festivali olduğunu dile getirdi. Kıbrıslı Türkleri bir araya getiren bu tür etkinliklerin, insanların köklerine olan bağlarını güçlendirdiğine ve toplumu bir araya getirdiğine dikkat çekti.

Muhafazakâr Parti Milletvekili Rt Hon Iain Duncan Smith, geçen sene kendi bölgesi olan Chingford’da düzenlenen 1. Kıbrıs Türk Kültür Festivali’ni överek sözlerine başladı. Smith, konuşmasına Kıbrıslı Türklerin kendi vatanlarına doğrudan uçamamasından duyduğu üzüntüyü ve bu konuda yaptıkları çalışmaları anlatarak devam etti ve tüm toplumu Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın düzenlediği direkt uçuş kampanyasını imzalamaya şöyle davet etti:

“İngiltere Ulaştırma ve Dışişleri Bakanlığı ile görüşerek direkt uçuşların gerçekleşmesi için girişimde bulunduk. Sonuç alana kadara bu çalışmaları devam ettireceğiz. Bu kapsamda başlatılan imza kampanyası hedefe ulaşınca konuyu meclise taşıyacağız.”

Enfield’ın yeni belediye başkanı Saray Karakuş da bu etkinliğe katılmış olmaktan duyduğu gururu paylaşarak, kendi bölgesindeki yerel halkı festivalde görmenin mutluluğunu dile getirdi. Festivalin, Enfield’da yaşayan toplumları bir araya getirdiğini, entegrasyonun başarılı bir örneği olduğunu ve kültürel çeşitliliğe hizmet ettiğini söyledi.

TC Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, geçen sene ilki Kıbrıs Türklerinin İngiltere’ye göçünün 100. yıldönümüne denk gelen 2017 yılında başarıyla tertiplenen Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nin bu yıl ikincisinin düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu paylaştı: “İngiltere Kıbrıs Türk Toplumunun geleceğe güvenle bakabilmesinde, kurulduğu günden bu yana başarılı faaliyetlere imza atan İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin bu festivalin başlatılması ve kurumsallaştırılması süreçlerinde sarf ettiği içten gayretlerin müstesna nitelikte olduğunu bu vesileyle belirtiyor; bu başarılı çalışmaları için bir kez daha Konseyi tebrik ediyorum. “

Açılış konuşmalarından sonra program hiç hız kesmeden muhteşem dans ve müzik performansları ile devam etti. Birbirinden özel folklor gösterileriyle Hornsey Atatürk Türk Okulu, Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu, Southgate Atatürk Türk Okulu ve Anadolu Ateşi grubu, izleyicilerden büyük alkış aldı ve genç nesillerin kültürlerini sahiplendiğini bir kez daha ortaya koydu. Roman dansını dünyaya tanıtan başarılı dansçı Özgen de festivale özel gösterisiyle büyük beğeni aldı.

Hem Kıbrıs’tan hem İngiltere’den alanında yıldız olan müzisyenler de festivale damga vurdu. Uzun yıllar memleket özlemi çekenlerin vazgeçilmez adresi olan Major Band, efsane grup Kıbrıs Dörtlüsü, Türkiye’deki yarışmalarda ses getiren performansıyla tanınan Ayda, defalarca yılın sanatçısı seçilerek gönüllere taht kuran Bahar Gökhan, Kıbrıs müziğine olan katkısını araştırmaları ve tezleriyle taçlandıran Cem Kafkas, Kıbrıs’ın dünya starı Eylem, Kıbrıs müzik tarihinin temel gruplarından S.O.S ve yine Kıbrıs’ın güçlü sesi Arif Edizer, festival alanını müzikleriyle coşturdular.

Festivale katılan ünlü isimlerden birisi de, ITV’nin popüler yarışması Love Island’ın geçen seneki şampiyonu Kem Çetinay’dı. Etkinliğe ailesi ile gelen Çetinay, bir yandan hayranlarıyla fotoğraf çektirirken bir yandan da köklerine verdiği önemi yeniden göstermiş oldu. Çetinay, CTCA’nın 1 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirdiği ve başarılı Kıbrıslı Türkleri ödüllendirdiği Gala Töreni’nde, Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü’nü almıştı.

Piyango çekilişi ile devam eden etkinlikte, Ersan & Co’dan iPad, Noyanlar Şirketler Grubu’ndan Magosa Long Beach bölgesinde ailece bir haftalık konaklama ve araba kiralama, Atlas Global’den gidiş dönüş uçak biletleri, Cyprus Paradise’dan bir haftalık paket tatil, THY’den gidiş dönüş uçak biletleri gibi birbirinden güzel hediyeler de talihlilerin oldu.

Ardından da festivalin başarılı geçmesinde katkısı olan Türk Hava Yolları, Noyanlar Group of Companies, Cyprus Paradise, Extra Cash & Carry, KKTC Turizm Bakanlığı, Atlas Global, Rixos, Grand Palace, Miya Solicitors, DIY Centre, Cyprus Garden ve Mr Butcher gibi sponsorlara teşekkür edilerek plaket takdim edildi. Sunucular Ayşegül Bıçkıcı, Duygu Tağmaç ve Edward Rowe ile performans gösteren tüm dansçı ve müzisyenler de plaket alırken, CTCA Başkanı Leyla Kemal asbaşkanlar Işık Vedat ve Tuğrul Yiğitoğlu’na da yoğun çalışmaları için plaket sundu. Aynı şekilde Leyla Kemal’e de üstün çabaları için CTCA Yönetim Kurulu tarafından plaket verildi.

Festival Leyla Kemal’in teşekkür konuşmasıyla son buldu.

Kemal şunlaır söyledi:

“Festivale katkıda bulunanların başarımızda payı büyüktür. Buradan tüm Konsey üyelerine, festival komitesine, gönüllülerimize, stant sahiplerine, sahneye çıkanlara, derneklerimize, sponsorlarımıza ve festivalimize katılan herkese teşekkür ederim.”

Festivale denk gelen Ramazan Bayramı’nı da kutlayan Kemal, herkesi gelecek sene düzenleyecekleri 3. festivale de davet etti.

Festival’de “Ercan’a direk uçuş kampanyası” başlatıldı

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası (İngiltere KTTO) Başkanı Muhammet Yaşarata’nın öncülüğünde, İngiltere’den KKTC’ye direk uçuşlar için 17 Haziran’daki festivalde kampanya başlatıldı. Festival alanında gönüllüler, kampanya için imza topladılar…

Yaşarata “İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi tarafından Londra’da ikinci kez 17 Haziran’da düzenlenecek olan ‘Kıbrıs Türk Kültür Festivali’, İngiltere ve Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Türkler için bir dönüm noktası niteliğinde olacaktır!” dedi.

“Festivalde, İngiltere’den KKTC’ye direk ticaret ve direk uçak charter seferlerinin başlaması için kampanya başlattıklarını” vurgulayan Yaşarata şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türk Ticaret Odası, İngiltere Kıbrıs Türk Konseyi ve İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası bu kampanyayı Festival’de başlattı. Tüm İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin ve hatta Kıbrıs’tan gelebilecek tüm Kıbrıslı Türklerin ve onların tanıdığı tüm İngiliz ve yabancıları bu kampanyaya katmaları çok önemlidir. Kampanyanın başarılı olması toplumun ilgi göstermesine bağlıdır. Başarılı olacağımızı umuyorum…”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.