Koç’u paylaşamıyorlar

Florida Eyaleti’ndeki Lake Marry adlı 15 bin nüfuslu kasabanın lisesinde yıllardır kullanılan koç kafalı okul amblemi, Dodge’lardaki ambleme benzediği için uluslararası kartel durumundaki büyük Chrysler firmasını bir süredir rahatsız etmekteydi.

Amblemi kimseyle paylaşmaya yanaşmayan otomotiv devi Chrysler, sonunda avukatları aracılığıyla okul yönetimine koç kafasının kullanıldığı her şeyin yerinden sökülmesi gerektiğini usûlen hatırlattı. Aksi takdirde ağır tazminat davaları açılacağı da bu yöndeki uyarı sırasında lise müdürüne telefonla bildirildi. Tazminat davası sonunda liseye Chrysler’ın el koyma ihtimalleri dahi bulunduğundan lise yönetimi amblem krizi karşısında çaresiz durumda kaldı. Bunun üzerine küçük kasabanın yöneticileri ve ileri gelenleriyle, okul idaresi yeni bir amblem arayışına girdiler.

Koç kafalı amblemlerin liseden geri alınması demek, lisenin müdürü Michael Kotkin’ e göre öğrencilerin kravatlarından tişörtlerine, çantalardan kalemliklerine, okula ait her türden evraktan tabelalara kadar tüm ayrıntılardan bu sembolün toplatılması anlamına gelecek ve lise bu yükü maddi olarak kaldıramayacaktır.

NPR adlı radyodaki bir haber programında durumu, geçen Salı günü sabahı sunulan bültende Amerikan halkına şikâyet eden lise müdürü, araya birilerinin girmemesi durumunda bir otomotiv deviyle uğraşamayacaklarından koç kafasından vaz geçmek zorunda kalacaklarını üzülerek söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.