Kral Selman yönetimi değiştirdi

Kral Selman, yeğeni ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif’i veliaht prens olarak atadı.

Selman’ın 30 yaşlarında olduğu tahmin edilen oğlu Muhammed Bin Selman da ikinci veliaht prens oldu.

78 yaşındaki Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud, Ocak ayında üvey kardeşi Kral Abdullah bin Abdülaziz’in ölümünün ardından tahta geçmişti.

Kısa sire önce Riyad’a gitmiş olan BBC muhabiri Kim Ghattas’a göre, Kral Selman’ın Kral Abdullah dönemini kapattığını aktardı.

Yeni kral, daha önceki veliaht prens olan üvey kardeşi Mükrin bin Abdülaziz gibi, eski kralın müttefiklerini uzaklaştırdı.

Yeni bir kuşak

55 yaşındaki Prens bin Nayif’in ve Muhammed bin Selman’ın taht hiyerarşisinde yükselmeleri, Suudi Krallığında ilk kez yeni bir kuşağın öne geçtiğine işaret ediyor.

Muhammed bin Nayif’in veliaht prensliğe atanmasının, yakın ilişkiler içinde olduğu ABD tarafından memnunlukla karşılanması bekleniyor.

Veliaht Prens Bin Nayif, radikal İslamcı militanlara karşı sert tutumu ile biliniyor. Prens, 2009 yılında El Kaide’nin suikast girişiminden kurtulmuştu.

Muhammed bin Selman

Yeni ikinci veliaht prens Muhammed bin Selman ise Ocak ayında savunma bakanlığına atanmış, geçen ay da Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki operasyonların başına geçmişti.

Suudi Arabistan yönetiminde yapılan bir diğer değişiklik ise 1975’te göreve gelen ve dünyanın en uzun süre görev yapan dışişleri bakanı olan Suud El Faysal’ın yerine, Suudi Arabistan’ın ABD büyükelçiliğini yapan ve Kraliyet ailesinden olmayan Adel Cubeyr’in atanması oldu. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here