‘Küreselleşme Türk solunu şaşkına döndürdü’

Çelik, Yola enternasyonal şarkılarla başladılar sığ bir ulusalcılıkta karar verdiler. Türkiye’ye adeta bir ipekböceği politikası izlettirilmek isteniyor. İpekböceği kozasını örer ondan sonra içinde ölür. Kimsenin Türkiye’ye bunu yapmaya hakkı yok” dedi.


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Özel Okullar Derneği tarafından Hilton Otel’de düzenlenen “Küreselleşme ve AB Sürecinde Eğitim” başlıklı bir konferans verdi.


Küreselleşmenin 20-25 yıldır gündemde olduğunu kaydeden Çelik, küreselleşme ifadesinin dünyanın fiziki yapısına ilişkin bir değişiklik değil, insanların düşünüş yapısı, üretim şekli, ekonomik güçlerin değişikliği ve iletişim teknolojisindeki ilerlemeler olduğunu söyledi. “Küreselleşme fiziki değil manevi bir süreçtir” diyen Çelik, küreselleşme felsefesi temelinde Diyojen’in “Ben kozmopolitim” ifadesi yattığını kaydetti.


Küreselleşmenin ağırlıklı olarak “yeryüzünde malların, sermayenin, üretim faktörlerinin serbest dolaşımı” diye tanımlandığını işaret eden Çelik, özellikle ulaşım ve iletişim konusundaki gelişmelerle küreselleşme sürecinin dünyayı küçük bir köy haline getirdiğini söyledi.


Çelik, küreselleşmeyi göz ardı ederek gençliğini yetiştiren bir ülkenin boşa kürek çekeceğini belirterek, Bakanlık olarak müfredat ve OKS kaldırarak getirdikleri yeni sistemle temel amaçlardan birinin küreselleşmeyi ayak uydurmak olduğunun altını çizdi.


Küreselleşme sürecinde işçi tanımının “bilgi işçisi” tanımına dönüştüğünü ifade eden Çelik, “Küresel dünyada rekabet edebilmemiz için iyi yabancı dil bilen, bilişim teknolojilerini avucunun içi gibi bilen bir nesil lazım” dedi.


TÜRK SOLU ŞAŞKINA DÖNDÜ


Küreselleşmeye karşı reddedici tavır takınanları eleştiren Çelik, küreselleşmeyi kabullenmeyen anlayışı Ağrı’da Erzurum’da -30 derecede yaşayan bir insanın “kahrolsun soğuk” demesine benzeterek, “Kahrolsun soğuk sloganı sizi üşümekten alımı koyacak. Bunun yerine tedbir almalısınız” dedi.


BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın “küreselleşmeye karşı çıkmak yer çekimine karşı çıkmakla eş anlamlı” dediğini ifade eden Çelik, kendisinin de bu görüşe katıldığını söyledi. Türk milletinin, devletinin “küreselleşmenin pasif bir nesnesi mi yoksa yönlendiricisi mi olacağına” karar vermesi gerektiğini kaydeden Çelik, küreselleşme karşıtlarını özellikle de Türk solunu ironik bir dille eleştirdi. Çelik, “İstemezükçü bir anlayışla dünyada, AB’de yerinizi alamazsınız. Biz muz cumhuriyeti değiliz. Özelleştirme ihalelerine yabancı sermayenin gelip girmesine karşı çıkılıyor. Küreselleşme karşı özellikle Türk solu büyük bir şaşkınlık içinde. Yola enternasyonal şarkılarla başladılar sığ bir ulusalcılıkta karar verdiler. Türkiye’ye adeta bir ipekböceği politikası izlettirilmek isteniyor. İpekböceği kozasını örer ondan sonra içinde ölür. Kimsenin Türkiye’ye bunu yapmaya hakkı yok” dedi.


Çelik, toplantıda bulunan öğrencilere küreselleşmeyi gözardı etmeden kendilerini geliştirmeleri yönündeki tavsiyesiyle sözlerine son verdi.


Çelik, toplantıdan çıkışta gazetecilerin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın OKS’nin yerine getirilen yeni sistemi eleştiren sözlerinin hatırlatılması üzerine gelen görüşleri 10 Nisan 2007 tarihine kadar alacaklarını ve değerlendireceklerini söyledi. Çelik, Yarımağan’ın görüşlerine yanıt vermek istemeyerek, “Ben her gün OKS ile ilgili değişik kesimlerden gelecek görüşlere cevap verecek değilim” dedi. ANKA


 


   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.