Kuzey Kore yiyecek yardımı bekliyor

Pyongyang’daki BM yetkilileri selin etkilediği bölgeleri incelediklerini ve yiyecek yardımının acilen yapılması gerektiğine karar verdiklerini söyledi.

Kuzey Kore devlet televizyonu sel nedeniyle 119 kişinin hayatını kaybettiğini ve onbinlerce kişinin de evsiz kaldığını açıkladı.

Sel tarım alanlarına da zarar verdi ve ülkede zaten var olan yiyecek kıtlığını artırdı.

Birleşmiş Milletler yiyecek yardımına en çok ihtiyacı olan bölgelerin Anju, Songchon ve Chonnae olduğunu söyledi.

Bu bölgelerde yaşayanların yemeğe olduğu kadar içme suyuna da ihtiyacı var; çünkü seller, içme sularına kanalizasyon karışmasına neden olmuş.

New York’tan açıklama yapan bir Birleşmiş Milletler yetkilisi Kuzey Kore’nin yardım talebinde bulunduğunu onayladı.

Bazı uluslararası yardım kuruluşları şimdiden Kuzey Kore için yardım toplamaya başladı. Perşembe günü Kızılhaç sel kurbanlarına 300 bin dolarlık yardım yapacaklarını söyledi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın yayınladığı son fotoğraflar, Anju’da evlerin ve tarlaların sular altında olduğunu ve insanların binaların çatılarında yardım beklediğini gösteriyor.

BBC Seul muhabiri Lucy Williamson, sellerin geçen yıl yaşanan kuraklığın ardından geldiğini ve Kuzey Kore’nin halkını beslemeye devam edip edemeyeceği ile ilgili kaygıları artırdığını söyledi.

Kuzey Kore tarım yetersiz olduğu için sürekli yiyecek yardımına muhtaç olan bir ülke.

1990’lı yılların ortasında yaşanan kıtlık ülkede yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olmuştu.

Geçen ay yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, Kuzey Kore’nin 24 milyonluk nüfusunun üçte ikisinin kıtlık içinde yaşadığını ortaya koydu.

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here