Kuzey İrlanda yetkilerini devralıyor

Demokratik Birlik Partisi’nin lideri Ian Paisley ile IRA’nın siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein’in lideri Gerry Adams’ın Mart ayında yaptıkları görüşme ardından alınan karar bugün resmen yürürlüğe giriyor.

Yönetimin başında İngiltere’ye bağlılıktan yana Protestan toplumunun en büyük ve en sert tutumlu siyasî oluşumu Demokratik Birlik Partisi’nin lideri Ian Paisley olacak.

Paisley’nin yardımcılığını ise Sinn Fein’den Martin McGuinness yapacak.

Kuzey İrlanda’da 12 üyeli kabinenin kurulması ardından Londra beş yıldır elinde tuttuğu yetkilerini bu yönetime devrediyor.

ASKIYA ALINAN YÖNETİM

1998’de varılan barış anlaşmasıyla Kuzey İrlanda’da güç paylaşımına dayalı özerk bir yönetim oluşturulmuştu. Bölgede yapılan seçim sonunda 108 üyeli bir meclis belirlendi. Ancak 2002’de parlamentoda IRA’nın karıştığı casusluk skandalının ardından birlikçiler ve cumhuriyetçilerin oluşturduğu koalisyon yönetimi askıya alındı.

Bu tarihten sonra Protestan toplumun en büyük partisi Demokratik Birlik Partisi’nin lideri Ian Paisley, IRA’nın kendini feshetmesi ve Sinn Fein’in İngiliz yargı ve polisine yönelik boykotunu kaldırmasında ısrar etti. Paisley aksi halde Sinn Fein’le işbirliği yapmayacaklarını duyurdu. IRA 2005’te şiddetten vazgeçtiğini açıkladı ve silahlarını teslim etti.

Sinn Fein’in lideri Gerry Adams da geçtiğimiz aylarda parti içinde yapılan oylamanın ardından daha önce İngiliz egemenliğinin uzantısı olarak gördükleri polis ve yargı birimlerini tanıdıklarını açıkladı. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.