L. AMERİKA´DAN… Obama ve Latinler

Şu aşamada Demokrat başkan adayı  Barack Obama´yı bekleyen  en önemli sınavlardan biri¸ belki de en önemlisi  Latinlerin kalbini ve oyunu kazanmak olacak¸ çünkü  ilk seçimlerde Latinlerin tam desteğini alamayan Obama´ya Beyaz Saray´ın kapılarını bu büyük etnik grup açacak.


Şimdiye kadar Latinler¸ oylarını her zaman demokratlardan yana kullanmıştı¸ hatta son zamanlarda yapılan Demokrat Parti seçimlerinde büyük bir çoğunluk¸ özellikle de cumhuriyetçilerin göçmen karşıtı tavırlarından ötürü¸ oyunu özellikle de Obama´nın rakibi Hillary Clinton´dan yana kullanmıştı.

Senatör Hillary Clinton Latin taraftar toplamada Obama´yı büyük bir farkla geçiyordu:
New York´da yüzde 73´e 27¸ Kaliforniya´da yüzde 69´a 30¸ Teksas´da yüzde 68´e 32¸ New Jersey´de yüzde 70´e 30 ve Florida´da yüzde 61´e 35 Latin oylarını almaktaydı.
Obama¸ sadece kendi bölgesi Ilinois´de ve bir kaç bölgede daha Hillary´i geçti ancak aradaki fark çok küçüktü.

Gerçekten de yapılan istatistikler ve anketler  Obama´nın¸ resmi olarak oy verecek 13 milyon Latin Amerikalı´nın neredeyse yarısını kapsayan ve ABD´de doğup büyüyen Latinler Amerikalılar  arasında çok da güçlü olmadığını gösteriyor. 

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerini kazanabilmesi için¸ Obama´nın mutlaka fazladan gayret göstermesi gerekiyor. Özellikle de Latinlerin yoğun olduğu Florida¸ Nuevo Mexico¸ Colorado gibi bölgelerde kesinlikle çok hassas davranması gerekiyor.
Demokrat Parti analistlerinden Sergio Bendixen¸ ˝bu yılki seçimlerde Latinlerin oyu hiç olmadığı kadar önemli˝¸  ˝ büyük olasılıkla seçimlerin sonucunu Latin Amerikalıların yoğun yaşadığı bölgeler olan Florida¸  Nuevo Mexico¸ Colorado ve Nevada sonuçları belirleyecek˝ diyor. Yine Bendixen´e göre¸ Obama´nın Florida´da yüzde 55 ve diğer Latin kökenlilerin yaşadığı bölgelerde yüzde 65 Latin oyu alması gerekiyor.

Gerçekten yapabilir mi?

Carville-Greenberg grubunun geçen hafta yaptığı araştırmaya göre¸ Obama Latin oylarında Cumhuriyetçi aday McCain´i yüzde 34´e 60 geçiyor.

Yine başka bir şirket olan Gallup´un istatistiklerinde ise bu sayı¸ yüzde 69´a 29 olarak Obama´nın öne çıktığını gösteriyor.

New Democrat Network´un yaptığı bir başka araştırma´da ise¸ bu yıl seçimlerde oy verecek olan Latinlerin sayısı 2004 yılında oy verene göre üçe katlanmış durumda ve Latin oylarının yüzde 66´sı Demokrat Parti´yi işaret ediyor. Aynı şirketin başkanı olan Simon Rosenberg; ˝ Bu yılki seçimlerde Latin kökenli seçmenlerde yeni bir dinamik var. Yüksek katılımın yanında¸  gözle görülür bir demokratik eğilim gözleniyor´ diyor.

Diğer taraftan Cumhuriyetçiler ise¸ McCain´in aynı George Bush gibi¸ yüzde 38-40 arası Latin desteğini almasını yeterli görüyorlar. McCain´in Latin işlerinden sorumlu  danışmanı Ana Navarro; ˝ Bu yarış daha henüz başladı¸ Latin kokenlilere McCain´in herzaman bizim yanımızda olduğunu ve bizim için kendini bir çok siyasi tehlikeye attığını göstermek için¸ daha 5 ayımız var. Üstelik de¸ Obama´nın Latin topluluklarla ilişkisi¸ hem çok zayıf¸ hem de yetersiz.˝ diyor.

Şimdiye kadar hiç Latin Amerika ülkelerinde bulunmamış olan Obama¸ Kasım ayından önce¸ Meksika´dan başlayarak mutlaka Latin ülkelerine bir ziyaret yapacağını söylüyor. Ancak Obama´nın bu kadar kritik bir durumda yalnızca ziyaretler değil¸ tüm gücü ve inandırıcılığıyla bu topluluklara desteği olan sözler vermesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.