‘Çöl karekteri oluştu’

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde, ”kuraklık analizi” başlığı altında 2007 Temmuz ayının kuraklık durumunu açıkladı.


Aydeniz Metodu’na göre çizilen temmuz ayı kuraklık haritasında, Rize ıslak, Hopa, Ordu ve Ünye çevreleri nemli, Trabzon, Giresun ve Kars çevreleri nemlice, Ardahan, Erzurum ve Başkale çevreleri ise kurakça olarak belirtildi.


Artvin, Samsun, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Gevaş, Muradiye çevrelerinin kurak olarak açıklandığı analizde, Van, Iğdır, Ağrı, Bayburt ve Kocaeli çevrelerinin çok kurak geçtiği, yurdun kalan diğer kesimlerinin ise çöl karakteri gösterdiği bildirildi.


Geçen yılın aynı ayına göre bu yıl Trakya’nın batısı ile Bartın, İnebolu, Sinop, Artvin, Ardahan, Bingöl, Solhan, Gümüşhane, Gaziantep, Adana, Akşehir ve Tefenni çevreleri daha kurak geçerken kuraklıkta en fazla artışın görüldüğü yerler Edirne ve Kırklareli oldu. Yurdun geri kalan kesimlerinin kuraklık durumu bakımından benzer karakterler gösterdiği belirtildi.


2007 Temmuz ayı ile uzun yıllar (1971-2000) Temmuz ayı kuraklık haritası karşılaştırıldığında da bu yıl temmuz ayında uzun yıllara göre, Trakya’nın batısı ile Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz Bölümü daha kurak geçerken kuraklıkta en fazla artış gösteren yerler Akçakoca, Amasra, Bartın ve İnebolu oldu. Doğu Anadolu Bölgesi’nin orta ve doğusu ile Ünye ve Kangal çevreleri daha nemli geçerken nemlilikte en fazla artışın olduğu yer Başkale oldu.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.