Leonardo DiCaprio Endonezya’da kara listeye girdi

Ünlü oyuncu kendi adı altında hizmet veren DiCaprio Vakfının doğal hayat ve çevreci çalışmaları kapsamında geçen hafta Endonezya’ya kısa bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sumatra-Açe’de bulunan Bukit Tiga Puluh Milli Parkı ve orada yaşayan orangutan ve filleri ziyaret eden aktör yaşam koşulları ile ilgili bilgi aldı. Milli Parkın palmiye yağı üretimi amacıyla palmiye ağacı dikilmesine olanak sağlamaya yönelik orman yangınlarına maruz kaldığını öğrenen Di Caprio sosyal medya hesabından yaptığı endişe dolu eleştirileriyle dikkatleri üstüne çekti.

Oyuncu palm ağacı dikimine yönelik orman yangınları yoluyla alan açma çalışmalarının parkı ve nesli tükenmekte olan hayvanların hayatlarını tehdit ettiğini vurguluyordu.

İlk etapta sınır dışı edilmekle tehdit edilen Oscarlı oyuncunun ekibiyle beraber ülkeden ayrılmasının anlaşılması üzerine yeniden girişinin yasaklanabileceği açıklandı.
Sosyal medyada ülkeyi ve hükümeti eleştiren mesajlarının devam etmesi durumunda Endonezya’da kara listeye alınacağı vurgulandı.

Harrison Ford’da üç yıl önce Orman Bakanı ile yaptığı bir röportajda uygun olmayan, hükümete yönelik eleşitiriler içeren sorular sorması üzerine yasaklanma riski ile karşılaşmıştı.

Diğer taraftan Sumatra’da bulunan başka bir Milli parkı gezen bir Rus turist kendisini gezdiren rehberin hizmetinden memnun kalmayıp Endonezya bayrağını yakmaya kalkınca tutuklanmış daha sonra olay Göçmen Dairesine devredilmişti.

Olay üzerine rehberler ve lisanları incelenmeye başlandı. Bazı kişilerin sahte olarak rehberlik yaptıkları, parklar hakkında fazla bilgi sahibi olmadıklarından turistlerden gelen şikayetlerin arttığının gözlendiği ve rehberlerin daha sıkı kontrol edileceği açıklandı.

______________

Gülseren Tozkoparan Jordan
Cakarta/ Endonezya
2 Nisan 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.