“Libya’da savaşana 25 kat maaş ve Türkiye vatandaşlığı”

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, 2 bin Suriyeli ‘savaşçı’nın Libya’da savaşmak üzere Türkiye üzerinden bu ülkeye gittiğini veya gitmekte olduğunu aktardı.

Guardian gazetesi, 2 bin Suriyeli ‘savaşçı’nın Türkiye üzerinden Libya’ya savaşmak üzere gittiğini veya gitmekte olduğunu yazdı. Haberi Türkiye, Libya ve Suriye’de üç kaynağa dayandıran Guardian bu ‘savaşçı’ların, Türkiye’nin desteklediği Fayez el Sarraj hükümeti için savaşacağını belirtti.

BM destekli Sarraj hükümeti, ülkenin doğusundaki Halife Hafter güçlerinin saldırılarına karşı Türkiye’yi yardıma çağırmıştı.

BBC Türkçe’nin Guardian’dan aktardığına göre gazeteye konuşan Uluslararası Kriz Grubu Kıdemli Libya Analisti Claudia Gazzini, Ankara’nın müdahalesi nedeniyle Libya’da Türk karşıtı duyguların güçlü olduğunu ve Suriyeli ‘savaşçı’ların gönderilmesiyle de bunun artabileceğini, bu durumun Hafter’e yarayacağını söyledi ve ekledi:

“Ankara Suriyeli vekil savaşçıları kullanarak Rus paralı askerleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınabilir.”

“Ama buradaki esas soru, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin buna yeşil ışık yakmaya devam edecek mi? Yoksa Rusya ve Türkiye başka stratejik çıkarları üzerinden pazarlık yürütürken Libya arka planda mı kalacak?”

Gazeteye göre Türkiye’nin finanse ettiği, adını değiştirerek ‘Suriye Milli Ordusu’ yapan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adlı silahlı örgütten 300 erkek militan 24 Aralık’ta sınırdaki “Havar Kilis askeri geçiş noktasından” Türkiye’ye geçti. 29 Aralık’ta ise 350 ‘savaşçı’ daha geçiş yaptı.

Guardian, savaşçıların Libya’nın başkenti Trablus’a uçakla gönderildiğini ve Hafter güçleri tarafından saldırı altında bulunan kentin doğu cephesinde görevlendirildiğini aktardı.

5 Ocak’ta ise 1350 erkek savaşçının Türkiye’ye geçtiğini belirten Guardian, bunların bir kısmının Libya’ya gönderildiğini, bir kısmının da eğitimlerinin sürdüğünü yazdı.

Gazeteye göre İslamcı bir örgüt olan Şam Lejyonu’ndan (Faylak El Şam) ‘savaşçı’lar da Libya’ya gitmeyi düşünüyor.

ÖSO KAYNAKLARI: MAAŞA 25 KAT ZAM VE TÜRK VATANDAŞLIĞI VAADİ

Guardian’a konuşan ÖSO kaynakları, Suriye’de 450-550 TL maaş verilen militanların Libya’da 2 bin dolar (11 bin 800 TL) kazanacağını, savaşçıların altı aylık iş sözleşmesini Türk ordusuyla değil Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle imzaladıklarını, Türkiye’nin ise tüm savaşçılara Türk vatandaşlığı vadettiğini söyledi.

Libya’ya gönderilen Suriyeli savaşçıların geçen ay çekip sosyal medyada paylaştıkları görüntüler tartışma yaratmıştı. Gazeteye göre bu olayın ardından Türkiye, Suriyeli savaşçılara sosyal medya paylaşımı yapmayı yasakladı.

Guardian, Sarraj hükümetinin başlangıçta Suriyeli savaşçıları kabul etmek istemediğini ve onların yerine Türk askerlerinin gönderilmesini talep ettiğini fakat Hafter güçleri başkente saldırmaya başlayınca bu fikre sıcak baktığını aktardı.

ÇAVUŞOĞLU: İDDİA GERÇEK DIŞI

ÖSO mensuplarının Libya’da para veya Türk vatandaşlığı karşılığında savaştırılacağı iddialarına yönelik soruya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tamamen gerçek dışı” yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, yönetilemeyen ülkelerin, çatışmaların veya terörün, insani dram boyutunun yanı sıra güvenlik boyutunun da bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu iddialar tamamen gerçek dışı. Suriyeliler üzerinden muhalefetin çok yanlış tutumları oluyor. Bunun bir insani dram olduğunu çabuk unutuyoruz. O iddiaların hiçbirisi doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının nasıl alınacağı kanunlarda belli. Dolayısıyla milletvekillerimizin ve siyasetçilerimizin de gerçek dışı, hayal ürünü iddialara inanıp ya da inanmak isteyip gündeme getirmesi doğru değil.”

Muhalefetten, bakanlıklarına yönelik gelen soruları kendilerinin yanıtladığını ya da ilgili diğer bakanlıklara cevaplanmak üzere yönlendirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile işbirliğinin Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.