Litvinenko dosyası açıklanıyor

Litvinenko 23 gün süren yaşam mücadelesi ardından yaşamını yitirmişti. Savcının iki diğer eski Rus ajanı olan Andrey Lugovoy ve Dimitri Kovtun aleyhinde suçlamalarda bulunması bekleniyor.


Kovtun ve Lugovoy ölümünden kısa süre önce Litvinenko ile Londra’da görüşmüşlerdi.


BBC muhabirleri bu kişiler hakkında kovuşturma başlatılmasının İngiltere ve Rusya arasındaki gerilimi tırmandırabileceğini söylüyorlar.


Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’e ağır suçlamalar ve eleştiriler yönelten Litvinenko, ender bulunan radyoaktif bir madde olan polonyum 210 kullanılarak zehirlenmişti.


Hastanede haftalar süren tedaviye karşın 43 yaşındaki eski ajanın yavaş yavaş ölümü, dünyada geniş ses getirdi.


Litvinenko hastanede geçirdiği 23 günde, yaşadıklarından Putin’i doğrudan sorumlu tutmaktan çekinmedi.


Litvinenko’nun Rusya’dan kaçmasında da Putin’i Çeçenistan savaşının gerekçeleri konusunda eleştirmesinin getirdiği baskı etkili olmuştu.


İngiliz polis yetkililerinin başlattıkları soruşturmada, radyoaktif maddenin Londra’da pek çok noktada izi bulundu, izler uzmanları Moskova’ya kadar götürdü.


Dedektifler bir nükleer reaktörden geldiği düşünülen polonyumun nasıl olup da dışarıya çıkmasına izin verildiğini açıklamakta güçülk çekiyor. Buna ancak çok yetkili bir kimsenin izin vermiş olabileceğini düşünüyorlar.


İngiliz emniyet yetkilileri geçen yıl Rusya’ya giderek Lugovoy ve Kovtun ile ikişer kez görüşmüşlerdi.


Eski ajanlar, kendilerinin şüpheli değil tanık ve mağdur durumunda olduğunu savunuyordu.


Aleksandr Litvinenko, 1996 yılında, istihbarat servisi ile anlaşmazlığa düştükten sonra İngiltere’den sığınma talebinde bulunmuştu.


Ailesi ile birlikte Londra’ya yerleşen Litvinenko burada sürgünde yaşayan muhalif işadanı Boris Berezovski ile yakın bağlar kurdu.


1 Kasım’da sağlık şikayetleri ile hastaneye başvuran Litvinenko, 23 Kasım’da ölmüştü. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.