İlk madalya geldi

Kayaalp böylece Olimpiyatlar’ın 10. gününde Türkiye’ye ilk madalyasını getirmiş oldu.

Rıza Kayaalp’i bugünkü maçlarında yenen tek isim olan Kübalı Mijain Lopez Nunez ise altın madalya aldı.

Lopez Nunez 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da şampiyon olmuştu.

Gümüş madalya Estonyalı Heiki Nabi’nin olurken, diğer bronz madalya da İsveçli Johan Euren’e gitti.

Kayaalp bugün ilk maçında Ukraynalı rakibi Evgeni Orlov’u 3-0 yendi.

Çeyrek finalde ABD’li Dremiel Deshon Byers’i de 3-0 alt ederek yarı finale çıktı.

Kayaalp, Gürcü rakibi Guram Pherselidze’ye karşı başından beri üstün götürdüğü son maçını ise rahatlıkla kazandı.

Bu arada öğlen saatlerinde 84 kiloda mindere çıkan Dünya Şampiyonu Nazmi Avluca ise turda Polonyalı rakibi Damian Janikowski’ye yenilerek elendi.

60 kiloda da Rahman Bilici Japon rakibi Ryutaro Matsomoto’ya yenildi.

Öte yandan Serbest Güreş Milli Takımı bu sabah Londra’ya geldi.

Teknik Direktörü Yakup Topuz, Anadolu Ajansı’na olimpiyatlara altın madalya için gittiklerini vurgulayarak, ”Bugün grekoromenci kardeşlerimiz Rıza, Nazmi Avluca’dan madalya bekliyoruz. Biz de altın madalya için gidiyoruz. İnşallah Cenab-ı Hak bizi mahcup etmez. Her şey nasip kısmet.” dedi.

Takım kaptanı Serhat Balcı da geçen olimpiyatta bir madalya aldıklarını hatırlatarak, ”Bu sene onu telafi ederiz. Bu 5 kişiden 2 madalya gelir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Serbest Güreş Milli Takım Kaptanı Serhat Balcı

Balcı ‘Tabii burada olmamız bize negatif etki yarattı. Her kanalı açtığınızda ‘Neden madalya gelmedi’ diye sorgulamalar var. Sporcuların aldığı 60 cumhuriyet altınından bahsedenler var. Dün izledim ona üzüldüm.” dedi ve ekledi:

“Bu giden madalya alamayan arkadaşlar 60 cumhuriyet altını almışlar, ’38 milyar cepte, gidelim orada alış veriş yapalım’ diye düşünüyorlarmış.

“Böyle bir mantık var mı – Futbolcular trilyonları alıyor göze batmıyor. Bir atlet, bir boksör veya bir yüzücü olimpiyatta ülkeyi temsil etmek için 60 cumhuriyet altını almış çok mu?

“Yatırımlardan bahsediliyor. Futbola da yatırımlar yapılıyor. Trilyonlarca yatırım yapılıyor ama futbol olimpiyatta bile yok. Kimse bunu söylemiyor. Sonuçta buraya katılmak da başarı. Bunu kabul etmeleri lazım belli bir kesimin.”

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here