İlk sevgiliye son bakış!

“Erciyes Dağı benim ilk göz ağrımdı. Hani derler ya ilk sevgili. Dağcılıkla ilgili pek çok şeyi onunla tattım. İlk krampon, ilk kazma, ilk bivak, ilk trans, ilk kuzey. İlk ip birliği, ilk zirve. Ne var ki bu kez gördüğümüz manzara karşısında dehşete düşmüştüm. Her taraftan dozerle geçmiş. 3400 metrelere kadar yürüyerek aştığımız tepeler dümdüz edilmiş, sayısını tahmin edemeyeceğimiz kadar Gelengi (yer sincabı) yuvası ve bitki örtüsü tahrip olmuştu…”
Bu sözler, Erciyes’e ilk tırmanışını 2004 Ekim’inde yapan dağcı Güven Yüksek’in, 7-8 Eylül’de bir grup dağcıyla yaptıkları son tırmanışın ardından dile getirdikleri. Yüksek, ‘ilk sevgilim’ dediği Erciyes’e yaptığı son tırmanışın ardından gördüklerini anlattı.

ERCİYES’E OTELLER VE FOTBOL SAHALARI YAPILACAK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve bir süre önce uygulamaya konulan Erciyes Dağı Master Planı kapsamında yürütülen çalışmalar, Erciyes’in doğal dokusuna zarar verdiği gerekçesiyle dağcıların tepkisini çekmeyi sürdürüyor. Bölgeyi kış turizmi merkezi yapmayı hedefleyen çalışma kapsamında, Erciyes Dağı’nda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden satın alınan 26 milyon metrekarelik alana, 21 otel, 10 futbol sahası, golf sahaları, kayak pistleri ve telesiyej üniteleri inşa edilecek.

ÇALIŞMALAR DAĞIN DOĞAL DOKUSUNU YOK EDİYOR

Dağcılık açısından Türkiye’nin en önemli zirvelerinden biri olan Erciyes’te sürdürülen çalışmaların erozyona neden olduğunu ve doğal dokuyu yok ettiğini öne süren bir grup dağcı, bu duruma dikkat çekmek amacıyla 7-8 Eylül tarihlerinde “Erciyes’e Saygı” tırmanışı gerçekleştirdi.

DAĞCI GÜVEN YÜKSEK: ‘DEHŞETE DÜŞTÜM’

Kayseri’de yaşamını sürdüren profesyonel dağcı ve fotoğraf sanatçısı Nihat Karakaya’nın çağrısyla gerçekleşen etkinliğe katılan dağcılardan Güven Yüksek, izlenimlerini “dehşete düştüm” sözleriyle özetledi.

‘DOZERLE GİRİLEREK 3 BİN 400 METREDEKİ TEPELER DÜMDÜZ EDİLMİŞ’

İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Kayseri illerinden yaklaşık 30 dağcının katıldığı saygı tırmanışının ardından gördüğü manzaraları aktaran Yüksek, bölgedeki tahribatı bir süredir uzaktan izlediğini ancak yerinde gördüğü manzarayı, “sanki dağda değil de bir inşaat sahasında dolaşıyorduk. ‘Baretsiz girilmez, dikkat iş makinesi çıkabilir’ gibi uyarı yazıları da görürsem hiç şaşırmam’ dedim kendi kendime. Bunu yapan insan olmaz dedim. Her taraftan dozerle geçmiş. 3 bin 400 metrelere kadar yürüyerek aştığımız tepeler dümdüz edilmiş. Çukurlar kazılıp molozlar dökülmüş. Sayısını tahmin edemeyeceğimiz kadar Gelengi (Yer sincabı) yuvası ve bitki örtüsü tahrip olmuştu. Teleferik ile çıkarken gördüğümüz Gelengiler adeta bize sesleniyorlardı ‘Peki ama bizim yaşam hakkımız ne olacak?’ evet soruyorum size sayın belediye başkanı, diğer canlıların yaşam hakkı ne olacak?’ Hele ki bu daha başlangıç ise” ifadeleriyle anlattı.

‘ERCİYES’E YAPILAN SAYGISIZLIK KABUL EDİLEMEZ’

Kayseri’nin ekonomik yönden güçlü bir kent olduğunun da altını çizen Yüksek, turizm uğruna bir dağın yok oluşuna ihtiyaç duyulmaması gerektiğini savundu. Erciyes’i tahrip edecek kadar saygısızlık yapılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Yüksek, “bizim gördüklerimiz sadece kayak pistleriyle ilgili çalışmaların yarattığı tahribatlar. Diğer ünitelerin de inşa edilmesiyle tahribat daha da artacak. Tabii ki bir dağa otel yapılabilir. Dünyanın birçok ülkesinde de bu yapılıyor. Ancak bunu dağın dokusunun bozmadan yapmanız gerekiyor. Biz Kırşehir’den itibaren Erciyes’i izleyerek geliyoruz bölgeye. Erciyes’le buluştuğumuzda dokusunun bozulmuş olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

DAĞCILARA AĞIR ELEŞTİRİ: ‘BU TALAN KAÇINIZIN ÖNCELİĞİ?’

Erciyes Dağı’nın kendisi için de çok önemli olduğunu vurgulayan Yüksek, doğa alanlarındaki yıkıma karşı tepkisiz kalan dağcıları da eleştirerek şöyle konuştu: “Peki ama sorarım kendini dağcı olarak ifade edenlere: Kaçınız bu durumun farkında ve kaçınızın önceliği bu talan, bu yağma? Binlerce dağcıyı eğitmiş Erciyes, sadece birkaç dağcının çabası ile direnmeye devam ediyor. Neden çağrılara kulak verilmez. Bir kere olsun kendiniz için değil, Erciyes için zirve yapın ve facebook profilinizde bir tane de ‘talan’ın zirvesi olsun.”

Fotoğraflar: Güven Yüksek

Dağcılar zirvede ‘Erciyes’e Saygı’ pankartı açtılar

Diren Erciyes

Erciyes

Erciyes

Erciyes Dağı şantiye alanı gibi

Erciyes tırmanışına yaklaşık 30 dağcı katıldı

Erciyes’e saygı tırmanışına katılan dağcılardan Güven Yüksek, tırmanış sonrası gördüklerini anlattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here