İlmi siyaset

İlmi siyaset

0
PAYLAŞ

İlmi siyaset,  yukarıdaki tanımlama gibi olmalıdır. Yoksa, ilmi siyaset ne siyaset yanlışlıklarıdır ne de siyaset ilmi yanlışlık yapma sanatıdır.


Siyaset ilmi bir çeşit hünerdir. Pratik zeka gerektirir. Çabuk düşünme ve çabuk karar verebilme olmazsa olmaz şartlarındandır. Tabii ki, bunların doğru ve meşru olması şartını da unutmamak gerekir. Bu becerileri,  toplumun ve insanların aleyhinde kullanmak doğru manada ilmi siyaset değildir. Ona başka bir şey diyorlar.


Bu hususta küçük bir hikaye anlatılır; 


Adamın biri,  Afrika’da safariye çıkarken yanına minik köpeğini de almıştır. Minik köpek bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki,  karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor. “Simdi başım dertte” diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yere dönerek kemikleri kemirmeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş. Leopar tam saldıracakken minik köpek sesli olarak kendi kendine konuşmuş; “Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mı?” Bunu duyan leopar bir anda donmuş kalmış. Olanlara bir mana verememiş ancak korktuğunu da fark etmiş. Hemen en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. Leopar; “Tam zamanında kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım” diye düşünmüş. Bütün bunlar olup biterken bir baksa ağacın üstündeki bir maymun olanları izliyormuş. Bildiklerini kullanarak bundan sonra leopardan kurtulabileceğini düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna;  “Atla sırtıma, gidip sunu yakalayalım” demiş. Ancak minik köpek neler olduğunu ve leoparın,  sırtında maymunla birlikte süratle kendisine yaklaştığını fark etmiş. “Simdi ne yapacağım” diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını yine  leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri kemirmeye devam etmiş. Tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş; “Bu aptal maymun da nerede kaldı? Yarim saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok” 


Hikayenin bundan sonrasını,  siz düşündünüz bile…


İlmi siyaset, zor durumlarda hemen çare üretme sanatıdır.


Gerisi,  sadece demagoji…


izzettinicin@hotmail.com


 

BİR CEVAP BIRAK

11 + six =