LONDRA TÜRK FİLM FESTİVALİ PROGRAMI

LONDRA TÜRK FİLM FESTİVALİ PROGRAMI

0
PAYLAŞ

LONDRA TÜRK FİLM FESTİVALİ PROGRAMI / LONDON TURKISH FILM FESTIVAL

Ara
Ara

Turkey 2007 / 89m
English subtitles / Cert.18
Director Umit Unal
Cast Erdem Akakce, Betul Cobanoglu, Serhat Tutumluer, Selen Ucer

Ara, meaning ‘The Space Between’, is the story of two couples and an empty building in Istanbul. These characters are the new faces of Istanbul, stuck between East and West, their modest past and decadent present, between Istanbul and the provincial homes they can’t go back to, between their innermost secrets and the lies they tell. The story is told over ten years but the camera leaves the building only once. Cutaways from adverts and films richly punctuate the passing of time. A highly intimate exploration of identity and alienation, the struggle of loving and being loved in an aspirational world.

‘Stunningly expressed’. – N. Buket Cengiz,

Offscreen Special Jury Prize & Best Actor: Istabul Film Festival 2008
Best Screenplay & Best Actress: Adana Film Festival, Turkey 2008

Iki çiftin ve Istanbul’da boş bir binanın hikayesi. Bu dört kişi Istanbul’un yeni yüzleridir; Doğu ile Batı, mütevazı geçmişleri ile yozlaşmış bugünleri, Istanbul ile geriye dönemedikleri memleketleri, en özel sırları ile söyledikleri yalanlar arasında sıkışıp kalmış insanlardır. Filmin hikayesi on yıla yayılmış olsa da kamera binadan yalnız bir kez çıkar. Geçen zaman, reklamlar ve filmler arasında zengin geçişlerle anlatılır. Kahramanların kimlik arayışlarını ve yabancılaşmasını, hırslarla dolu bir dünyada sevme ve sevilme çabalarını izlerken kendinizden izler bulacaksınız.

Odeon Covent Garden
Sat 6 Dec 6.00pm
+ Ümit Ünal (Dir)
Selen Uçar (Act)
Rio Cinema
Tue 9 Dec 9.00pm
Odeon Lee Valley
Sat 13 Dec 2.00pm
Mon 15 Dec 8.45pm
Odeon Holloway Road
Wed 17 Dec 6.30pm


Autumn
Sonbahar

Turkey – Germany 2008 / 106m
English subtitles / Cert. TBA
Director Ozcan Alper
Cast Onur Saylak, Serkan Keskin, Megi Kobaladze

Released from prison after 10 years for anti-government activities as a student in the 1990s, Yusuf returns to his sickly mother in a mountainous village near the Black Sea. He only sees his childhood friend Mikail. As autumn slowly gives way to winter, Yusuf and Mikail go to a tavern where Yusuf meets Eka, a beautiful Georgian prostitute. Love becomes a final desperate attempt to grasp life and elude solitude. Beyond the personal tragedy of a man who has nothing to look forward to, there lurks the bitter deception of a shattered socialist dream.

‘Festivals will love this…’- Dan Fainaru, Screen Daily

Art & Essay Cicae Prize:Locarno International Film Festival 2008
Best Film: Adana Altın Koza Film Festival 2008

90’lı yıllardaki öğrenciliği sırasında hükümet karşıtı eylemlerinden dolayı hüküm giyen Yusuf, 10 yıl sonra hapisten çıkar ve dağlık bir Karadeniz köyünde yaşayan hasta annesinin yanına döner. Görüştüğü tek kişi çocukluk arkadaşı Mikail’dir. Sonbaharın kışa döndüğü günlerden birinde Yusuf, Mikail ile birlikte gittiği meyhanede güzeller güzeli Gürcü bir konsomatrisle tanışır. Elka ile Yusuf arasında yaşanan aşk, hayata tutunmak ve yalnızlıktan kurtulmak adına giriştikleri son bir çabaya dönüşür. Hayattan hiçbir beklentisi olmayan bir adamın trajik öyküsünün ötesinde, hayalleri yıkılan bir sosyalistin içten içe yaşadığı hayal kırıklığını izleyeceksiniz.

Odeon Covent Garden
Fri 5 Dec 12.00 (noon)
Rio Cinema
Sun 7 Dec 6.00pm
+ F. Serkan Acar (Prod)
Odeon Holloway Road
Fri 12 Dec 8.45pm
Sun 14 Dec 6.30pm
Odeon Lee Valley
Tue 16 Dec 8.45pm
Thu 18 Dec, 4.15pm
Bliss
Mutluluk

Turkey 2007 / 126m
English subtitles / Cert. TBA
Director Abdullah Oguz
Cast Talat Bulut, Ozgu Namal, Murat Han, Mustafa Avkiran

When a young woman named Meryem is raped, custom requires that she be killed in order to expunge the honour of her family. Cemal, the son of the village leader, is unwillingly given the task. Then Cemal and Meryem have a chance meeting with a charismatic ex-university professor who is embarking on a sailing trip. Together this unlikely trio set forth on a voyage to overcome their destiny. Meryem’s decision to live and enjoy life is the quiet revolution that ignites the story. Beautifully filmed on the Sea of Marmara, this drama is adapted from Zulfu Livaneli’s international bestseller.

‘Surprisingly moving.’ – Derek Elley, Turkish Cinema Newsletter

Special Jury Prize: Kerala International Film Festival 2007
Best Actor & Best Actress: Antalya Golden Orange Film Festival 2007

Genç Meryem’in tecavüze uğraması ailesinin onurunu lekelemiştir. Bu lekenin temizlenmesi için ağanın oğlu Cemal’den Meryem’i öldürmesi istenir. Ancak Cemal ile Meryem’in karşısına, üniversitedeki görevinden ayrılıp tekne gezisine çıkmak için hazırlanan karizmatik bir profesör çıkar. Kaderlerine karşı gelmek adına, bu tuhaf üçlü birlikte denize açılırlar. Meryem’in yaşama ve yaşamdan zevk alma kararı, hikayenin gidişatını değiştirecek bir başkaldırı olacaktır. Zülfü Livaneli’nin dünya çapında tanınan eserinden uyarlanan film, Marmara Denizi’nin mavi sularından eşsiz manzaralar sunuyor.

Rio Cinema
Thu 11 Dec 6.15pm
Odeon Holloway Road
Sat 13 Dec 6.30pm
Sun 14 Dec 2.00pm
Odeon Lee Valley
Tue 16 Dec 6.30pm
Thu 18 Dec 2.00pm

Blue Eyed Giant
Mavi Gözlü Dev

Turkey 2007 / 118m
English subtitles / Cert. TBA
Director Biket İlhan
Cast Yetkin Dikinciler, Dolunay Soysert, Ozge Ozberk, Ugur Polat,

Nâzım Hikmet, the remarkable 20th century Turkish poet, lived a life of passion and struggle. Convicted for communist propaganda and sentenced to 28 years as World War II raged on the outside, the poet became a legend in the prison system. This biographical drama shows how Hikmet was torn between the love of two women, writing love poems and immortal epics from behind bars, and contemplating suicide. A portrait of the courageous artist, Blue Eyed Giant aims to introduce Hikmet to the youth of his country today, and implores its audience to recognise the beauty of a branded traitor.

20. yüzyılın en önemli şairlerinden olan Nazım Hikmet’in hayatı tutku ve mücadeleyle doludur. Komünist propaganda yaptığı gerekçesiyle 28 yıl hapse mahkum edilmesinin ardından, 2. Dünya Savaşı dışarıda tüm şiddetiyle devam ederken, Nazım içeride bir efsaneye dönüşür. Bu biyografik filmde Nazım’ın yıllara yayılan iki aşkını, parmaklıklar ardında yazdığı aşk şiirlerini ve ölümsüz destanları, onu intihar düşüncesine iten sebepleri izleyeceksiniz. Mavi Gözlü Dev, korkusuz şair Nazım Hikmet’i çağdaş Türk gençliğine tanıtmayı amaçlayan, vatan haini damgası yemiş bir adamın güzelliğini izleyiciye sunan başarılı bir yapım. 

Rio Cinema
Sun 7 Dec 8.45pm
+ Biket İlhan (Dir)
Odeon Lee Valley
Fri 12 Dec 8.45pm
Sun 14 Dec 2.00pm
Odeon Holloway Road
Tue 16 Dec 4.15pm
Thu 18 Dec 8.45pm

Destiny
Kader

Turkey-Greece 2006 / 103m
English subtitles / Cert. TBA
Director Zeki Demirkubuz
Cast Ufuk Bayraktar, Vildan Atasever, Engin Akyurek, Muge Ulusoy

Bekir, a modest carpet-seller, loves nightclub entertainer Ugur. But Ugur loves another man, Zagor, who loves committing crimes. One summer’s night Zagor kills someone and Ugur vanishes. Bekir’s deliverance from mad love does not last. Some time later, Zagor murders two policeman and is imprisoned again. Ugur reappears and Bekir’s passion is reignited. Like dogs, Bekir follows Ugur who follows Zagor, from town to town, jail to jail. This dark and deadly pursuit of love is rife with misplaced passions and wrong turns – one-sided infatuations draw the characters across countries and, ultimately, further apart.

“An auteur with a genuine spiritual sensitivity … one of the world’s few convincing existential filmmakers”. – Peter Keough, Boston Phoenix

FIPRESCI Prize: Istanbul International Film Festival 2007

Kendi halinde bir halı satıcısı olan Bekir, pavyon şarkıcısı Uğur’a aşıktır. Uğur ise suç işlemeyi seven Zagor’a. Bir yaz gecesi Zagor birini öldürür, Uğur da ortadan kaybolur. Bekir’in içindeki büyük aşk da sönüp gider. Aradan zaman geçer. Zagor iki polis memurunu öldürür ve yeniden hapse girer. Uğur yeniden ortaya çıkar ve Bekir’in aşkı alevlenir. Köpekler gibi birbirlerini izlerler: Bekir Uğur’u, Uğur Zagor’u bir şehirden ötekine, bir cezaevinden diğerine takip eder. Bu karanlık ve ölümcül aşk takibi, yanlış yönlendirilen tutkular ve hatalı dönüşlerle sürüp gider. Yaşadıkları tek taraflı sevdalar onları kentten kente sürükleyecek ve nihayetinde, ayrı düşürecektir.

Rio Cinema
Fri 5 Dec 8.45pm
Barbican
Tue 9 Dec 6.30pm
Odeon Holloway Road
Sat 13 Dec 4.15pm
Mon 15 Dec 6.30pm
Odeon Lee Valley
Wed 17 Dec 8.45pm

Dot
Nokta

Turkey 2008 / 78m
English subtitles / Cert. TBA
Director Dervis Zaim
Cast Mehmet Ali Nuroglu, Serhat Kilic, Settar Tanriogen

Following the success of Waiting for Paradise, Derviş Zaim’s latest film is a tale of crime, punishment and one man’s quest for redemption. Ahmet, a calligrapher, reluctantly helps his friend Selim to sell a priceless copy of the Koran owned by Selim’s family. When local gangsters get involved, Ahmet and Selim are out of their depth and tragedy ensues. Ahmet struggles to exorcise his dark secrets. Using the traditional Turkish art form of calligraphy as its motif, the film is breathtakingly crafted from a handful of single fluid takes. Calligraphy becomes a metaphor for life – you only get one chance.

Best Director: Golden Orange Film Festival, Antalya 2008
Best Director: Istanbul Film Festival 2008

‘Cenneti Beklerken’ filmiyle yakaladığı başarının ardından Derviş Zaim yeni filminde suç, ceza ve çektiği azaptan kurtulmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Mesleği hattatlık olan Ahmet, arkadaşı Selim’in ailesine ait son derece değerli bir Kuran’ın satılmasına yardım eder. Ancak çetelerin işe karışmasıyla Ahmet ve Selim kendilerini gerçek bir trajedinin içinde bulurlar. Ahmet karanlık sırlarından kurtulmaya çabalayacaktır. Geleneksel Türk hat sanatından ögelerin sıklıkla kullanıldığı film, incelikle işlenmiş tek plan görüntülerden oluşuyor. Hayat, hat sanatına benzetiliyor – başarılı olmak için tek bir şansınız var.

Rio Cinema
Sun 7 Dec 1.00pm
+ Derviş Zaim (Dir)
Barbican
Tue 9 Dec 8.45pm
Odeon Holloway Road
Sat 13 Dec 2:00pm
Odeon Lee Valley
Thu 18 Dec 6.30pm

A Fairground Attraction
Hazan Mevsimi – Bir Panayır Hikayesi

Turkey 2007 / 113m
English subtitles / Cert. TBA
Director Mehmet Eryilmaz
Cast Zumrut Erkin, Fatih Al, Erol Babaoglu, Gultekin Cilekar

This is the bitter and brief story of two desperate lovers on a fairground: Necia, a wandering circus chanteuse, and Cemal, a site worker. Both are incapable of settling down, living like rolling stones, wherever the wind blows them. The meretricious fairground is not all the fun and frivolity it may seem. This accomplished first feature is an expert depiction of the tensions between the romantic ideal of circus life and the difficult realities of living, loving and surviving in a world on the margins of contemporary society.

‘A beautiful and significant film.’ – Nick Fletcher

Film, panayır şarkıcısı Necla ile inşaat işçisi Cemal’in bir panayırda gecen acı, kısa ve umutsuz aşk hikayesini anlatıyor. Hayatlarında bir düzen kuramayan, rüzgarın estiği yöne savrulan iki insan. Ama panayırda çalışmak göründüğü kadar renkli ve eğlenceli değildir. Yönetmenin bu ilk uzun metraj filminde, idealize edilmiş panayır yaşamı ile modern yaşamın; aşk ile hayatta kalma mücadelesinin arasındaki gerilimler, başarılı saptamalarla izleyiciye sunuluyor.
Rio Cinema
Sat 6 Dec 6.30pm
+ Mehmet Eryılmaz (Dir)
Zümrüt Erkin (Act)
Gültekin Çilekar (Act)
Barbican
Wed 10 Dec 6.00pm
+ Mehmet Eryılmaz (Dir)
Zümrüt Erkin (Act)
Gültekin Çilekar (Act)
Odeon Lee Valley
Mon 15 Dec 6.30pm
Odeon Holloway Road
Wed 17 Dec 4.15pm
Fog And The Night
Sis ve Gece

Turkey-Bulgaria-France 2007 / 90m
English subtitles / Cert. TBA
Director Turgut Yasalar
Cast Ugur Polat, Selma Ergec, Ayten Uncuoglu, Kemal Bekir,

Fog and the Night is about a disillusioned secret service agent and the search for his young lover. Hopeless at expressing his feelings, Sedat is consumed by guilt after failing to solve the murder of his chief and close friend. His lover went mi ssing after falling for a former militant and Sedat doesn’t shy away from using the dirtiest methods in his profession to find her. The film is faithfully adapted from the psychological-political thriller by celebrated crime writer Ahmet Ümit. With a chilling mood of mystery befitting the title, Turgut Yasalar combines mounting tension and murder with passionate love and anarchic action.

Best Supporting Actor: Ankara International Film Festival 2007

Sis ve Gece, hayalleri yıkılan bir gizli servis ajanını ve genç sevgilisini aramak üzere çıktığı yolculuğu anlatıyor. Duygularını ifade etmekte daima zorlanan Sedat, yakın dostu olarak gördüğü amirinin katil zanlısını bulamadığında büyük bir suçluluk duygusuna sürüklenir. Sevgilisi ise eski bir militana aşık olup ortadan kaybolmuştur. Sedat, sevgilisini bulmak için mesleğindeki en alçakça yöntemleri kullanmaktan kaçınmayacaktır. Türkiye’nin önde gelen polisiye yazarlarından Ahmet Ümit’in aynı isimli romanından uyarlanan bu psikolojik-politik gerilim, ismine uygun bir gizem içinde ilerliyor. Yönetmen Turgut Yasalar, gittikçe artan gerilimi, tutku cinayetini ve kural tanımaz eylemleri başarıyla harmanlayan sürükleyici bir film sunuyor.

Rio Cinema
Fri 5 Dec 4.15pm
Odeon Holloway Road
Fri 12 Dec 4.15pm
Mon 15 Dec 8.45pm
Odeon Lee Valley
Wed 17 Dec 2.00pm
Gravity Zero
2 Super Film Birden

Turkey 2006 / 95m
English subtitles / Cert. TBA
Director Murat Şeker
Cast Tim Seyfi, Beste Bereket, Murat Akkoyunlu, Ugur Polat

Necati is a young director and total film addict, He lost his mother at birth and his father is an eccentric fisherman called Newton. Necati makes a living from directing wedding videos, ridiculous commercials and music promos for wannabes. But his dream is to make Gravity Zero – ‘an experimental feature that will rock Europe’. Quixote with a camera, noone will support his film apart from his wife and one friend. On the verge of realising his dream, unexpected circumstances arise and Necati finds himself caught up in a web of intrigue. A bittersweet tragi-comedy.

Necati, sinema tutkunu genç bir yönetmendir. Annesini doğumda kaybetmiştir, babası ise Newton lakaplı tuhaf bir balıkçıdır. Düğün videoları, anlamsız reklamlar ve şöhret meraklısı şarkıcılara klipler çekerek hayatını kazanan Necati’nin en büyük hayali Yer Çekimi Sıfır isminde ‘Avrupa’yı sarsacak deneysel bir film’ çekmektir. Ancak filmini çekmeye başladığında karısı ve bir arkadaşından başka kimse onu desteklemez. Tam hayalini gerçekleştirmek üzereyken, beklenmedik durumlar yaşanır ve Necati kendini bir dizi entrikanın içinde bulur. Kullandığı mizahi dille gerçek hayatın nasıl filme dönüşebileceğini gösteren acı-tatlı bir trajikomedi.

Rio Cinema
Fri 5 Dec 2.00pm
Odeon Holloway Road
Sat 13 Dec 8.45pm
Mon 15 Dec 4.15pm
Odeon Lee Valley
Wed 17 Dec 4.15pm
Havar
Havar

Turkey 2007 / 73m
English subtitles / Cert. TBA
Director Mehmet Guleryuz
Cast Cicek Tekdemir, Abdullah Tarhan, Eyup Agilday, Ramazan Ilten,

Havar, meaning ‘cry for help’ in Kurdish, is the name of the young female protagonist living in the remote Turkish village of Batman, notorious for its honour killings. While laundering in the river, Havar ‘loses’ her kerchief to Sedat. Her simple mistake assumes life-or-death proportions: she is branded a loose woman and her arranged husband shies away from marriage. Sedat begs forgiveness for the blunder but Havar’s father, duty-bound by tradition, is encouraged to ‘solve the problem’ of his daughter. Filmed on location and using local non-actors, Havar gives a fresh lick of paint to the subject of honour killing.

‘Former documaker Mehmet Guleryuz takes an off-center approach to the material that’s lean but emotionally effective.’ – Derek Elley, Variety

Isminin anlamı Kürtçe’de ‘çığlık, yardım çağrısı’ anlamına gelen Havar, namus cinayetlerinin sıklıkla görüldüğü Batman’da yaşayan bir genç kızdır. Nehirde çamaşır yıkadığı sırada yazmasını Sedat’a ‘kaptırır’. Bu küçük hatası ölüm kalım meselesine dönüşecektir; artık ona kötü gözle bakılmaktadır ve nişanlısı evlenmeye yanaşmaz. Sedat bu hatasından dolayı ne kadar af dilese de, Havar’ın geleneklerine bağlı babası, kızıyla ilgili meseleyi ‘çözmekte’ kararlıdır. Çekimlerde gerçek mekanların kullanıldığı ve yalnızca Batmanlı amatör oyuncuların rol aldığı film, namus cinayetlerine farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Rio Cinema
Tue 9 Dec 7.00pm
Odeon Lee Valley
Fri 12 Dec 2.00pm
Sat 13 Dec 4.15pm
Odeon Holloway Road
Thu 18 Dec 2.00pm

Jan Jan
Jan Jan

Turkey 2007 / 95m
English subtitles / Cert. TBA
Director Aydin Sayman
Cast Berk Hakman, Selen Seyven, Cetin Oner, Levent Yilmaz

In a poor Anatolian Town, an old man takes for his bride the beautiful, young girl Güzel, paying her father in land. Other jealous men in the town frown upon this union while Güzel is isolated from society by her impotent and insecure old husband. A forbidden relationship ensues between Güzel and Janjan, the amiable local fool who lost his intellect in a mining accident. As the adultery is discovered, disaster ensues. According to the moral standards of this town, Güzel’s father should kill his own daughter. Janjan shows a poor people battling with its own oppressive dogmas.

Fakir bir Anadolu kasabasında yaşayan yaşlı bir adam, tarla karşılığında eş olarak kendine Güzel isminde genç bir kız alır. Kasabanın kıskanç erkekleri bu evliliği onaylamaz. Güzel ise iktidarsız ve özgüvensiz kocası tarafından eve kapatılmıştır. Ama kasabanın delisi olarak anılan Janjan’la Güzel arasında yasak bir aşk başlayacaktır. Durumun fark edilmesi korkunç sonuçlar doğurur: törelere göre Güzel’in babası kızını öldürmelidir. Janjan, fakir bir halkın acımasız töreler karşısında verdiği savaşı anlatıyor.
Rio Cinema
Friday 5 Dec 6.30pm
Odeon Holloway Road
Fri 12 Dec 2.00pm
Sun 14 Dec 4:15pm
Odeon Lee Valley
Tue 16 Dec 2.00pm

Made in Europe
Made in Europe

Turkey – Spain – Germany / 86m
English subtitles / Cert. TBA
Director İnan Temelkuran
Cast Teoman Kumbaracibasi, Ruhi Sari, Ahmet Mumtaz Taylan, Emin Gursoy

Three stories unfold in three European capitals on a single night. It is 2001: the night U.S troops entered Afghanistan. Three groups of Turkish people gather in Madrid, Paris and Berlin where they are seeking, or living without, legal status after moving from country to country for years like itinerant ghosts. The film is voyeuristic and documentary-style, inspired by the filmmaker’s own experience of working in a kebab shop while studying film Madrid. Made on a tiny budget to maximum effect, Made in Europe tells the story of Turkish immigrant society in Europe.

Best Director & Grand Jury Yılmaz Güney Special Prize: Adana Altın Koza Film Festival, Turkey 2008

Avrupa’da üç başkentte aynı gecede yaşanan üç farklı hikaye… 2001 yılı; ABD birliklerinin Afganistan’a girdiği gece. Yıllardır Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde gezinerek yasal haklarını kazanmaya çalışan Türklerin oluşturduğu üç farklı grup, Madrid, Paris ve Berlin’de bir araya gelir. Belgesel tarzında kamera açılarının kullanıldığı filmde yönetmen, Madrid’de sinema eğitimi görürken çalıştığı kebapçıda yaşadığı olaylardan esinlenmiş. Ufak bir bütçeyle çekilen bu etkileyici filmde Avrupa’ya göçen Türklerin hikayesini izleyeceksiniz.

Rio Cinema
Sat 6 Dec 3.45pm
+ İnan Temelkuran (Dir)
Thu 11 Dec 4.00pm
Odeon Lee Valley
Fri 12 Dec 4.15pm
Odeon Holloway Road
Tue 16 Dec 8.45pm

A Man’s Fear Of God
Takva

Turkey 2006 / 96m
English subtitles / Cert. TBA
Director Ozer Kiziltan
Cast Erkan Can, Guven Kirac, Meray Ulgen, Duygu Sen

Humble Muharrem has lived the same life of Islamic devotion and prayer for 30 years. But all this changes when his simple honesty attracts the leader of a powerful religious group who entrusts him with collecting rent for the Mosque’s considerable holdings. Muharrem is plunged into modernity with all its uncomfortable trappings: suits, mobile phones, pride and power. He is further tormented by the lures of a seductive woman who appears in his dreams, night and day. This celebrated film shows the old and new faces of Istanbul and examines the uneasy conflict between spiritual faith and material progress.

FIPRESCI Prize: Berlin International Film Festival 2007
Innovation Award: Toronto International Film Festival 2006

Muharrem, kendini Islam’a ve ibadet etmeye adamış, 30 yıldır mütevazı bir hayat sürmektedir. Dürüstlüğüyle güçlü bir tarikat liderinin dikkatini çeken Muharrem’e, tarikata ait çok sayıda mülkün kirasını toplama görevini yüklerler. Muharrem, yeni işinin gerektirdiği gurur ve iktidar arzusunun yanında, takım elbiseleri ve cep telefonlarıyla kendini daima kaçındığı modern hayatın içinde bulmuştur. Dahası, gece gündüz rüyalarına giren baştan çıkarıcı bir kadının hayali büyük bir eziyete dönüşmektedir. Dünya çapında ün kazanan bu filmde İstanbul’un eski ve yeni çehrelerini görecek, manevi inanç ve maddi dünya arasındaki tedirgin edici çatışmayı izleyeceksiniz.
Odeon Covent Garden
Fri 5 Dec 6.00pm
Rio Cinema
Sat 6 Dec 11.45pm
Odeon Holloway Road
Sun 14 Dec 8.45pm
Odeon Lee Valley
Tue 16 Dec 4.15pm
Thu 18 Dec 8.45pm

The Market: A Tale Of Trade
Pazar – Bir Ticaret Masali

Germany-Kazakhstan-UK-Turkey 2007 / 93m
English subtitles / Cert. TBA
Director Ben Hopkins
Cast Tayanc Ayaydin, Genco Erkal, Senay Aydin, Hakan Sahin

In this wry road movie, lovable rogue and black market trader Mihram is trying to change. He wants to give up drinking and gambling and become a righteous man in the eyes of his wife. But first he must engage in some unsavoury dealings to make their life comfortable: when asked by a local doctor to use the mobile phone company he works for to import some foreign children’s medicine, he sees this mercy mission across the Balkans as an opportunity to get-rich-quick. Hopkins’ film mischievously explores the fine line between entrepreneurialism and illegality.

Golden Orange for Best Film: Antalya Golden Orange Film Festival,
Turkey 2008
Grand Prize for Best Film: Ghent International Film Festival, Belgium 2008

Alaycı yönüyle öne çıkan bu yol filminin başkahramanı Mihram, karaborsada iş yapan sevimli bir düzenbazdır. Huylarını değiştirmeye, alkolü ve kumarı bırakmaya, karısına ahlaklı bir adam olduğunu ispatlamaya çalışmaktadır. Ama ailesini rahat ettirmek için öncelikle bir takım tatsız işler yapmalıdır. Çalıştığı cep telefonu şirketini kullanarak Balkanlar’dan ithal çocuk ilacı getirmek isteyen bir doktor kendisinden yardım istediğinde, Mihram bunu kısa yoldan zengin edecek bir fırsat olarak görür. Hopkins’in filmi girişimcilik ve kanunsuzluk arasındaki ince çizgiyi muzip bir bakış açısıyla inceliyor.

Rio Cinema
Mon 8 Dec 6.45pm
Murky Waters
Münferit

Turkey 2008 / 107m
English subtitles / Cert. TBA
Director Dersu Yavuz Altun
Cast Ali Erkazan, Idil Fırat, Mahir İpek

“You’d salt the meat if the meat stinks…but what if the salt stinks?” In a lovely coastal town, the decomposed bodies of two men, including one transvestite, are retrieved from a car under the sea. Then two severely injured boys are found on a road. They soon die at the hospital. It turns out that dozens of young women have also been raped in the town. One of these women, the transvestite’s wife, is interrogated to reveal the bonds between the dead bodies. However, some secrets are better left unearthed. Murky Waters, Altun’s first feature, is inspired by three different newspaper stories and follows the form of classic film noir.

“Et kokarsa tuzlarsınız… Ya tuz kokarsa?” Şirin bir sahil kasabasında denizden çıkarılan bir arabada, biri travesti iki kişinin çürümüş cesetleri bulunur. Bu olayı takiben, ağır yaralı halde yolda bulunan iki çocuk hastanede hayatlarını kaybederler. Kasabada onlarca kadına tecavüz edildiği de ortaya çıkınca işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Tecavüze uğrayan kadınlardan biri, travestinin karısı, cesetler arasındaki bağlantıyla ilgili sorgulanacaktır. Ancak açığa çıkmaması gereken sırlar vardır. Altun’un ilk uzun metrajı olan Münferit’in hikayesi, gazeteden alınan üç hikayeye dayanıyor. Klasik kara film formunda çekilmiş ilgi çekici bir yapım.

Rio Cinema
Sat 6 Dec 1.15pm
+ Dersu Yavuz Altun (Dir)
Öze Solak (Act)
Odeon Lee Valley
Sat 13 Dec 8.45pm
Mon 15 Dec 2.00pm
Odeon Holloway Road
Thu 18 Dec 6.30pm
My Marlon And Brando
Gitmek

Turkey 2008 / 90m
English subtitles / Cert. TBA
Director Huseyin Karabey
Cast Ayca Damgaci, Hama Ali Khan, Cengiz Bozkurt, Mahir Gunsiray

Turkish actress Ayça Damgaci and Hama Ali, a charismatic Kurdish B-movie actor and sometime star of Iraqi Superman, fell in love in real life whilst working on a film. Separated by borders, their love affair continued through video love letters and snatched conversations down broken telephone lines. In 2003, when war broke out in Iraq, Ayca left her home in Istanbul and embarked on a journey to the warzone, against a tide of refugees, in search of her love. Based on true events and using documentary footage, this is an extraordinary love story set against a harrowing political backdrop.

‘A piece of rough magic, a film with a soul as light, a heart as heavy, and a will as steely as its heroine’s own.’ Peter Scarlet, Tribeca Film Festival 2008, New York.

Tribeca Film Festival 2008, New York: Best New Narrative Filmmaker
Best Asian–Middle Eastern Film: Tokyo International Film Festival 2008

Türk aktris Ayça Damgacı ile, zamanında oynadığı Iraklı Süpermen sayesinde yıldızlaşan, ikinci sınıf filmlerin karizmatik Kürt aktörü Hama Ali bir film setinde tanışıp gerçekten birbirlerine aşık olurlar. Onları ayıran sınırlara rağmen, ilişkilerini birbirlerine gönderdikleri kısa göruntüler ve kesilip duran telefonlar sayesinde sürdürürler. 2003’de Irak’ta savaşın başlamasıyla aşkını aramak üzere İstanbul’daki evinden ayrılan Ayça, mülteci akınının aksi yönünde, savaş bölgesine doğru yola çıkar. Yaşanmış olaylara dayanan ve belgesel nitlelikte görüntülerin kullanıldığı bu filmde, acılarla dolu siyasi bir zeminde yaşanan olağanüstü bir aşk hikayesi izleyeceksiniz.

Rio Cinema
Sat 6 Dec 9.15pm
+ Ayça Damgacı (Act)
Lucinda Englehart (Prod)
Barbican
Wed 10 Dec 9.00pm
+ Ayça Damgacı (Act)
Lucinda Englehart (Prod)
Odeon Lee Valley
Friday 12 Dec 6.30pm Sunday 14 Dec 4.15pm
Odeon Holloway Road
Tue 16 Dec 6.30pm
Thu 18 Dec 4.15pm

Refugee
Mülteci

Turkey 2007 / 106m
English subtitles / Cert. TBA
Director Reis Celik
Cast Luk Piyes, Balaban, Halil Ergun

Refugee is based on the director’s interviews with refugees and his experiences of refugee camps in Germany. The son of an influential feudal lord in Southeastern Turkey, Şivan is sent to Germany when he gets caught up between the State and terrorist organisations. Once there, he is placed into a refugee camp. The loneliness and the uncertain, interminable wait for freedom take their toll on him. With his experimental approach to filmmaking, Celik reflects on the tragedy of refugees caught up in the bureaucratic loop.

Best Film, Bucharest Film Festival CineBlackSea Competition, 2008

Mülteci, yönetmenin Almanya’daki kamplarda yaşadığı deneyimlere ve mültecilerle yaptığı röportajlara dayanıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde nüfuzlu bir aşiret ağasının oğlu olan Şivan polis ve terör örgütü arasında kalınca apar topar Almanya’ya gönderilir. Gittiği yerde bir mülteci kampına yerleştirilir. Kampta yaşadığı yalnızlık ve belirsizlik, özgürlüğü beklemekle geçen zaman, Şivan için ağır bir deneyime dönüşecektir. Reis Çelik’in filmi, bürokratik çemberde sıkışıp kalmış mültecilerin yaşadığı trajediyi deneysel bir bakış açısıyla sunuyor.

Rio Cinema
Sun 7 Dec 3.15pm
+ Reis Çelik (Dir)
Wed 10 Dec 8.45pm
Odeon Lee Valley
Sun 14 Dec 8.45pm
Odeon Holloway Road
Tue 16 Dec 2.00pm

Summer Book
Tatil Kitabi

Turkey 2008 / 92m
English subtitles / Cert. TBA
Director Seyfi Teoman
Cast Taner Birsel, Ayten Tokun, Osman Inan, Harun Ozuag

Summer Book tells the story of one family in a small Mediterranean town over the course of a summer. Told mostly from the perspective of the youngest son Ali, the narrative is structured on the tensions between the father, Mustafa, and other members of the family. Mustafa is an authoritarian lemon merchant. But when he experiences a cerebral haemorrhage the whole family is forced to accept new responsibilities. Summer Book escapes the clichés of sun-soaked provincial frivolity. Focusing on the dramatic potential of non-dramatic moments in life, this acclaimed debut feature portrays different generations of a family struggling along in a peripheral place.

Bronze Zenith for the First Fiction Feature Film: Montreal Film Festival 2008

Tatil Kitabı, küçük bir Akdeniz kasabasında yaşayan bir ailenin yaz boyunca başlarından geçenleri anlatıyor. Ailenin en küçük oğlu Ali’nin gözünden anlatılan film, kahramanımızın babası Mustafa’nın aile üyeleriyle yaşadığı gerginlikler çerçevesinde gelişiyor. Otoriter bir kişiliğe sahip olan Mustafa, limon tüccarlığı yapmaktadır. Ancak beyin kanaması geçirmesinin ardından, aile üyelerine yeni sorumluluklar yüklenir. Tatil Kitabı, güneşin gözleri kamaştırdığı sıradan taşra filmlerinden oldukça uzak. Yönetmenin ilk uzun metrajı olma niteliğini taşıyan film, yaşamda hepimizin başına gelebilecek durumların olası dramatik sonuçlarına odaklanırken, hayat mücadelesi içindeki bir ailenin farklı kuşaklarını resmediyor.

Odeon Covent Garden
Sun 7 Dec 6.00pm
+ Seyfi Teoman (Dir)
Nadide Argun (Art Dir)
Rio Cinema
Mon 8 Dec 4.30pm
Odeon Lee Valley
Sun 14 Dec 6.30pm
Odeon Holloway Road
Wed 17 Dec 8.45pm
Three Monkeys
Üç Maymun
 
Turkey-France-Italy 2008 / 109m
English subtitles / Cert.15
Director Nuri Bilge Ceylan
Cast Yavuz Bingol, Hatice Aslan, Ercan Kesal

In this noir-style psychological thriller, a politician is involved in a hit-and-run accident. Fearing that the accident will ruin his chances of election, Servet persuades his driver to take the rap and go to jail. In exchange is a handsome payoff. While in prison, Eyüp’s son goes off the rails. Hoping to help her son, Eyüp’s wife approaches Servet for a handout but ends up getting more involved with him than expected. This film looks at the mysteries and contradictions of the human heart. It will represent Turkey at this year’s Oscars.

‘An exceptional film’ – Jonathan Romney, Screen Daily

Best Director: Cannes Film Festival 2008
The Golden Anchor, Best Film: Haifa Film Festival, Israel 2008
Asia Pasific Film Award, The Best Director

Kara film tarzındaki bu psikolojik gerilimde, seçimlerde aday olan bir politikacı ölümle sonuçlanan bir trafik kazasına karışır. Kazanın seçimleri zora sokacağını düşünen Servet, şoförünü suçu üstlenip hapse girmeye ikna eder. Karşılığında şoförün ailesine hatırı sayılır miktarda bir ödeme yapacaktır. Eyüp hapiste olduğu sırada, oğlunda psikolojik sorunlar baş gösterir. Eyüp’ün karısı, oğluna yardım etmek amacıyla Servet’ten para ister ama aralarında beklenmedik bir yakınlaşma gelişir. Oskar ödüllerinde Türkiye’yi temsil edecek film, insanın içindeki gizemleri ve çelişkileri yakından incelemeyi amaçlıyor.

Rio Cinema
Thu 11 Dec 9.00pm

Times And Winds
Bes Vakit

Turkey 2006 / 110m
English subtitles / Cert. 15
Director Reha Erdem
Cast Ali Bey Kayalı, Elit Iscan, Ozakan Ozen, Ozkan Ozen

In a stunning mountain village untouched by the modern world, the day is divided into five parts by the Muslim calls to prayer. This film is a portrait of the villagers’ dreams and desires, which lie beneath the austerity, and discipline of their workaday lives. The main characters are three young friends, two boys and a girl, making the delicate transition from childhood to adulthood and exploring the fraught territory of love, lust and death for the first time. Erdem’s fourth feature, with an extraordinary score by Arvo Pärt, has wowed critics while scooping up awards at festivals.

‘A remarkable piece of work…a cinematic poem, replete with fear and rapture, and one of the best films of the year.’ – Peter Bradshaw,
The Guardian 2008

Best Turkish Film & FIPRESCI Award: Istanbul Film Festival 2006

Modern dünyadan uzak, büyüleyici güzelliğe sahip bir dağ köyünde günlük işler beş vakit okunan ezana göre belirlenmektedir. Köylülerin günlük yaşamlarında benimsedikleri sadelik ve disiplinin altında yatan hayalleri ve arzuları filmde etkileyici bir dille anlatılıyor. Filmin üç başkahramanı, iki oğlan ve bir kız, çocukluktan ergenliğe geçerken yaşadıkları hassas dönemde aşkın, şehvetin ve ölümün geniş ve yoğun coğrafyasını keşfederler. Arvo Pärt’un muhteşem müziklerinin kullanıldığı ve yönetmen Reha Erdem’in dördüncü uzun metrajı olan film, eleştirmenlerin övgülerini toplamanın yanısıra pek çok festivalden ödülle döndü.

Odeon Covent Garden
Sun 7 Dec 12.00 (noon)
Rio Cinema
Mon 8 Dec 9.00pm
Odeon Holloway Road
Fri 12 Dec 6.30pm
Mon 15 Dec 2.00pm
Odeon Lee Valley
Wed 17 Dec 6.30pm

Two Lines
Iki Çizgi

Turkey 2008 / 93m
English subtitles / Cert. TBA
Director Selim Evci
Cast Gulcin Santırcioglu, Kaan Keskin

Two Lines tells the story of a relationship between a young man and woman who live together in İstanbul. The young man, Mert, spends his days taking photographs while wandering around İstanbul’s different neighbourhoods, while Selin carries out her daily grind working in a company. The couple, each totally different from the other, decide to go on a road trip to take a break from their urban lives and get to know themselves and each other. Their journey into the unknown does not turn out as planned as they leave the comfort zone of İstanbul.

‘A film that underscores cultural divisions between old and new traditions through the jealousies of a young couple.’ – Sheri Jennings, Screen Daily

İki Çizgi, İstanbul’da birlikte yaşayan genç bir adam ve bir kadının hikayesini anlatıyor. Mert, günlerini İstanbul’un çeşitli semtlerinde gezinip fotoğraf çekerek geçirmektedir. Selin ise yoğun bir çalışma hayatı olan bir iş kadınıdır. Birbirlerinden bütünüyle farklı yaşamlar sürmektedirler. Şehir yaşamından sıkıldıkları bir gün, kendilerini ve birbirlerini tanımak amacıyla arabayla seyahate çıkmaya karar verirler. Ancak alışık oldukları İstanbul yaşamından uzaklaşmak düşündükleri gibi olmayacaktır.
Rio Cinema
Wed 10 Dec 6.30pm
Odeon Lee Valley
Sat 13 Dec 6.30pm
Mon 15 Dec 4.15pm
Odeon Holloway Road
Wed 17 Dec 2.00pm

FOTOĞRAF: Gala filmi My Marlon and Brando’dan

_________________

* Adres: BFI Southbank
Belvedere Road, Southbank, Waterloo, London SE1 8XT

BİR CEVAP BIRAK

two × 2 =