Londra’da Day-Mer Kültür ve Sanat Festivali başladı

Bu yıl 22’ncisi düzenlenen festival, 3 Haziran Cuma günü Londra Toplum Merkezi’nde verilecek resepsiyonla başlayacak.

3 Temmuz Pazar günü Clissold Park’ta yapılacak Park Festivali’ne ünlü sanatçıların katılması bekleniyor. Festivale Türkiye’den ünlü sanatçı Haluk Levent ile Rojda katılacak.
3 Haziran Cuma akşamı Londra Toplum Merkezi’nde saat 18.00’da verilecek resepsiyonla başlayacak olan festivale yoğun katılımın olması bekleniyor. Festival kapsamında, çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik bir çok aktivite yer alacak.

Festival ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlayan ve her yıl olduğu gibi bu yılda dolu dolu bir programla göçmenlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Day-Mer, festival ile ilgili gazetemize şu açıklamayı yaptı: “ Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olan Londra aynı zamanda bir festivaller şehridir. Yılın 12 ayı boyunca yüzlerce festivale ev sahipliği yapar. Festivallerinin yanı sıra, dört bir yanındaki tarihi ve sanatsal mekânlarında her gün sergi, gösteri, konser gibi etkinlikler eksik olmaz. Bütün bunların yanında, yaşamını Londra’da sürdüren göçmen toplumlar da kendi kültürel ve sanatsal etkinliklerini bu şehre taşırlar. Bu taşıma işlemi özellikle son yıllarda bizim toplumlarımız içerisinde büyük boyuta ulaşmış durumda. Neredeyse her hafta Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan sanatçılar, özel girişimciler aracılığıyla konser ve gösteriler için Londra’da boy göstermektedir”

Kültür ve sanat festivalini 22 yıldan beri istikrarlı bir şekilde var edebilmeyi başardığını ifade eden Day-Mer açıklamasında şunları kaydetti: “Bu var etme kuşkusuz sadece Day-Mer’in değil, aynı zamanda başta ‘sanatsal’ alanda çalışmalar yapan yüzlerce gönüllünün karşılık beklemeden harcadığı çabanın ürünüdür. Bu nedenle Londra’da yaşayan Türkiye kökenli göçmen emekçiler, Day-Mer nezdinde Hackney’in en uzun soluklu festivaline sahip olmanın gururunu paylaşıyor.

Day-Mer her festivalini dönemin toplumsal sorun ve ihtiyaçlarını kapsayacak bir içerikle düzenlemenin gayreti içerisinde oldu. Hem İngiltere’de herkesin yüz yüze kaldığı işsizlik, hak gaspları, çalışma koşulları hem de bizim toplumlarımızın ve göçmenlerin bu sorunlara ek olarak karşılaştığı ayrımcılık, ırkçılık, göç ve entegrasyon festivallerimizin temaları oldu. Bu kadar sorunun yaşandığı bir ortamda yapılan her etkinliğin bu sorunlara çözüm üretebilmesi ya da üretilme olanağı sağlaması, gündeme getirmesi kuşkusuz zorunluluktur. Tarihinin en büyük kamu harcamaları kesintileri ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde festivalimiz, bir aylık etkinlikleri süresince bu kesintilere karşı mücadeleyi tartışmanın da bir olanağı olacak.

Bir yıl boyunca mücadele alanlarında, toplantı salonlarında, protesto ve gösterilerde buluştuğumuz kesimlerle bu kez festival etkinliklerinde buluşacağız. Bu kesimlerin temsilcilerini geniş bir halk kitlesiyle buluşturacağız. 3 Haziran’da başlayacak olan 22. Kültür ve Sanat Festivalimiz bir ay boyunca devam edecek. Aylar öncesinden başlayan ve hummalı bir şekilde devam eden bürokratik, teknik ve kültürel çalışmalar festivalde etkinlikler olarak karşınıza çıkacak”

Festivalde neler var?

10 Haziran, saat 18.00, Day-Mer Kadın Korusu Müzik Dinletisi
(Londra Toplum Merkezi)
11 Haziran, Cumartesi, Çocuk Şenliği (Holmleigh Primary School)
12 Haziran, Day-Mer Piknik
17 Haziran, Gençlik Şenliği, saat 17.30 (Londra Toplum Merkezi)
18 Haziran “Sosyal Saldırılara Karşı Mücadele” saat 18.00
(Londra Toplum Merkezi)
19 Haziran, saat 14:00, Saz Kursu Ögrencileri Müzik Dinletisi
24-25-26-30 Haziran, 1-2-8-9 ve 10 Temmuz Londra’nın Delisi-Tiyatro (Londra Toplum Merkezi )
3 Temmuz saat 12.00 Park Festivali, Rojda ve Haluk Levent (Clissold Park)
5 Temmuz Türkiye ve Avrupa’daki Siyasi Gelişmeler- söyleşi (Londra Toplum Merkezi)

İLGİLİ HABER: Çocuk Şenliği’nde cocuklar yine şendi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here