Londra’dan Irak tutanaklarına veto

Adalet Bakanı Jack Straw, bu tutanakların yayımlanmasının hükümete zarar verebileceğini savundu.

Geçtiğimiz ay, bilgi edinme hakkını ele alan bir mahkeme, bakanların Irak işgaliyle ilgili Mart 2003’te iki ayrı oturumda yaptıkları tartışmaların ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmasına karar vermişti.

Bakanlar, bu oturumlarda işgalin uluslararası hukuku ihlal edip etmediğini ve asker gönderip göndermeme konularını ele almışlardı.

Bakanlar Kurulu tutanakları, normal koşullar altında 30 yıl boyunca gizli tutuluyor.

Ancak bilgi edinme hakkını ele alan mahkeme, İngiltere’yi Irak savaşına sokma kararının çok önemli olduğuna ve bu nedenle tutanaklar üzerindeki gizlilik ilkesinde bir istisna olarak görülebileceğine karar vermiş ve Mart 2003’teki iki oturuma ait tutanakların yayımlanmasını istemişti.

Irak Savaşı’na karşı çıkanlar, bu tutanaklar sayesinde bakanlara Irak’a asker göndermenin yasal olup olmadığı hakkında ne kadar bilgi verildiğinin açığa çıkacağını söylüyordu.

Hükümetin şeffaflaşmasını isteyen gruplar, veto kararını bir ihanet olarak görüyor. Zira bilgi edinme hakkı yasası İşçi Partisi hükümeti tarafından çıkarılmıştı.

Straw, parlamentoya veto kararını açıkladığı sırada, muhalefet partisi sıralarından “utanç verici” diye bağıranların olduğu belirtiliyor.

Muhalefetteki Muhafazakâr Parti’nin hukuk işleri sözcüsü Dominic Grieve ise Adalet Bakanı’nın kararını destekledi.

Ancak Grieve, bu durumda Irak savaşı hakkında bir soruşturma açılmasının gerekli olduğunu belirtti.

FOTOĞRAF: Jack Straw, bu tutanakların yayımlanmasının hükümete zarar verebileceğini savundu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here