Lüks özel okul iflas etti, yüzlerce öğrenci ortada kaldı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Büyük reklam kampanyasıyla daha inşat halindeyken öğrenci kaydeden Antalya’daki lüks donanımlı özel okul ilk mezunlarını bile veremeden iflas etti, yüzlerce öğrenci ve öğretmen ortada kaldı. Özel okul mağduru velilerden biri, “Çocuğumuz uzaya gidecek sanıyorduk, dolandırıldık” sözleriyle yaşananları özetledi…

Eğitimde sömestr tatiline sayılı günler kala Antalya’da bulunan bir özel okul iflas etti, yüzlerce öğrenci ve öğretmenler mağdur oldu. 2016 yılında hizmete açılan ve Uraz Eğitim firması tarafından işletilen Antalya Bilge Adam Koleji’nin borçlarını ödeyemediği için okula haciz geldiğini öne süren veliler, bu gün okul önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Okulun tabelasının önceki gün indirildiğini söyleyen öğrenci velileri, okulda kendileriyle muhatap olacak hiç bir yetkilinin bulunmadığını belirterek dolandırıldıklarını iddia ettiler. 400 civarından öğrencisi bulunan okulda görev yapan öğretmenlerin de yaklaşık bir yıldır düzenli maaş alamadıkları belirtilirken, veliler mağduriyetlerini gidermek için hukuki süreç başlatmaya hazırlanıyor.

İKİ YIL ÖNCE AÇILAN LÜKS OKUL, MEZUN VEREMEDEN BATTI
İki yıl önce Antalya’da hizmete açılan Özel Bilge Adam Koleji, girdiği ekonomik dar boğazdan çıkamayınca iflas etti. Mono Grup adlı bir mimarlık firmasına satıldığı öne sürülen özel okulda öğrenim gören yüzlerce öğrenci ve öğretmen yarı yıl tatiline bir hafta kala mağdur oldu. Uraz Eğitim şirketi tarafından işletilen özel okulun borçları yüzünden konulan haciz kararının öğrencilerin gözleri önünde uygulanmasına veliler tepki gösterdi. Çeşitli firmalara yaklaşık 7 milyon lira borcu olduğu öne sürülen okuldaki sıralardan yazı tahtasına, elektronik cihazlardan müzik aletlerine kadar bir çok demirbaş icra memurları tarafından sökülerek öğrencilerin gözü önünde götürüldü.

Bir haftadır okuldaki belirsizliği çözebilmek için uğraşan öğrenci velileri karşılarında muhatap bulamayınca bugün Konyaaltı Uncalı Mahallesi’ndeki Antalya Bilge Adam Koleji önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

VELİLERE TOPLU MESAJLA BİLGİ VERİLDİ
Öğrenci velileri, yaşanan haciz skandalının ardından okul yönetiminin cep telefonlarına gönderdiği toplu mesajı paylaştı. Okul yönetiminin velilere gönderdiği mesajda Değerli velimiz; Binamızda bulunan okul araç ve gereçleri Uraz Eğitimin firmalara borçları nedeniyle hacizli olduğundan bugün icra memurları ile okuldan gönderilmiştir. 05.01.2018 cuma günü eğitime ara verilecektir. 08.01.2018 Pazartesi günü yeni okul araç ve gereçleri ile eğitime devam edilecektir ifadelerine yer veriliyor.
ÖĞRENCİ VELİLERİ: ‘RESMEN DOLANDIRILDIK’
Ancak Pazartesi sabahı okula gelen veliler kendilerine bir muhatap bulamayınca kalabalık bir grup halinde basın açıklaması yaptı. “Okulumuzda şu anda eğitim yok. Muhatap alacağımız bir yetkili de yok. Mono Grup kaçtı. Karşımızda muhatap olacak bir tane yönetici bulamıyoruz. Resmen dolandırıldık” diyen veliler, “Hadi bunlar dolandırıcı da devletin görevlisi nerede, milli eğitim nerede? Defalarca aradık bir tane insan çıkıp gelmedi şuraya” diye konuştu. 

‘OKUL YÖNETİMİ BİZLERİ ÜÇ AY BOYUNCA OYALADI’
Özel okuldaki ekonomik sorunlarla ilgili yaz başından bu yana söylentiler olduğuna dikkat çeken bir öğrenci velisi şunları dile getirdi: “Öğretmenlerimiz işinden ayrılmaya başlamıştı. Veliler olarak neden ayrıldıklarını sorduğumuzda maaşlarını alamadıklarını öğrendik. Çocuklarımız da söylüyordu, öğretmenlerimiz yaz başından bu yana maaşlarını alamıyor diye. Okulda bir sorun olduğunu anlayınca yaz başında çocuklarımızı almak istedik ancak okul yönetimi bir sorun olmadığı konusunda ısrarcı davrandı. Bizleri üç ay boyunca oyaladılar, çocuklar da arkadaşları burada olduğu için gitmek istemeyince yeniden kaydımızı yaptırdık.

‘OKULUN ELEKTRİK BORCUNU BİLE ÖDEYEMEMİŞLER’
Biz kayıtları yeniledikten sonra peş peşe öğretmenler okuldan ayrılmaya başladı. Sonra okulun borçları yüzünden satıldığını öğrendik. Elektrik borçlarını bile ödeyememişler. Ardından ortaya Mono Mimarlık diye bir firma çıktı ve okulun bu firmaya devredileceğini öğrendik. Çok sıkıntılı bir süreç oldu. Bir ay boyunca öğretmenlerimiz grev yaptı, dersler aksadı, okul tatil edildi vs. Firma yetkilileri bizleri bugün yarın imzayı atacağız diyerek oyaladı. En sonunda da okula borçlarından dolayı icra geldi.

‘KARŞIMIZDA BİR TANE YÖNETİCİ YOK’
Okulu devralan Mono Grup firması bizlere bir toplu mesaj ileterek okulun kendi araç ve gereçleriyle 8 Ocak Pazartesi günü eğitim öğretime devam edileceğini belirtti. Ancak bugün Pazartesi ve okula geldiğimizde eğitim olmadığını gördük. Mono Grup da kaçtı. Karşımızda bir tane yönetici yok.”

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SORUNA KAYITSIZ KALDI İDDİASI
Özel okul firmasının velilere devlet yetkilileriyle yakın ilişkileri bulunduğunu ve sorunları çözeceğini söylediğini iddia eden bir başka öğrenci velisi de sorunlarının çözümü için gittikleri Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de bu konuda kayıtsız kaldığını öne sürdü.

ÖĞRENCİ VELİLERİ HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATACAK
Okul yönetiminin kendilerini mağdur ettiğini dile getire bir öğrenci velisi ise okul yönetiminin her öğrenciden farklı fiyatlar talep ettiğini öne sürdü. Veliler, peşin olarak ödedikleri okul ücretlerinin akıbeti konusunda endişeli bekleyişlerini sürdürürken bu konudaki mağduriyetlerini gidermek için hukuki mücadele başlatacaklarını belirttiler.

ÖĞRETMENLER DE BİR YILDIR MAAŞLARINI DÜZENLİ ALAMIYOR
Özel okulda görev yapan öğretmenlerin de yaklaşık bir yıldır düzenli olarak maaşlarını alamadığı dile getiren veliler, buna karşı bir çok öğretmenin özveriyle çalışarak öğrencilerin mağdur edilmemesi için çaba harcadığını kaydetti. Yaklaşık 700 civarında öğrenciye sahip olduğu belirtilen özel okuldaki sorunlar nedeniyle bazı öğrencilerin ayrıldığı belirtiliyor. Şu anda 64 derslik, 400 civarında öğrenciye sahip olduğu belirtilen okulda ana okulu, ilkokul, orta okul ve lise gibi bölümler yer alıyor.

‘ÇOCUĞUMUZ UZAYA GİDECEK SANIYORDUK, DOLANDIRILDIK’
16 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen özel okul, daha inşaat halindeyken öğrenci kaydı yapmaya başlamıştı. Özellikle teknoloji ve uzay bilimleri gibi alanların öne çıktığı afişlerle velileri ikna etmeye çalışan okul yönetiminin kendilerini dolandırdığını iddia eden bir öğrenci velisi, “Çocuğumuz uzaya gidecek sanıyorduk, dolandırıldık” ifadelerini kullandı.

‘ÖZEL OKUL AÇMAK KAFE AÇMAKTAN KOLAY’
Antalya’da bir biri ardına açılan özel okulların denetimsiz olduğunu öne süren veliler, “Bir kafe açılırken bile belirli standartlar aranıyor. Ancak özel okul açmak kafe açmaktan daha kolay hale getirildi” görüşünü dile getirdi. Veliler ayrıca civardaki özel okulların da fiyatlarını yükselterek yaşanan durumdan yararlanmaya çalıştıklarını savundu.

OKULDA HİÇ BİR YETKİLİ BULUNMUYOR
Konuyla ilgili görüşünü almak için okul yöneticilerine ulaşma çabalarımız ise sonuçsuz kaldı. Tabelası kaldılan okuldaki güvenlik görevlileri, yöneticilerden hiç kimsenin okulda bulunmadığını belirttiler.

 
Önceki haberİran’da tutuklu protestoculardan en az üçü cezaevinde öldü
Sonraki haberAcaba yeni mi anlamaya başlıyoruz?
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + six =