Macaristan’dan Türk Kızılay’ına el

Macaristan’dan Türk Kızılay’ına el

0
PAYLAŞ

Bu projeye yetkili ve ilgili makamlarda ciddi ilgi göstermiş, ayrıca ülkemizin tüm sosyal ve siyasal kesimlerinin de takdirini toplamıştı. Türk- Macar İşadamları Derneği ile Türk Kızılayı her alanda işbirliği yapmak için bir girişimde bulundu.

Türk Kızılayı ve Türk Macar İşadamları Derneği tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanan İŞ BİRLİĞİ PRTOKOLÜ hazırlandı.

Böylesine özel ve onur verici olan İş birliği protokolünün imza törenine Bayrampaşa Kaymakamı Hasan Gözen, Türk- Macar İşadamları Derneği Genel Başkanı Osman Şahbaz, Bayrampaşa Belediyesi meclis üyesi Selami Dönmez, Türk Kızılayı Bayrampaşa şube Başkanı Ecz.Ali Murat Duman ve geniş, coşkulu halk da iştirak etti.

Bu faaliyetin ülkemizdeki tüm dernek ve ilçelere örnek olması siz değerli basın ve medya mensuplarımızın katkıları ile olabilecektir.

TÜMİŞAD Türkiye’ye Yardımını Sürdürüyor.

Türk Kızılayı Bayrampaşa şube Başkanı Ecz.Ali Murat Duman, “Böyle uluslarası bir protokolü imzalıyor olmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Bu protokol Bayrampaşa’mıza farklı kapıları da açılmasını sağlayacaktır. Şimdiye kadar Balkanlar’a açılan ilçemiz şimde Avrupa’nın göbeğindeki bir kurum ile işbirliği anlaşmazı imzalayarak gelecek adına yenilikleri de beraberibde getirmiş olacaktır” dedi…

Bayrampaşa Belediyesi Konferans salonunda gerçekleştirilen protokol imze töreninde konuşan Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz şunları söyledi:

“Türkiye ve dünyada kutsal bir görev üstlenen Türk Kızılayı Türk halkının ve dünyadaki insanlığın yardım elidir. Dil, din, millet, ırk ayrımı gözetmeden yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Türk Kızılayı’na Türk Macar İşadamları Derneği olarak daha önce olduğu gibi bundan sonrada Macaristan – Türkiye arasında bir elçi, bir köprü vazifemizi yerine getireceğiz. Bu yılın temmuz ayında Macaristan olarak yapmış olduğumuz yardımlar ihtiyaç olduğunda yine devam edecektir.

Macaristan’daki yardım kuruluşlarına yıllardır yapmakta olduğumuz va artık bir gelenek haline getirdiğimiz yardımlarımız da devam edecektir. Macaristan’da yaşayan bizler dost, müttefik ve kardeş Macar halkının yardımseverliğini her daim hissetmekteyiz.

Ortak tarihimizde de bunun bir çok örneğini görüyoruz. Macar Kahramanı Avusturya’nın karşısında yenilgiye uğrayan, Macar bağımsızlık hareketinin önderi II. Ferenc Rákóczi’yi 1715 yılından 1735 yılında vefat edene kadar Osmanlı Devleti kabul ediyor. Tekirdağ’da mahiyetindekilerle birlikte Kral sevyesinde misafir etmiştir.

Bir başka Macar milliyetçisi devlet adamı, Kossuth Lajos 1849 yılında Osmanlı Devletine sığınıyor. Kütahya’ya yerleşiyor. Avusturya ve Rusya sert bir nota verip savaşla tehdit ederek mültecilerin iadesini istiyor. Osmanlı devleti ise bunu prestij meselesi yaparak her iki Devletede verdiği nota ile mültecileri iade etmeyeceğini bildiriyor.

Kral Kossuth Lajos yazısında şöyle ifade ediyor; ” Ben Türklere şükran ve minnet borçluyum. Bunu mukaddes ve aziz bir mükellefiyet olarak kabul ediyorum. Türklerin milli hususiyetlerine ve asaletlerine karşı büyük bir saygı duyuyorum ve onları çok takdir ediyorum.”

1997 yılında kurulan TÜMİŞAD her iki ülkede de sosyal konularda da duyarlı çalışmalara imza atıyor.

BİR CEVAP BIRAK

nineteen − one =