Mahkeme Başkanı: Vicdanım sızlıyor

Yargıç Ali Altınkaya, 7 TİP’li öğrencinin öldürüldüğü Bahçelievler katliamının hükümlüsü Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı’yı tahliye den Ankara 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı.

“Vicdanımız tabii ki rahatsız” diyen Altınkaya, kararı 3’üncü Yargı Paketi’ndeki düzenlemeye dayanarak verdiklerini söyledi.

Altınkaya, “Önümüze gelen kanunu uyguladık” şeklinde konuştu.

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde Altınkaya şunları söyledi:

“TBMM böyle bir kanun yapmış. Biz de kanunun gereğini yerine getirdik. Bir şey olunca ‘Mahkeme böyle yaptı’ diyorlar. Mahkeme böyle yapmıyor.

Okulda öğretmen olarak göreve başlayan birinin önüne ‘Kardeşim bu sene bunu okutacaksın’ diye kitabı koyarsan öğretmen onu okutur. Şu karar çıktı, bu karar çıktı, hiç yatmadan da çıkıyor. Meclis ‘Af verdim’ diyor, af kanunu çıkıyor. Bu doğru mudur, vicdanları sızlatıyor mu? Sızlatıyor. Ama bizim yapacağımız bir şey yok.

Biz yargıçlar olarak bundan zevk almıyoruz. ‘Mahkeme hazırlıklı’ deniliyor. Böyle bir kanun çıkmış, tabii ki mahkeme dosyayı inceleyecek, hazırlıklı çıkacak. Siz bir yere giderken hazırlık yapmıyor musunuz? Ama bu tür şeylerde bizim adımızın kullanılması hoş bir şey değil.”

ZAMAN AŞIMI

Öte yandan Milliyet’in haberine göre de davada hiç yakalanamayan sanığın dosyasının da ‘zamanaşımına’ girdiği öğrenildi.

Bahçelievler Katliamı hükümlülerinin tahliye edilmesinin yankıları sürerken itirazlara mahkeme heyeti, ‘Yargıtay’a başvurun’ dedi. Ayrıca davada hiç yakalanamayan sanığın dosyasının da ‘zamanaşımına’ girdiği öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here